GRY
 
 

Nie karm butelką po 1 urodzinach

Nie zawsze to, co wygodne, jest dla dziecka najlepsze. Najpóźniej po 1 urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem.

mleko dla niemowląt, karmienie butelką
fot. Panthermedia
Karmienie butelką jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy dziecko potrafi już trzymać ją samodzielnie. Pozwalanie na to, by piło z niej do 2,  czy nawet 3 roku życia nie jest jednak dobrym pomysłem. Z co najmniej kilku powodów.

Długie picie z butelki może powodować próchnicę

Niestety, zagrożenie nie jest czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa.
Próchnicę butelkową powodują oczywiście nie butelki czy smoczki, lecz bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Butelki przyczyniają się do rozwoju choroby pośrednio: gdy malec często i długo z nich korzysta, cukier zawarty w mleku, soczkach czy słodzonych herbatkach, ma kontakt z jego zębami o wiele dłużej niż wówczas, gdyby pił z kubeczka.
Jeśli maluch zasypia przy butelce, jest jeszcze gorzej, bo podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby obmyć oblepione pokarmem ząbki, a przy okazji zmniejszyć zakwaszenie jamy ustnej (bakterie tego nie lubią). Efekt? Bakterie czują się jak w raju, a ząbki, które niedawno się pojawiły, zaczynają się psuć. Najpierw pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł, potem próchnica ogarnia coraz większe powierzchnie. Postępuje szybko i w krótkim czasie może zniszczyć ząbki.
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Przez ciągłe picie z butelki dziecko nie uczy się żuć i gryźć

A to może prowadzić do wad zgryzu i utrwalać niemowlęcy sposób połykania. To z kolei może przyczynić się do powstania wady wymowy.

Dziecko, które ciągle popija z butelki,  nie je tego, co powinno...

Opity soczkami czy mlekiem malec nie ma ochoty na obiad czy chrupanie jabłka.

...i jest bardziej narażone na nadwagę

Jak ustalili naukowcy, zbyt długie karmienie butelką może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Chodzi o to, że dziecko, które raz za razem popija z butelki mleko albo sok, przyzwyczaja się do ciągłej dostawy kalorii. Pije z niej nie tylko dlatego, że jest głodne, ale dlatego, że się przyzwyczaiło i uspokaja je to.

Zobacz także: 5 powodów, dla których trzeba chronić dziecko przed otyłością

Dziecko, które zbyt długo pije z butelki, nie uczy się nowych rzeczy

Dziecko nie może pić z butelki w nieskończoność. W 2 roku życia powinno umieć pić z kubeczka, bo nie jest już bezradnym bobasem, któremu we wszystkim trzeba pomagać. Nie ma sensu zbyt długo zwlekać z nauką. Przywiązanego do swojej butelki 2- albo 3- latka trudniej od niej odzwyczaić niż brzdąca, który ma rok i jest otwarty na wszelkie nowości.

Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką?

Możesz uznać, że twoje dziecko jest gotowe do pożegnania butelki i rozpoczęcia nauki picia z kubka, jeśli
  • pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco)
  • dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich).
Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko picia z kubka

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj