nawał mleczny
fot. Fotolia

Karmienie piersią: nawał pokarmu – jak sobie z nim poradzić?

Nawał pokarmu zaczyna się zwykle w 3-4. dniu karmienia piersią. Piersi stają się przepełnione, tkliwe albo nawet bolesne. Co wtedy robić – a czego nie? Przeczytaj.
Sylwia Niemczyk
nawał mleczny
fot. Fotolia
Nawał pokarmu to zdaniem doradców laktacyjnych znak, że karmienie piersią przebiega prawidłowo. Oznacza, że w organizmie karmiącej mamy działają hormony laktacyjne i produkcja mleka się zwiększyła. Nie zmienia to jednak faktu, że nawał pokarmu może karmiącej mamie sprawiać kłopot albo nawet paradoksalnie prowadzić do poważnych problemów z laktacją, np. do zapalenia piersi. Zobacz, co trzeba o nim wiedzieć.

Co to jest nawał pokarmu?

To stan fizjologicznej nadprodukcji pokarmu, związanym z „rozkręceniem się” laktacji, a jednocześnie jeszcze niewielkim zapotrzebowaniem dziecka na pokarm. Już wkrótce twoje piersi dostosują się do potrzeb dziecka i wszystko minie. Nawał pokarmu zwykle pojawia się około trzeciej, czwartej doby po porodzie, a po kolejnych dwóch dniach samoistnie ustępuje.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Rady na nawał pokarmu:

 •  Często przystawiaj dziecko do piersi
  Dziecko powinno ssać przynajmniej 8-10 razy w ciągu doby, a jego efektywne ssanie powinno trwać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. Po opróżnieniu jednej zaproponuj druga. W ten sposób piersi będą często opróżniane, unikniesz zastoju. Z czasem laktacja zostanie naturalnie wyregulowana: organizm sam dostosuje ilość mleka do potrzeb dziecka.
  Zobacz także: Pozycje do karmienia.
   
 • Odciągaj nieco mleka przed karmieniem
  Jeżeli otoczka piersi jest zbyt napięta i dziecko nie może uchwycić brodawki, odciągnij kilka mililitrów mleka (najlepiej dłonią): tylko tyle, aby zmiękczyć otoczkę. Nie opróżniaj piersi całkowicie, bo w ten sposób stymulujesz i tak przecież obecnie nadmierną produkcję mleka. Zobacz także: Kiedy odciągać pokarm?
 • Uważaj na zapalenie
  Nawał to stan fizjologiczny: chociaż piersi są ciężkie i przepełnione, to karmiąca mama czuje się dobrze. Jeżeli jednak piersi będą twarde, zaczerwienione i bolesne, a do objawów dołączy gorączka, bóle mięśni, karmiąca mama powinna bez zwłoki poradzić się lekarza albo konsultanta laktacyjnego. To może być zapalenie piersi, które trzeba leczyć.
Polecamy: Staniki do karmienia

Czytaj wywiad z położną i konsultantką laktacyjną, Małgorzatą Gieradą-Radoń,  o tym, jak zmieniły się porody i wiedza o karmieniu piersią w ostatnich 20 latach:
„…Miesiąc temu zgłosiła się do mnie mama, która miała nawał mleczny, czyli fizjologiczny wzrost laktacji. W szpitalu, dokąd zadzwoniła z pytaniem, jak sobie z nim poradzić, poradzono jej, by nachyliła się nad wanną, puściła na piersi ciepły prysznic i – uwaga! – kołysała nimi tak, by jedna pierś mocno uderzała o drugą. Dobrze, że postanowiła się upewnić, czy naprawdę tak powinna robić – bo absolutnie nie powinna!” 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy