6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
fot. SE/East News

– Nie dawajcie dzieciom grzybów! – apeluje mama chłopca, który zatruł się muchomorem sromotnikowym

Rodzice Tomka, który z powodu zatrucia grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę, wiedzą już, jak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania i z jakim ryzykiem to się wiąże. A ty zdajesz sobie sprawę z ryzyka?
Beata Turska
6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
fot. SE/East News

– Nie warto podawać dzieciom grzybów!  My raz podaliśmy i mamy nauczkę na całe życie. O pomyłkę podczas grzybobrania nie jest trudno –  mówi mama Tomka, który w latem 2010 roku zatruł się grzybami i wiele miesięcy musiał walczyć o życie. Miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę.  Jego losy śledziła cała Polska.

Przeczytaj także: Zatrucie grzybami u dzieci jest śmiertelnie groźne!

Jeden obiad z grzybami...

Jakiś czas po zjedzeniu na obiad grzybów chłopiec zaczął chorować. Wymiotował,  miał biegunkę i silne bóle brzucha.
3 dni po zjedzeniu grzybów trafił do szpitala w Przemyślu i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go  – już nieprzytomnego – śmigłowcem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów

Redakcja poleca: Uwaga na zatrucia grzybami! Przez cały rok! [WIDEO]
Grzybami można się zatruć nie tylko jesienią. Trzeba być czujnym przez cały rok! Niestety nawet wytrawny grzybiarz, może pomylić się tylko raz...


dwa przeszczepy wątroby...


Niecały tydzień później przeszczepiono mu wątrobę. Na początku września chłopiec zaczął odzyskiwać przytomność. Niestety, przeszczep został odrzucony. W październiku odbył się kolejny.

Zobacz film, który powstał podczas pobytu Tomka w szpitalu. wiele miesięcy w szpitalu...

Chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka  w sierpniu,  a wrócił do domu dopiero  tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu znów musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu, bo pojawiły się komplikacje.


... i całe życie na lekach

Tomek ma teraz 12 lat. Czuje się dobrze, ale nadal musi jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka  do kontroli.  Musi też stale brać leki, m.in. takie, które zapobiegają odrzutowi przeszczepionej wątroby.


Grzyby mogą zabić!

Tomek jest wielkim szczęściarzem: mimo różnych problemów, jego historia skończyła się happy endem. Niestety nie zawsze tak się dzieje: wiele dzieci, które zatruły się grzybami, przegrywa walkę o życie.
Umierają.

Dlatego powtarzamy za mamą Tomka, za lekarzami i za Rzecznikiem Praw Dziecka: Rodzice, nie dawajcie dzieciom grzybów. Żadnych! Są ciężkostrawne i nawet jeśli są jadalne, mogą powodować bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Niektóre mogą być trujące, a o tragiczną w skutkach pomyłkę jest bardzo łatwo. Naprawdę nie warto!

Polecamy: Grzyby nie są dla dzieci!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy