fot. Panthermedia

Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy

Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.
Katarzyna Pinkosz
fot. Panthermedia
Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi, bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi.

Dlaczego nie badamy piersi

Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi (mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi. 
Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia.

Przeczytaj: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi?
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Zachorowania na nowotwory piersi rosną

Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie.

Jak zapobiec rakowi piersi

Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią: najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka piersi), unikaniu spożywania tłuszczów, picia alkoholu. Ważna jest aktywność fizyczna, zapobieganie otyłości (kobiety z nadwagą i otyłością chorują częściej). 

Konieczne badania piersi

Koniecznie trzeba również się badać, zarówno samodzielnie (samobadanie piersi), jak w gabinecie lekarskim. Przy okazji wizyty u ginekologa warto poprosić o zbadanie piersi (jeśli sam tego nie zaproponuje). Trzeba również systematycznie wykonywać badania USG piersi, a potem także mammografii.
Kobiety, u których w rodzinie matka, siostra, czy inna bliska osoba chorowała na raka piersi czy jajnika powinny wykonać badanie w kierunku mutacji genu BRCA1, która predysponuje do wystąpienia raka piersi. Na badanie może skierować lekarz – jest wtedy bezpłatne. Jeśli chcesz sama zrobić taki test, to  kosztuje to średnio około 260 złotych.

Jak wykonuje się samobadanie piersi

Żadne badanie nie zastąpi samobadania piersi. Badaj piersi raz w miesiącu, najlepiej między szóstym a dziewiątym dniem cyklu.
 
Przed lustrem
 
1. Rozbierz się, podnieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widać zmian w kształcie piersi, kolorze skóry, czy skóra na piersiach się nie marszczy, nie ciągnie, czy brodawki nie są wciągnięte. 
2. Oprzyj ręce na biodrach i sprawdź, czy widać jakieś zmiany w wyglądzie piersi. Ściśnij brodawkę i zwróć uwagę, czy nie wydziela się z niej jakiś płyn. Każdą brodawkę badaj oddzielnie.
 
Pod prysznicem
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Trzema środkowymi palcami lekko naciskając, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków. Podobnie zbadaj drugą pierś.
 
Po kąpieli
Połóż się płasko, pod lewy bark wsuń zwiniętą poduszkę lub ręcznik, lewą rękę włóż pod głowę. Palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj ruchy takie same, jak podczas badania pod prysznicem. Powtórz badanie z drugą piersią. Leżąc, zbadaj pachy, czy nie są powiększone węzły chłonne. 

Operacja Angeliny Jolie

Z rakiem trzeba walczyć przede wszystkim przy pomocy profilaktyki i badań. Obustronna mastektomia, jakiej poddała się Angelina Jolie, jest znanym i od wielu lat stosowanym sposobem zmniejszania ryzyka zachorowania na raka piersi – także w Polsce. Stosuje się ją u pacjentek, które mają zmutowany gen BRCA1 lub BRCA2 lub u osób, które są obciążone genetycznie. Według prof. Tadeusza Pieńkowskiego, kierownika Kliniki Onkologii i Chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, nie ma innej metody, która może tak skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania niemalże do zera. Tego typu decyzję podejmuje się jednak po wielu konsultacjach medycznych i psychologicznych.

Sprawdź: Czy możesz zachorować na raka piersi?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy