metoda bobath
fot. Adobe Stock

NDT Bobath: założenia terapii, przebieg, efekty

Metoda NDT Bobath jest sposobem rehabilitacji dzieci i dorosłych. Stosuje się ją w zaburzeniach funkcji układu nerwowego.
Ewa Janczak-Cwil
metoda bobath
fot. Adobe Stock
Metoda NDT Bobath (neuro-developmental treatment) powstała dzięki pracy pary Brytyjczyków – Berta (fizjoterapeutka) i dr Karol Bobath (neuropsycholog, psychiatra). Zajmowali się oni dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz dorosłymi po udarach, którym starali się przywrócić sprawność ruchową.

Spis treści:

Założenia metody Bobath

Rozwój dziecka z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego nie przebiega prawidłowo. Dziecko nieprawidłowo odczuwa swoje ciało i nieprawidłowo się porusza. Zaburzenia czucia i napięcia mięśniowego skutkują powstaniem nieprawidłowych wzorców ruchu, a problemy nawarstwiają się, skutkując niesprawnością. Podobnie dzieje się u dorosłych z uszkodzeniami mózgu, np. po udarze. Z powyższego wynikają podstawowe założenia metody NDT Bobath:
 • regulacja napięcia mięśniowego: obniżanie wzmożonego i podwyższanie obniżonego napięcia mięśniowego,
 • hamowanie nieprawidłowych odruchów,
 • wyzwalanie ruchów prawidłowych lub jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych,
 • wykorzystywanie zdobytych umiejętności w codziennym życiu.

To, co m.in. odróżnia metodę Bobath od metody Vojty, to fakt, że w czasie terapii ruch jest wspomagany i prowadzony, czyli faktycznie się odbywa.
Redakcja poleca: Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!
Czy nowelizacja ustawy o POZ pozbawi dzieci lekarza pierwszego kontaktu? Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, pediatra, obawia się, że zmiany nie będą korzystne dla dzieci.

Jak wygląda terapia NDT Bobath

Terapeuta ćwiczy całe ciało dziecka, a pacjent jest cały czas zachęcany do aktywności, aby jak największą część ruchu wykonał samodzielnie. W czasie terapii dziecko nie powinno płakać. Bardzo ważne jest nastawienie pacjenta – nie prowadzi się terapii, gdy dziecko się boki, krzyczy, płacze, nie angażuje się w ćwiczenia.

W czasie spotkania terapeutycznego rehabilitant nie utrzymuje dziecka w miejscu, ale stymuluje je do poruszania się w określony sposób, np. umieszczając zabawki w określonym miejscy czy na określonej względem dziecka wysokości. Terapia odbywa się na różnych podłożach: na leżance, stole, piłce stabilizacyjnej, na macie, kolanach terapeuty czy rodzica.

Rehabilitacja Bobath – wskazania

Zastosowanie metody Bobath jest bardzo szerokie. Najczęstszymi wskazaniami do terapii są:
 • uszkodzenia mózgu (mózgowe porażenie dziecięce, udar),
 • zaburzenia rozwoju psychoruchowego,
 • zaburzenia napięcia mięśniowego (np. asymetria ułożeniowa),
 • kręcz szyi,
 • porażenie splotu barkowego,
 • problemy ortopedyczne,
 • zespół Downa,
 • zaburzenia wynikające z wcześniactwa.

Metoda Bobath – przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody. Jednak jak wspomnieliśmy wyżej, prowadzenie terapii może uniemożliwić brak chęci do współpracy ze strony pacjenta.

Udział rodzica w terapii dziecka metodą Bobath

Jest on bardzo ważny i polega na zajmowaniu się dzieckiem (przebieranie, kąpanie, noszenie, karmienie, zabawa) w sposób zalecony przez terapeutę. Stosowanie się do zaleceń znacząco zwiększa efekty terapii prowadzonej w gabinecie terapeuty.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy