Rodzice patrzą na telefon, zamiast na dziecko
fot. Fotolia

Nie patrz na telefon podczas zabawy z dzieckiem!

Zerkanie na telefon podczas zabawy z maluchem może mieć negatywny wpływ na jego rozwój – przekonują naukowcy. Im rodzic częściej patrzy na telefon, tym maluch bardziej się rozprasza!
Hanna Szczesiak
Rodzice patrzą na telefon, zamiast na dziecko
fot. Fotolia
Zgodnie z najnowszymi badaniami, jeśli rodzice często zerkają na telefon podczas zabawy z dzieckiem, ich pociechy mogą mieć w przyszłości problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. 

Zdolność koncentracji w dzieciństwie wpływa na dalszy rozwój

Badanie wykazało związek między czasem patrzenia na przedmiot przez rodzica oraz uwagą, jaką skupia na nim dziecko. "Zdolność dziecka do skupiania uwagi i koncentracji ma wpływ na jego przyszłość: zdolności językowe, rozwiązywanie problemów czy inne etapy rozwoju poznawczego" mówi Chen Yu, kierujący zespołem badawczym. "Opiekunowie, którzy się rozpraszają albo którzy często błądzą wzrokiem podczas zabawy, mają negatywny wpływ na zdolność koncentracji dziecka, która jest kluczowa w tym momencie rozwoju" –  dodaje.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Rodzic zerka na telefon? Dziecko się rozprasza

Podczas eksperymentu, rodzice i dzieci mieli przymocowane do głów kamery, dzięki którym badacze mogli obserwować ich reakcje. Rodzice dostali tylko jedno polecenie: bawić się z dzieckiem. Gdy rodzic i dziecko skupiali wzrok na tym samym obiekcie, dziecko patrzyło na niego średnio 2,3 sekundy dłużej niż rodzic. Mogłoby się wydawać, że 2,3 sekundy to niewiele. Jeśli jednak rodzic nie skupia uwagi na obiekcie i szybko odwraca wzrok, dziecko również – tym samym patrzy na przedmiot 4 razy krócej i pozostaje skupione na jednej czynności. Nagle 2,3 sekundy zaczynają robić sporą różnicę!

Jeśli rodzic patrzy na telefon, dziecko robi to samo – nawet dłużej niż rodzic. Tym samym jego uwaga zostaje rozproszona i potrzebuje więcej czasu, aby skupić się na poprzedniej czynności.

Zadbaj o koncentrację dziecka

Jeśli takie sytuacje się powtarzają i przy każdym kontakcie z dzieckiem rodzic zerka na telefon, uwaga dziecka jest stale rozpraszana. By tego uniknąć, wyłącz powiadomienia, wycisz telefon i odłóż go na półkę. Sama zrób mały eksperyment: podczas zabawy z dzieckiem policz, ile razy zerkasz na telefon. Raz, dwa? Kilkanaście? Choć może się to wydawać nieistotne, twoja uwaga ma dla malucha ogromne znaczenie! Każdemu jest miło, gdy skupia się tylko na nim. ;)

Polecamy: Co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy