plac zabaw, przedszkole
fot. Adobe Stock

Nie będzie dyżurów wakacyjnych w przedszkolach! [NOWA PROPOZYCJA DLA RODZICÓW]

W lipcu i sierpniu przedszkola nie będą przyjmować dzieci z innych placówek – zdecydowały władze Warszawy. Co dalej z wakacyjną opieką dla najmłodszych dzieci?
Magdalena Drab
plac zabaw, przedszkole
fot. Adobe Stock
Dyżury wakacyjne w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych organizowano do tej pory każdego roku w lipcu i sierpniu. Dzięki dyżurom dzieci przedszkolne nie pozostawały bez opieki w wakacje, bo mogły uczęszczać na zajęcia do innych, dyżurujących placówek. W tym roku Warszawa rezygnuje z dyżurów, by nie dopuścić do przemieszczania się dzieci między różnymi placówkami. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo i zmniejszenie ryzyka zarażania koronawirusem.

Dyżury przedszkolne odwołane w Warszawie

O zmianach w organizacji pracy przedszkoli w wakacje poinformowała w poniedziałek wiceprezydent Warszawy, Renata Kazanowska. W mediach społecznościowych zamieściła obszerny wpis, w którym przekazała, że wszystkie przedszkola i oddziały przedszkolne będą pracować w trybie roku szkolnego także w lipcu i sierpniu 2020:

„W tym roku rezygnujemy z tzw. dyżurów wakacyjnych we wszystkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto Stołeczne Warszawa. W tym szczególnym czasie epidemii koronawirusa [chcemy] zminimalizować mieszanie się dzieci z różnych placówek" - napisała Kazanowska. Co z opieką dla dzieci podczas wakacji?
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Czy przedszkola będą otwarte w wakacje?

Wiceprezydent Warszawy przedstawiła propozycję miasta dotyczącą pracy przedszkoli w lipcu i sierpniu. 

„W okresie lipiec-sierpień 2020 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte."

Oznacza to, że − jeśli tylko sytuacja epidemiologiczna w Polsce na to pozwoli − dzieci nie będą mogły chodzić na zajęcia do innych placówek, a jedynie do przedszkola, do którego chodziły wcześniej. Nie będą prowadzone zapisy na dyżury wakacyjne. O terminie 2,5-tygodniowej przerwy w działaniu przedszkoli zdecydują dyrektorzy placówek wraz z radą rodziców. Nauczyciele będą mogli skorzystać w tym czasie z przysługujących im urlopów wypoczynkowych.

Nie wiadomo jeszcze, czy inne miasta podążą w ślady Warszawy.
Harmonogram pracy warszawskich przedszkoli ma być znany w drugiej połowie maja 2020.


Przedszkola i szkoły w czasie pandemii koronawirusa

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie placówki oświatowe pozostają zamknięte od połowy marca 2020. W zeszłym tygodniu minister edukacji, Dariusz Piontkowski, zapowiedział, że zajęcia stacjonarne na pewno nie zostaną wznowione przed 24 maja. Nie wiadomo na razie, czy dzieci wrócą do szkół i przedszkoli przed wakacjami i jak zostanie zorganizowana opieka dla dzieci, których rodzice będą musieli wrócić do pracy.  

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy