bałagan
fot. fotolia.com

Nie chcę wychować lenia! Domowe obowiązki dla rocznego i 2-letniego dziecka

Znasz to powiedzenie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał"? Jest prawdziwe! Warto uczyć dzieci pomagania w domu już od 1. roku życia. Zobacz, jakie zadania możesz powierzyć rocznemu i 2-letniemu dziecku.
Adela Prochyra
bałagan
fot. fotolia.com

Od kiedy dziecko może pomagać w domu? 

Wydaje ci się, że rok lub dwa to za wcześnie na pierwsze domowe obowiązki? Wszyscy eksperci są zgodni, że dzieciom należy pozwalać włączać się w zajęcia, jakie wykonuje mama czy tata. Może z początku nie warto nazywać ich "obowiązkami domowymi", tylko np. "pomaganiem rodzicom". 

Dziecko naprawdę  widzi i zapamiętuje, co robią jego rodzice i rodzeństwo i... chce robić to samo. Dla takiego malucha zamiatanie czy podlewanie kwiatków to nie są przykre "obowiązki", tylko nowa, świetna zabawa. 

Jeżeli właśnie tak potraktujesz kwestię dbania o dom razem z dzieckiem, znacznie ułatwisz sobie sprawę. Na początku dziecko rzeczywiście będzie bardziej przeszkadzać i brudzić niż pomagać, ale z czasem nauczy się wykonywać zadania jak należy. Na początku nie oczekuj od dziecka, że zawsze wykona swoje zadanie na tip-top. W tym wieku ważniejsze jest, żeby po prostu zaczęło się uczyć. 

Przede wszystkim, dziecko od samego początku będzie uczyć się, że dom to ważne miejsce, o które należy dbać i to wspólnie. Nauczy się też, że to także jego miejsce. Dlatego nie zniechęcaj dziecka i pozwól mu włączyć się w obowiązki. 
Redakcja poleca: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zainteresować je nauką. Do galerii Bzzz! w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można przyjść już z dwulatkiem!

Przykładowe zadania, które można powierzyć rocznemu dziecku

W przypadku rocznego dziecka powinny to być naprawdę bardzo proste rzeczy. Nawet jeżeli dziecko jeszcze nie chodzi lub chodzi słabo, na pewno dobrze już chwyta i przestawia rzeczy w mieszkaniu. Niech do jego obowiązków należą zadania spod znaku "odkładania na miejsce":
  • Odstawianie na miejsce bucików
  • Odkładanie na miejsce książeczek
  • Sprzątanie zabawek wieczorem - wrzucanie ich np. do pudła, wkładanie do szafki
  • Wyrzucanie pieluchy do kosza (dzieci, które już chodzą; jeżeli jest łatwy i bezpieczny dostęp do kosza na śmieci)
Najpierw pokaż dziecku, jak powinno daną rzecz zrobić, a gdy wykona twoje polecenie, pochwal je głośno

Przykładowe zadania, które można powierzyć 2-letniemu dziecku

Dwulatek rozumie już naprawdę dużo. To znaczy, że można od niego też trochę więcej wymagać. Do powyższej listy "obowiązków" śmiało możesz dopisać takie zadania:
  • Wycieranie swojego stoliczka po posiłku (np. chusteczką dla niemowląt) – nie denerwuj się, że dziecko zrobi to niedokładnie, ważne, że zacznie wyrabiać taki nawyk
  • Wkładanie swoich ubrań do kosza na pranie
  • Pomaganie w kuchni, np. mieszanie, wykrawanie szklanką ciasta na pierogi, wsypywanie do miski itd. 
  • Pomoc przy rozpakowaniu zakupów (lekkie rzeczy)
Pamiętaj, żeby za każde wykonane zadanie pochwalić dziecko!

Czytaj też: Czy włączać dziecko w prace domowe? Jak to zrobić mądrze?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy