GRY
 
 

Nie daj się zwariować czyli 7 zdań, które podkopują twoją wiarę w siebie

Raz po raz ktoś sprawia, że tracisz pewność siebie i czujesz się zagubiona, nie taka jak trzeba, niekompetentna, nieprzygotowana do bycia mamą? Nie ty jedna! Sprawdź, co podkopuje naszą wiarę w siebie i utrudnia nam cieszenie się macierzyństwem.

Zrzut ekranu 2015-03-9 o 15.18.33.jpg
fot. www.annaangenend.com
Prędzej czy później zetkniesz się ze słowami, które sprawią, ze poczujesz się kiepsko w roli mamy, a może nawet stracisz trochę wiary w siebie.
Możesz je od kogoś usłyszeć, przeczytać na Facebooku czy  internetowym forum dla młodych mam, zaatakują cię z reklamy. Nie zawsze będą brzmieć dosłownie tak, jak je przedstawiliśmy, ale będą miały ten sam sens: "Coś z tobą nie tak".

Nie daj się im!  Prawdopodobnie nie zdołasz ich całkiem uniknąć, więc spróbuj się na nie uodpornić. Pomogą ci w tym nasze zaprzyjaźnione mamy oraz psycholog, Beata Płażewska.
Jakie to zdania?

Słowa, które odbierają mamom pewność siebie: „Bądź supermamą”

Wszystkie mamy jakąś wizję matki doskonałej. Budujemy  ją z  naszych wspomnień, pragnień i fragmentów tego co widzimy w piaskownicy (wyspana, uśmiechnięta sąsiadka,  świetnie radząca sobie z dwójką dzieci), na Facebooku i w TV (świeżo upieczone znane mamy, które dwa miesiące po porodzie wyglądają jak modelki  i łączą opiekę nad maleństwem z graniem w filmach).

– Obiecywałam sobie, że ja też będę mamą idealną: cierpliwą, zadbaną,  fajną, taką co to nigdy  nie krzyczy, z przyjemnością biega z dzieckiem po drabinkach i zna odpowiedź na każde pytanie.  I co? I guzik! Wcale taka nie jestem i mam z tego powodu potworne wyrzuty sumienia – mówi Kasia.

Co robić?
Będzie ci łatwiej, jeśli zrozumiesz, że matki doskonałe nie istnieją. I nie ma w tym nic złego,  bo dziecku wystarcza mama „wystarczająco dobra”: taka, która dostrzega jego potrzeby, stara się je zaspokajać, ale nie zapomina o sobie i jest po prostu człowiekiem (a więc nie jest wszechmocna i czasem popełnia błędy).

Przeczytaj także: Mama nieidealna


– Róbmy wszystko najlepiej jak się potrafimy i jak się da w konkretnej sytuacji. I uważajmy z porównaniami – radzi Beata Płażewska, psycholog. -   Kiedyś ludzie porównywali się  do sąsiadów, rodziny. Dziś, dzięki kontaktom z większą ilością ludzi, TV i facebookowi, porównujemy się  także do tych, których nie znamy (lub znamy mało) i którzy żyją w zupełnie innych warunkach niż my. Warto także pamiętać, że widzimy tylko  niewielki fragmencik ich życia.  

Polecamy: Cena korony czyli czy młoda mama ma czego zazdrościć księżnej Kate.

Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.

Słowa, które odbierają mamom pewność siebie: „Daj, zrobię to lepiej”.

Po porodzie dobrze jest mieć pomoc. Ale czasem ta pomoc przytłacza.  – Gdy urodziłam Hanię, do akcji wkroczyła moja mama, która we wszystkim mnie wyręczała: kąpała małą, przewijała ją, nosiła. Wszystko robiła za mnie, a ja czułam się coraz bardziej bezradna. Gdy wychodziła, bałam się wziąć na ręce własne dziecko – opowiada Natasza.

Co robić?
Jeśli tylko czujesz się na siłach, od samego początku zajmuj się maluszkiem. Dzięki temu nabierzesz wprawy i pewności siebie.
Nie bój się go  – nie zrobisz mu krzywdy delikatnie biorąc go na ręce, ubierając czy zmieniając pieluszkę.
Osobę, która chce cię  stale wyręczać,  poproś o coś konkretnego, np., zrobienie zakupów,  ugotowanie obiadu albo  popilnowanie dziecka, żebyś mogła się zdrzemnąć (to co innego, niż zajmowanie się nim non stop).
A jeśli ta osoba twierdzi, że zrobi wszystko lepiej? 
- Można powiedzieć np. coś w rodzaju „Być może, ale to moje dziecko  i potrzebuje właśnie mnie” – radzi psycholog.

Przeczytaj: Oko w oko z noworodkiem

Słowa, które odbierają mamom pewność siebie: „Rób tak jak ja”

Niektóre rady są naprawdę bezcenne, ale… No cóż, nie wszystkie. 

– Gdy zabierałam się za karmienie, moja mama  mówiła „Przemyj piersi kwasem bornym”. Gdy dawałam dziecku w nocy wodę, słyszałam:  „Jak możesz? Wszyscy dają kaszkę. Przecież to dziecko będzie głodne!”. I tak w kółko – opowiada Ada.

Nawet te naprawdę dobre rady mogą drażnić, zwłaszcza jeśli o nie nie prosiłyśmy albo są wygłaszane niczym prawdy objawione.

- Na forach internetowych spotkałam mnóstwo mam, które z ogromną pewnością siebie nakazywały „Rób tak i tak” – wspomina Sylwia. –  Skąd to przekonanie o własnej racji?  Nie mamy wątpliwości, że każdy dorosły człowiek jest inny: co innego lubi, co innego go wkurza, cieszy itd. Dlaczego więc zakładamy, ze wszystkie dzieci są identyczne i działa na nie jeden czarodziejski sposób?

Co robić?
Rób po swojemu i spróbuj się nie denerwować.  

– Ludzie doradzają nam z wielu powodów, niekoniecznie z potrzeby kontroli i władzy. Robią to też dlatego, że chcą być potrzebni, chcą pomóc, okazać zainteresowanie. Nie traktujmy więc każdej uwagi jakby to był zamach na naszą wolność – radzi  Beata Płażewska.

Jeśli jednak naprawdę masz dość, powiedz „Stop!” Jak? – Można np. powiedzieć „To wspaniale, że wychowałaś trójkę dzieci, ale teraz ja wychowuję swoje. I zrobię to po swojemu”. Taki jasny komunikat (czasem powtórzony wiele razy)  powinien sprawić, że doradca poczuje granice, których nie powinien przekraczać.

Ocena (3 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami