dziecko nie chce spać
fot. Fotolia

Nie chce spać? Najprostsze triki są najlepsze

Niemowlę nie uśnie na trzy, cztery – najpierw musi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Co mu w tym pomoże?
Sylwia Niemczyk
dziecko nie chce spać
fot. Fotolia

Żeby spać jak niemowlę, najpierw trzeba… być nastolatkiem. Nastolatek śpi jak kamień. Niemowlę – jak królewna na ziarnku grochu. A w dodatku, zanim jeszcze zaśnie trzeba się koło niego naskakać. Na szczęście to nie jest tak, że jesteście zupełnie bez szans. Zwykle wystarczy, że rodzice „nieśpiących” dzieci wprowadzą (albo poprawią!) stały plan usypiania – a problemy z usypianiem niemowlaka znikną same. Zobacz, o jakie konkretnie punkty chodzi. 

1. Wyciszenie

Tak, tak – każdy wie, że dziecko trzeba przed snem wyciszyć. Ale czy wiesz, że wieczorne wyciszanie dziecka warto zacząć już... 2 godziny przed jego planowanym zaśnięciem? To oczywiście nie znaczy, że od tej chwili masz już pogasić światła i położyć dziecko do łóżeczka – na to mamy jeszcze czas. Dobrze byłoby za to przełączyć domowe życie na spokojniejszy tryb: bez głośnej muzyki, łaskotek malucha i zabawy "a kuku!". Dwie godziny przed usypianiem to czas oglądania książeczek, spokojnej kąpieli, nieśpiesznego karmienia i innych wieczornych rytuałów. 
Redakcja poleca: Teatrzyk cieni
Nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem wieczorową porą? Podpowiadamy! Zobacz, co mogą zrobić ludzkie dłonie.

2. Spokojna kąpiel

Ciepła woda rozluźnia mięśnie i wycisza zmysły, żeby jednak wieczorna kąpiel sprzyjała szybszemu usypianiu dziecka, nie może przebiegać w nerwowej atmosferze – którą, co tu kryć, wprowadzamy zwykle my, rodzice. Boimy się, że maluch w wodzie zmarznie, że zamoczy sobie uszka (no i co z tego?!), że zacznie płakać itd. – i z każdą chwilą czujemy coraz większe spięcie. A ono łatwo udziela się dziecku. Nawet najmłodsze niemowlę zauważy, że nie patrzysz mu prosto w oczy, że masz gwałtowniejsze ruchy niż zwykle, że mówisz głośniej niż normalnie…

Żeby wyciszyć nerwy, przygotuj sobie wszystko już wcześniej. Ustaw wanienkę tak, żeby było ci wygodnie – np. na podłodze – zgromadź kosmetyki, ręcznik, a jeszcze lepiej dwa (jeden do wytarcia dziecka, drugi do otulenia), powoli rozbieraj maluszka, delikatnie obracając go z boku na bok, a nie szarpiąc go, byle szybciej. Wkładaj do wanienki bokiem i powoli, tak, żeby go nie zaskoczyć nagłą zmianą. Patrz mu w oczy, mów serdecznie i już od pierwszych dni życia dziecka, traktuj kąpiel jako miły, wyciszający rytuał. Twoje nastawienie jest naprawdę ważne!
 
 

3. Biały szum

Orędownikiem białego szumu jest m.in. słynny amerykański pediatra dr Harvey Karp, który przekonuje, że cisza… przeszkadza niemowlętom w zasypianiu. Z kolei monotonne dźwięki pomagają mu usnąć. Takiego samego szumu maluch słuchał jeszcze przed narodzinami – do jego uszu dochodziły dźwięki spoza brzucha (tłumione przez wody płodowe), a także szum krwi i bicie serca. To dlatego ciche kołysanki, mruczanki albo... szum suszarki do włosów, czy odkurzacza działają na niego uspokajająco także i po narodzinach.

4. Ciasne przytulenie

Zapach mamy, ciepło jej ciała – to właśnie to, co małe tygryski lubią najbardziej. Kojąca bliskość pomaga dziecku nie tylko rozluźnić napięte mięśnie, lecz także buduje poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia jego odporność i wpływa na to, że maluch rośnie. Warto, aby wieczorne przytulanie przebiegało w kontakcie "skóra do skóry" (np. w chuście), kiedy maluch tuli się do nagiej klatki piersiowej mamy lub taty. To szczególnie ważne nie tylko dla noworodków i wcześniaków, lecz także np. dla dzieci, które nie są karmione piersią (przez co doświadczają mniej fizycznej bliskości mamy) oraz tych, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie i potrzebują bardzo dużo dotykowej stymulacji. 
 

5. Ukołysanie

Próbujesz uśpić dziecko w łóżeczku? No to się nie dziw, że wcale nie chce zasnąć. Dopóki mieszkało w brzuchu, cały czas doświadczało delikatnego kołysania, dlatego po porodzie to też pomaga mu się zrelaksować. Leżenie w nieruchomym łóżeczku jest dla niego czymś zupełnie nowym. Kołysz niemowlę bardzo delikatnie, najlepiej do przodu i do tyłu (a nie w górę i w dół). W ten sposób nie tylko go uspokajasz, lecz także rozwijasz jego równowagę. Uwaga jednak – czym innym jest kołysanie w ramionach, a czym innym w wózku, czy leżaczku. Podczas kołysania ważna jest, oprócz samego ruchu, także bliskość z mamą lub tatą.

6. Masaż albo głaskanie

Nie masz już sił nosić i kołysać? W takim razie połóż się z maleństwem albo usiądź obok niego i pogłaszcz go po główce, rączkach (od ramion po dłonie), klatce piersiowej albo plecach. Rób to powoli, rytmicznie i pilnuj, by nie odrywać jednocześnie obu rąk od ciała dziecka (jedna zawsze powinna pozostawać na jego skórze). Wystarczy pięć minut takiego masażu, by rozluźnić mięśnie dziecka. Warto, aby stał się częścią waszego wieczornego rytuału, nie tylko dlatego, że ułatwia niemowlęciu usypianie, lecz także dlatego, że sprzyja zacieśnianiu się więzi między wami. 

7. Ciepłe okrycie

W pierwszych tygodniach życia maleństwo najlepiej czuje się, gdy jest ciasno owinięte (razem z rączkami) jak w kokonie. Takie owijanie, czy raczej, jak mówią położne: spowijanie, przypomina maluchowi bezpieczną ciasnotę sprzed porodu, a poza tym, jak tłumaczą pediatrzy, ogranicza mimowolne wymachy rąk, dzięki czemu maluch łatwiej może zasnąć. Po pierwszym miesiącu życia, gdy niemowlę zacznie już bardziej panować nad swoim ciałem, lepiej zastąpić już ciasny becik luźną kołderką, by nie ograniczać już dziecku ruchów. Większość dzieci lubi przytulić też przytulić policzek do czegoś miękkiego: możesz podłożyć mu rożek kołdry, pieluszkę tetrową albo twój t-shirt. Dzięki temu maluch będzie czuł twój zapach, a to zadziała na niego jak balsam. 
 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy