Nawał pokarmu
fot. AdobeStock

Nawał pokarmu: 5 sposobów na nawał mleczny po porodzie

Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi.
Sylwia Niemczyk
Nawał pokarmu
fot. AdobeStock
Laktacja w pierwszych tygodniach przypomina huśtawkę: raz pokarmu w piersiach jest za mało – i wtedy mama karmiąca ma tzw. kryzys laktacyjny, a raz jest go za dużo – i wtedy obserwujemy nawał pokarmu. Nadmiar mleka w piersiach może wywołać zastój pokarmu albo zapalenie piersi.

Objawy nawału pokarmu pojawią się już dwa lub trzy dni po porodzie (albo pięć czy sześć, jeśli poród był poprzez cesarskie cięcie). Piersi staną się przepełnione, nabrzmiałe i twarde jak kamień. Będą boleć nawet przy lekkim dotyku. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić.

5 sposobów na nawał pokarmu:

  1. Częste przystawianie dziecka do piersi
  2. Odciąganie mleka przed karmieniem
  3. Chłodny prysznic po karmieniu
  4. Picie dużej ilości wody i soków
  5. Konsultacja u specjalisty
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

1. Częste przystawianie dziecka do piersi

Niemowlę powinno ssać przynajmniej 8-10 razy w ciągu doby, a jego efektywne ssanie powinno trwać nie krócej niż 5-10 minut. W ten sposób laktacja zostanie naturalnie wyregulowana: organizm sam dostosuje się do rytmu karmienia.

2. Odciąganie mleka przed karmieniem

Jeżeli pierś jest zbyt napięta i przystawienie do niej dziecka jest trudne, odciągnij odrobinę mleka (dłonią albo laktatorem) – tak aby jedynie aby zmiękczyć otoczkę. Nie opróżniaj jednak piersi całkowicie, bo w ten sposób dajemy znać mózgowi, że trzeba zwiększyć produkcję mleka.

3. Chłodny prysznic po karmieniu

Chłodna woda lekko obkurczy kanaliki mleczne i trochę zmniejszy produkcję pokarmu. Ciepła woda działa na odwrót, powoduje, że mleko wypływa z piersi szybciej i jego produkcja jest zwiększona. Ciepły prysznic można brać przed karmieniem. 

4. Picie dużej ilości wody i soków

To nieprawda, że gdy kobieta ma nawał pokarmu, powinna ograniczyć picie! Aby laktacja przebiegała bez zaburzeń, karmiąca mama powinna wypijać codziennie ok. 2 l płynów – albo więcej, jeśli odczuwa pragnienie. Najlepsza będzie zwykła woda niegazowana. Pragnienie ugaszą też soki warzywne albo owocowe bez dodatku cukru.

5. Konsultacja u specjalisty

Nawał pokarmu to stan fizjologiczny: chociaż piersi są ciężkie i przepełnione, to mama czuje się dobrze. Jeżeli jednak piersi będą twarde, zaczerwienione i bolesne, a do objawów dołączy gorączka, bóle mięśni, karmiąca mama powinna bez zwłoki poradzić się lekarza albo konsultanta laktacyjnego. Zapalenie piersi trzeba  koniecznie leczyć.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy