Neocate LCP refundowane tylko dla niemowląt
fot. AdobeStock

NFZ kontroluje recepty wystawiane na mleko dla alergików. Będą kary dla lekarzy?

Preparat mlekozastępczy o nazwie Neocate LCP jest refundowany wyłącznie dla dzieci do ukończenia 1. roku życia. Lekarze przepisywali go również dla starszych dzieci. Teraz są pod ostrzałem NFZ.
Milena Oszczepalińska
Neocate LCP refundowane tylko dla niemowląt
fot. AdobeStock
Mleko modyfikowane Neocate LCP przeznaczone jest dla niemowląt, które cierpią z powodu alergii na mleko krowie. Jest ono refundowane wyłącznie dla dzieci do ukończenia 1. roku życia. Po tym czasie maluszki powinny być karmione mlekiem Neocate Junior, które również jest refundowane.

Jednak nie zawsze przejście z jednego mleka na drugie jest łatwe dla dziecka, dlatego lekarze w trosce o zdrowie małych pacjentów wystawiali recepty z refundacją na Neocate LCP również dla dzieci powyżej roku. Niektórzy nie mieli nawet świadomości, że w takich przypadkach refundacja nie obowiązuje. Teraz masowo otrzymują pisma z NFZ wzywające ich do zapłaty kary za nieprawidłowo wystawione recepty. Lekarze odpierają zarzuty i mówią, że odpowiedzialność za realizację recept powinny ponosić apteki. Kto ma rację?

Afera z receptami na preparat mlekozastępczy Neocate LCP

Lekarze masowo informują w sieci o tym, że właśnie otrzymali od NFZ pismo, nakładające na nich karę za wystawianie recept na mleko Neocate LCP dla dzieci powyżej 1. roku życia. Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert PZ przyznaje: „Kiedy kilka lat temu pojawiło się to mleko na rynku, nawet do głowy nam nie przyszło, że rygorystycznie musimy pilnować terminu pierwszych urodzin dziecka. Poza tym nie wyobrażam sobie tego, jak mówię rodzicom, że skoro dziecko skończyło pierwszy rok życia, to od dzisiaj muszą płacić nie 3,2 zł, lecz 150 zł za puszkę, ponieważ minister zdrowia nie przewidział refundacji”.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Pismo Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia do prezesa NFZ i ministra zdrowia

Związkowcy wystosowali pismo do ministra zdrowia i prezesa NFZ z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i odstąpienie od karania lekarzy, których celem nie było wyłudzenie refundacji, lecz najlepsza możliwa pomoc małym pacjentom-alergikom. Napisali:

„Nierzadko jest tak, że pomimo próby zmiany sposobu żywienia i przejścia w leczeniu najmłodszych pacjentów na preparat dostosowany dla dzieci po 1. roku życia, produkt Neocate Junior nie jest tolerowany przez pacjenta. Zbyt mała masa ciała dziecka, bądź inne uzasadnione w ocenie lekarza względy medyczne przemawiają za tym, aby trochę dłużej niż tylko przez 1. rok życia stosować preparat Neocate LCP. W innym bowiem przypadku może pojawić się ryzyko nawrotu objawów i częstokroć zaostrzenie choroby alergicznej.

W takich okolicznościach lekarz staje w obliczu trudnej decyzji: wybór pomiędzy dobrem pacjenta i podaniem preparatu Neocate LCP pomimo wieku, po przekroczeniu którego lekarz ma świadomość, że terapia ta nie zostanie zrefundowana przez płatnika, a dostosowaniem się do sztywnych standardów polityki refundacyjnej i odmową udzielenia świadczenia gwarantowanego w niezbędnym zakresie i w konsekwencji – bezpośrednim narażeniem zdrowia maluchów na szwank”.

Mleko Neocate LCP i Neocate Junior mają podobne ceny

Reprezentujący PZPOZ dr Jarosław Skłucki przekonuje, że NFZ nie doznał żadnej straty na tym, że lekarze wystawiali recepty z refundacją na preparat Neocate LCP zamiast na Neocate Junior. Oba mleka mają podobne ceny i podobną wysokość refundacji. Natomiast wystawiane obecnie kary uderzają w lekarzy, którzy działali w dobrej wierze. Przeprowadzane kontrole są również wymierzane przeciwko małym pacjentom.

Dzieci przyzwyczajone do mleka modyfikowanego Neocate LCP będą musiały odtąd natychmiast po pierwszych urodzinach przestawiać się na mleko Neocate Junior, chyba że ich rodzice zdecydują się na zakup pierwszego mleka w pełnej cenie. Jedna puszka mleka Neocate LCP bez refundacji kosztuje 150 zł, miesięcznie jest to koszt ok. 1400 zł. Za mleko wystawione na receptę z refundacją rodzice płacą jedynie stawkę ryczałtową, czyli 3,20 zł. Różnica jest zatem kolosalna.

Apteki winne realizacji błędnych recept?

Lekarze zastanawiają się, dlaczego, skoro Neocate LCP jest refundowane tylko do 12. miesiąca życia, a PESEL wskazuje przekroczenie tego wieku, Fundusz dalej go refunduje, a aptekarka wydaje. Farmaceutka Natalia Susłowska odpowiada: „Systemy apteczne nie mają połączenia z dokumentacja medyczna pacjenta. W obowiązku lekarza jest odpowiednio zdiagnozować pacjenta i zaordynować terapię zgodnie ze wskazaniami. Farmaceuci nie wchodzą w kompetencje lekarzy”.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Naczelnej Izby Aptekarskiej z 13 lipca 2016 roku stwierdziło: „Osoba realizująca receptę, znając wiek i płeć pacjenta, powinna zwrócić uwagę na niezgodność wypisanego leki z ograniczeniem wskazania refundacyjnego. Natomiast nie ma ona możliwości posiadania wiedzy odnośnie diagnozy i niezbędnej terapii. Stąd jedynie w celu dobrze pojętej troski o pacjenta i dbałość o prawidłowość farmakoterapii osoba realizująca taką receptę powinna zwrócić uwagę na niezgodność wieku lub płci ze wskazaniem refundacyjnym i przedstawić swoje wątpliwości pacjentowi lub osobie wystawiającej”.

Ministerstwo Zdrowia pracuje teraz nad narzędziem informatycznym, które ułatwiłoby lekarzom określanie odpłatości za leki w przypadku wydawania e-recepty. Planowane jest powstanie centralnej bazy leków, która będzie dostępna w aplikacji gabinet.gov.pl.

A co z karami, które lekarze otrzymali w ostatnim czasie? Ta kwestia nie jest na razie rozstrzygnięta. Nie wiadomo, czy będą one egzekwowane.

Źródło: mp.pl, money.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy