karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie piersią: Nie hartuj brodawek przed karmieniem piersią! Co zamiast tego?

Mycie brodawek przed każdym karmieniem albo „hartowanie” ich (czyli pocieranie gąbką czy ręcznikiem) w ciąży to metody, które szkodzą piersiom. Pomoże im coś zupełnie innego.
Sylwia Niemczyk
karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmienie piersią to naturalna czynność i nie trzeba do niej specjalnie przygotowywać piersi ani brodawek piersiowych. "Hartowanie" sutków ostrą gąbką, żeby stwardniały, to błąd. Co zatem będzie wskazane?

1. Prawidłowe przystawianie do piersi to podstawa.

Niemowlę podczas ssania powinno mieć w buzi całą brodawkę piersiową i dużą część otoczki. Jeżeli będziesz prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, brodawki szybko przyzwyczają się do nowych zadań.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

2. Rozsądna higiena piersi

Mycie piersi przed każdym karmieniem jest nie tylko niepotrzebne, lecz nawet niewskazane, bo woda i mydło zmywają naturalne substancje natłuszczajace i ochronne. Dla prawidłowej higieny wystarczy umyć piersi raz dziennie, podczas mycia całego ciała. Przed karmieniem należy za to koniecznie umyć ręce!

3. Wietrzenie to dobry sposób na podrażnienia piersi.

Jeśli brodawki są podrażnione, warto między karmieniami chodzić bez stanika i bluzki (tarcie o materiał dodatkowo podrażnia piersi). Na spacerze przydadzą się za to silikonowe muszle laktacyjne.

4. Pielęgnacja podrażnionych brodawek.

Jeśli skóra na brodawkach jest zmacerowana i sucha, smaruj je preparatem na brodawki dla karmiących mam. Wybieraj te, których nie trzeba zmywać przed karmieniem (np. Purelan, Lanolina, Mustela, Bepanthen). Jeszcze lepszym wyjściem będzie rozsmarowanie po karmieniu kilku kropel swojego pokarmu i pozostawienie go do wyschnięcia. Twoje mleko ma właściwości ochronne i gojące.

Czy karmienie piersią może boleć?

Tkliwość brodawek piersiowych w pierwszych dniach karmienia piersią jest zupełnie normalna. Zwykle występuje tylko przez kilka chwil po przystawieniu dziecka do piersi i mija, gdy pokarm zaczyna wypływać. Jeżeli jednak przez cały czas ssania dziecka czujesz ból, to najprawdopodobniej znaczy to, że jest ono zbyt płytko przystawione do piersi. W takiej sytuacji należy delikatnie przerwać karmienie (wsuń w kącik ust dziecka swój mały palec i wysuń pierś) i spróbować przystawić malucha na nowo, głębiej. W tym celu połaskocz go nad wargą a gdy już otworzy szeroko usta, zdecydowanym ruchem „nałóż” je na pierś.

Czasem (ale rzadko) ból przy karmieniu jest spowodowany za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym u dziecka. W takim przypadku neonatolog lub doradca laktacyjny oceni, czy konieczne jest podcięcie wędzidełka. To krótki zabieg, który może ułatwić życie mamie i dziecku.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy