dziewczynka i tablet
fot. fotolia.com

Nie dawaj dziecku tabletu! Specjaliści ostrzegają przed zagrożeniami!

2-latek nie powinien oglądać telewizji ani korzystać z tabletu. W ostateczności, może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie. Dłuższe korzystanie z nowych technologii przez małe dzieci zubaża mowę, może skutkować nadpobudliwością i spadkiem inteligencji!
Adela Prochyra
dziewczynka i tablet
fot. fotolia.com

Korzystanie z tabletów, komputerów, smartfonów czy oglądanie telewizji jest bardzo atrakcyjne dla dzieci. Jeżeli jako rodzic masz wątpliwości, czy na to pozwalać, to dobrze świadczy o tobie! Zdania psychologów na temat "dzieci a nowoczesne technologie" są podzielone, ale przeważają głosy, że do 2. roku życia dziecko nie powinno mieć z nimi styczności. Dla jego dobra.

2-latek korzysta z tabletu? Max. 15 minut dziennie!

Logopeda Joanna Wędrychowska ostrzega, że dłuższe korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci może mieć fatalne skutki. Bezpieczny czas korzystania z tabletu czy oglądania bajek w telewizorze dla 2-latka to kwadrans dziennie:

Malutkie dzieci, 2-latki nie powinny oglądać telewizji dłużej, niż 15 minut dziennie. Nie wiem, czy rodzice zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli popatrzymy na bajki rzeczywiście dostosowane do wieku, to one właśnie tyle trwają. Natomiast bajki z internetu, Youtube’a trwają znacznie dłużej . 

Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Dziecko nadpobudliwe, o ubogim słownictwie? To przez tablet!

Zagrożeniem jest dla dzieci niezwykle łatwy dostęp do internetu i łatwość obsługi tabletów. Często dzieci radzą sobie z nimi lepiej, niż dorośli. Rodzic, który zostawia dziecku włączoną wybraną przez siebie bajkę nie może mieć pewności, że dziecko właśnie tę bajkę obejrzy. Przełączenie jej na coś innego to tylko jeden ruch palcem! W dodatku to tak wciąga! A skutki mogą być fatalne: 

W mojej pracy bardzo łatwo mogę wyłowić dzieci komputerowe lub telewizyjne. Są to dzieci, które mają bardzo ubogie słownictwo, niechętnie się komunikują, bo są nastawione tylko na odbiór. Są to często dzieci nadpobudliwe, a uspokajają się dopiero przed tym komputerem, czy telewizorem. Nie umieją współpracować z rówieśnikami, są niezainteresowane nauką. Są bardziej ociężałe, mniej inteligentne, ale jest to wtórny brak inteligencji - mówi logopeda. 

Uspokajamy - dziecko nie zamieni się w niemego agresora od razu, gdy tylko da mu się urządzenie do ręki. Niebezpiecznie robi się, gdy dziecko często spędza przed nim dużo czasu. Logopeda nie demonizuje sytuacji awaryjnych, gdy dziecko pilnie trzeba czymś zająć, żeby załatwić jakąś ważną sprawę i wtedy daje mu się do ręki komputer czy tablet. Grunt, żeby sytuacje awaryjne nie stały się codziennością. 

W jakim wieku dziecko bezpiecznie może korzystać z elektroniki

Z wiekiem dziecka bezpieczny czas korzystania z urządzeń elektronicznych się wydłuża.

  • 2-latek może spędzić przed ekranem max. 15 minut dziennie
  • 3-latek może spędzić przed telewizorem 20 minut
  • 5-latek może oglądać bajki do 30 minut dziennie

W przypadku małych dzieci ważny jest czas, ale starsze dzieci - w wieku przedszkolnym i uczniów warto nauczyć mądrego korzystania z nowych technologii. Mądrego, czyli świadomego, aktywnego i użytkowego (wykorzystanie technologii jako narzędzia), zamiast biernego przyjmowania treści. 

Czytaj też: Najpierw klocki, potem tablet - radzi psycholog
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy