szczpienia dzieci
fot. Fotolia

Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci

Są już pierwsze kary finansowe dla rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci. Sprawdź, ile wynoszą.
Małgorzata Malinowska
szczpienia dzieci
fot. Fotolia
W województwie pomorskim są już pierwsze postanowienia o nałożeniu kar finansowych na rodziców, którzy nie wykonują u dzieci szczepień obowiązkowych. I pojawiają się już kolejne pomysły, jak zmusić rodziców do szczepienia dzieci.

Pomimo obowiązku ustawowego o szczepieniu dzieci na choroby zakaźne, w Polsce wciąż rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Na Pomorzu jest ich aż 1695. Już w ubiegłym roku do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 84 wnioski o nałożenie kary, jednak z powodu błędów w dokumentach, wnioski zostały cofnięte. W lutym urząd zalała fala poprawionych wniosków i na chwilę obecną jest ich około 90, a na ośmioro rodziców nałożono grzywny.

Kiedy rodzice mogą otrzymać karę?

Rodzice, którzy zaciekle uchylają się od zaszczepienia dziecka, otrzymują z sanepidu upomnienie z wezwaniem do szczepienia. Jeśli to nie przynosi rezultatów, inspektor sanitarny przesyła wniosek do wojewody o nałożenie kary, bo zgodnie z orzeczeniem NSA (Naczelny Sąd Administracyjny), tylko wojewoda może to zrobić.
- To nie jest kara, a środek, który ma przymusić rodziców do zrealizowania ustawowego obowiązku, jakim jest szczepienie dzieci - mówi Roman Nowak, rzecznik wojewody.
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.

Ile wynosi kara za nieszczepienie?

2500 złotych - tyle wynosi kara finansowa dla rodziców, którzy mają teraz osiem miesięcy na zrealizowanie zaległego szczepienia oraz osiem miesięcy na zapłacenie grzywny. Jeśli rodzice zaszczepią dziecko, mogą złożyć wniosek o umorzenie kary. Jeśli zaś nie, będą na nich nakładane kolejne grzywny.
Zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jednorazowa grzywna może wynieść maksymalnie 10 tys. zł. Jednak grzywnę można nakładać wielokrotnie. Gdy to nie pomoże zostaną wdrożone procedury karne, a nawet ograniczenie praw rodzicielskich, za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów.
- Wojewoda nie ocenia, czy szczepienia są dobre, czy złe. Nie polemizuje także z rodzicami, którzy są przeciwko szczepieniom. Rolą wojewody jest wyegzekwować obowiązek ustawowy - dodaje rzecznik.

W Gdańsku, gdzie jest 245 niezaszczepionych dzieci, pojawił się nawet pomysł, aby w rekrutacji do samorządowych żłobków i przedszkoli premiować szczepione dzieci. Z czasem zobaczymy, czy wejdzie on w życie.

Zobacz także: Rodzice dyskutują o szczepieniach
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy