komórki macierzyste w zębach mlecznych
fot. AdobeStock

Apel do rodziców: nie wyrzucajcie mleczaków!

Do tej pory zostawialiśmy je na pamiątkę pierwszych zębów naszych dzieci. Teraz są o wiele poważniejsze powody, aby je zatrzymać.
Agnieszka Majchrzak
komórki macierzyste w zębach mlecznych
fot. AdobeStock
Według naukowców nie powinno się wyrzucać zębów mlecznych dziecka, ponieważ są cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystane w stomatologii.

Odkryto komórki macierzyste w zębach

Do tej pory rodzice korzystali z możliwości deponowania krwi pępowinowej, która jest cennym źródłem komórek macierzystych. Uzyskane w ten sposób komórki wykorzystuje się najczęściej do leczenia chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniak, szpiczak mnogi.
 
Okazuje się, że także pierwsze zęby dzieci mogą być źródłem komórek macierzystych. Stąd zalecenie lekarzy, aby zębów maluszków nie wyrzucać.
Redakcja poleca: Ile kosztuje pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej? [WIDEO]
Czy pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej jest drogie? Pytamy dr Tomasza Barana z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Zamiast plomby wypełnienie z komórek macierzystych

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że komórka macierzysta może wytwarzać zębinę w zepsutych zębach. Zamiast uzupełniania ubytku zwykłym wypełnieniem, stomatolodzy będą mogli podawać lek na bazie komórek macierzystych, regenerujące zębinę. Trwają laboratoryjne badania nad takim lekiem.
  [content:0_26042,0_26037,1_2004,2_1309:PsychologicalTest]

"Wiemy, że komórki z miazgi zęba u dziecka lub zębów mądrości mają zdolność tworzenia zębiny i miazgi i mogą mieć zdolność tworzenia kości” – powiedziała dr Pamela Robey z amerykańskiego National Institute of Dental and Craniofacial Research.

Moc regeneracji w komórkach

Komórki macierzyste krwi rosną i rozwijają się w podobnej do gąbki części kości zwanej szpikiem kostnym. Są niezwykle cenne. Mają wielki potencjał, gdyż mogą się namnażać i przekształcać w inne dowolne komórki, pomagając organizmowi w pokonaniu choroby. Dają początek wszystkim komórkom organizmu.

Komórki macierzyste mogą naprawić i zastąpić różne tkanki i narządy i właśnie ze względu na swoje zdolności regeneracyjne, mają ogromny potencjał w leczeniu nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Teraz okazuje się, że także miąższ zębów mlecznych zawiera komórki macierzyste o właściwościach regeneracyjnych.

Zęby w banku

Podobnie jak w przypadku krwi pępowinowej, zęby wymagają odpowiednich warunków przechowywania, co wiązać się może z pewnymi kosztami. Komórki macierzyste zębów muszą być przechowywane w specjalnych bankach.

Lekarze przestrzegają jednak, że badania są na takim etapie, iż to rodzice muszą zdecydować, czy zechcą zainwestować pieniądze w przechowywanie komórek macierzystych zębów.

Ile kosztuje przechowanie komórek w banku?

Pobranie i przechowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej na własny użytek jest w Polsce płatne. Cena za pobranie krwi w trakcie porodu i przekazanie jej do banku to ok. 2 tys. złotych, do tego dochodzi jeszcze ok. 400–500 zł płacone co roku do ukończenia przez dziecko 18 lat. 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:


Napiszcie w komentarzach, czy zdecydowałyście się na pobranie krwi pępowinowej swojego dziecka. Czy najnowsze odkrycia naukowców zachęcają was do zdeponowania także zębów mlecznych dzieci? 
 

Źródło: zeptha.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy