6 typów covid
fot. Adobe Stock

Naukowcy wyodrębnili aż 6 typów COVID-19. Różnią się objawami!

Choć gorączka do tej pory uważana była za kluczowy objaw zakażenia koronawirusem, okazuje się, że nie każdy chory gorączkuje. Dzięki wyodrębnieniu 6 rodzajów COVID-19 można łatwiej rozpoznać chorobę i przewidzieć, kto może potrzebować leczenia w szpitalu.
Małgorzata Wódz
6 typów covid
fot. Adobe Stock
Naukowcy z King's College w Londynie ustalili, że COVID-19 ma sześć typów, które różnią się objawami i nasileniem choroby. Wyodrębniono je dzięki aplikacji Covid Symptom Study, która zbiera dane od osób zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii i USA. To ważne ustalenia naukowców, pomagające przewidzieć, kto może chorować ciężko i wymagać hospitalizacji. Ułatwiają również rozpoznanie lżejszej postaci COVID, która do tej pory mogła być mylona np. ze zwykłym przeziębieniem.

Typy COVID-19 – od łagodnych objawów do ciężkiego przebiegu

Wyniki analizy objawów zgłaszanych przez 1600 użytkowników aplikacji Covid Symptom Study opublikowano w The British Medical Journal. Dzięki specjalnemu algorytmowi uczenia maszynowego możliwe było stwierdzenie, czy znane wcześniej charakterystyczne objawy koronawirusa zawsze pojawiają się razem.

6 typów COVID-19 i ich objawy:

  1. COVID grypopodobny bez gorączki – objawy, które towarzyszą zakażeniu to: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej.
  2. COVID grypopodobny z gorączką – dodatkowymi zgłaszanymi objawami są: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, utrata apetytu.
  3. COVID z objawami ze strony przewodu pokarmowego – chorzy skarżą się na: ból głowy, utratę węchu, utratę apetytu, biegunkę, ból gardła, ból w klatce piersiowej. Nie pojawia się kaszel.
  4. COVID o cięższym przebiegu – objawem charakterystycznym jest zmęczenie, któremu towarzyszy ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypka i ból w klatce piersiowej.
  5. COVID o cięższym przebiegu, któremu towarzyszy splątanie – pozostałymi objawami są: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni.
  6. COVID o ciężkim przebiegu z objawami ze strony brzucha i układu oddechowego – pozostałymi symptomami są: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, ból mięśni, duszność, biegunka i ból brzucha.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Łatwiejsza diagnoza i leczenie COVID

Z zestawienia wynika, że nie w każdym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 występuje gorączka, która uważana jest za jeden z kluczowych objawów. Natomiast wszyscy chorzy zgłaszali ból głowy i utratę węchu. Kaszel, jeden z głównym objawów zakażenia, nie pojawia się w typie trzecim. W czwartym, piątym i szóstym typie COVID-19 częściej może być potrzebne wspomaganie oddychania, natomiast pacjenci, u których pojawił się szósty typ zdecydowanie najczęściej wymagali hospitalizacji. Sklasyfikowanie objawów pozwoli lekarzom przewidzieć, jaki może być przebieg choroby u konkretnej osoby, aby w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy