Nawał pokarmu
fot. AdobeStock

Nawał pokarmu: 6 sposobów na nawał mleczny po porodzie

Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.
Nawał pokarmu
fot. AdobeStock
Nawał pokarmu po porodzie może być uciążliwy i... bolesny! Kiedy mleka w piersiach jest za dużo, nadmiar może wyciekać, a ty możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk. To nie wszystko − nawał mleczny może wywołać zastój pokarmu albo niebezpieczne zapalenie piersi. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z nawałem pokarmu po porodzie, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości i unormowanie laktacji. Umiejętność opanowania nawału mlecznego przyda ci się także później, np. po odstawieniu dziecka od piersi.

Kiedy pojawia się nawał pokarmu?

Nawał pokarmu pojawia się zwykle w 2-3 dobie po porodzie (albo 5-6 dni po porodzie, jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie). Zdarza się czasem, że nawał mleczny jest opóźniony na skutek stresu, jaki kobieta przeżyła w czasie porodu (stres blokuje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny odpowiedzialnych za wypływ mleka). Nawał pokarmu trwa mniej więcej 2-3 dni, a najpóźniej 3-4 tygodnie po porodzie laktacja całkowicie się stabilizuje. Drugi i kolejny nawał pokarmu może jednak wystąpić np. przez zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi (lub gdy dziecko nie chce ssać).

Nawał pokarmu: objawy

Nawał mleczny daje bardzo charakterystyczne i trudne do przeoczenia objawy. Łatwo go rozpoznać. Podczas nawału pokarmu piersi stają się:
  • przepełnione
  • nabrzmiałe
  • twarde jak kamień
  • bolesne (nawet przy lekkim dotyku)

Nawał pokarmowy a dreszcze i gorączka: idź do specjalisty

Nawał pokarmu to stan fizjologiczny: chociaż piersi są ciężkie i przepełnione, to mama czuje się dobrze. Jeżeli jednak piersi będą twarde, zaczerwienione i bolesne, a do objawów dołączy gorączka, bóle mięśni bądź dreszcze, karmiąca mama powinna bez zwłoki poradzić się lekarza albo konsultanta laktacyjnego. Zapalenie piersi trzeba koniecznie leczyć.

Sposoby na nawał pokarmu:

  1. Częste przystawianie dziecka do piersi
  2. Odciąganie mleka przed karmieniem
  3. Chłodny prysznic po karmieniu
  4. Picie dużej ilości wody i soków
  5. Okłady z liści kapusty

1. Częste przystawianie dziecka do piersi pomoże na nawał pokarmu

Niemowlę powinno ssać przynajmniej 8-10 razy w ciągu doby, a jego efektywne ssanie powinno trwać nie krócej niż 5-10 minut. W ten sposób laktacja zostanie naturalnie wyregulowana i nawał mleczny minie: organizm sam dostosuje się do rytmu karmienia.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

2. Czy odciągać pokarm podczas nawału?

Tak, najlepiej odciągać mleko przed karmieniem. Jeśli masz nawał pokarmu i pierś jest zbyt napięta, by przystawić do niej dziecko, odciągnij odrobinę mleka dłonią albo laktatorem (tak aby jedynie zmiękczyć otoczkę). Nie opróżniaj jednak piersi całkowicie, bo w ten sposób wyślesz do swojego mózgu sygnał, że trzeba zwiększyć produkcję mleka.

3. Nawał mleczny a chłodny prysznic po karmieniu

Chłodna woda lekko obkurczy kanaliki mleczne i trochę zmniejszy produkcję pokarmu − warto skorzystać z tej metody, jesli masz bardzo uciążliwy nawał pokarmowy. Uwaga, ciepła woda działa na odwrót, powoduje, że mleko wypływa z piersi szybciej i jego produkcja jest zwiększona! Ciepły prysznic można brać przed karmieniem. 

4. Na nawał pokarmu w piersiach pij dużo wody i soków

To nieprawda, że gdy kobieta ma nawał pokarmu, powinna ograniczyć picie! Aby laktacja przebiegała bez zaburzeń, karmiąca mama powinna wypijać codziennie ok. 2 litrów płynów – albo więcej, jeśli odczuwa pragnienie. Najlepsza będzie zwykła woda niegazowana. Pragnienie ugaszą też soki warzywne albo owocowe bez dodatku cukru.

5. Okłady z kapusty na nawał pokarmu

Jeśli męczy cię duży nawał mleczny, a piersi bardzo bolą, wykorzystaj sprawdzony sposób polecany przez nasze mamy i babcie. Wystarczy kilka schłodzonych liści kapusty, z których zrobisz okłady na piersi. Przepis na przygotowanie liści kapusty jest banalnie prosty (i tani!).
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy