GRY
 
 

Mam za dużo mleka!

Piersi są twarde, obrzmiałe, pełne mleka, ale... dziecko nie może się jego napić! Co zrobić. gdy pojawia się mleczny nawał?

karmienie piersią
fot. Fotolia

W pierwszych dniach po porodzie martwiłaś się, że masz za mało mleka, a tu nagle jest go dużo za dużo. Tak dużo, że dziecko nie jest w stanie go wypić. Piersi stały się twarde, obrzmiałe, bolesne. Jak poradzić sobie z nawałem mleka?

Skąd bierze się nawał mleka

Nawał mleka zwykle pojawia się w 3-4. dobie po porodzie. Nawał mleczny jest spowodowany fizjologiczną nadprodukcją pokarmu, spowodowaną z nagłym rozpoczęciem laktacji, a jednocześnie jeszcze niewielkim zapotrzebowaniem dziecka na pokarm. W pierwszych dniach noworodek zjada niewiele: ma jeszcze mały żołądek.
Wkrótce piersi dostosują się do potrzeb dziecka i będzie w nich tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. 
Teraz jednak musisz poradzić sobie z nawałem mleka, by nie doszło do zastoju pokarmu w piersiach.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Co robić, gdy pojawia się nawał mleka

  1. Często karm dziecko. Proponuj ssanie, gdy dziecko chce ssać (karm na żądanie), a także wtedy, gdy pierś się przepełnia.
  2. Zwracaj uwagę na to, czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi. Gdy ssie, powinnaś słyszeć odgłosy połykania pokarmu (przypiminają postękiwanie).
  3. Gdy pierś się przepełnia, a dziecko nie chce ssać (bo np. śpi), odciągnij trochę mleka ale tylko, aż poczujesz ulgę. Nie odciągaj mleka do końca, gdyż będzie go wtedy jeszcze więcej. 
  4. Jeśli pierś jest twarda, odciągnij przed karmieniem trochę mleka, by dziecko mogło uchwycić brodawkę.
  5. Po nakarmieniu połóż na pierś chłodny okład
  6. Nie pij herbatek wspomagających laktację: spowodują, że będziesz miała jeszcze więcej mleka. 

Wybierz wygodną pozycję do karmienia: taką, w której będzie ci wygodnie karmić piersią.


Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj