fot. Fotolia

Kiedy wypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu?

Świętowanie dnia autyzmu jest niezwykle ważne, bo uświadamia nam, jak ważna jest szybka diagnoza i leczenie zaburzenia.
fot. Fotolia

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia. Dlaczego tak ważne jest, by celebrować to święto?

Jak i dlaczego świętujemy dzień autyzmu?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypomina o tym, że warto zwracać uwagę na nietypowe zachowania naszych dzieci, nie tłumacząc ich tradycyjnym stwierdzeniem: „Nie mówi, ale ma na to jeszcze czas…”. Każdego roku 2 kwietnia o godz. 20.00 blisko 400 budynków w całej Polsce – w tym Pałac Kultury i budynki ministerialne - zostaje oświetlonych na niebiesko. Kolor ten to symbol solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm. 

Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Koncerty, marsze, konsultacje

W wielu miastach w Polsce odbywają się marsze i koncerty, które mają na celu zwrócić naszą uwagę na problem autyzmu. Nie jest on bowiem wcale marginalny. Statystycznie 1 dziecko na 100 cierpi z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Szybka i prawidłowa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu można skorzystać z bezpłatnej pomocy w punktach konsultacyjno-informacyjnych na terenie całego kraju. 

Jak rozpoznać autyzm?

Kiedy inne dzieci zaczynają mówić i bawić się ze sobą, a nasze milczy, bądź ma wyraźne trudności z wymową, stroni od kontaktu i nie reaguje na przywoływanie – warto zgłosić się do specjalisty. Nie jest powiedziane, że to od razu autyzm, bo przyczyn nietypowego zachowania może być wiele. Wczesna diagnoza pozwala stymulować rozwój dziecka od najmłodszych lat, pomagając mu odnaleźć się w grupie rówieśników bez kompleksów.  [content:0_26835,0_19824,0_25970,0_24970:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy