GRY
 
 

Nie szczepisz dziecka? Dostaniesz mandat 500 zł!

Ze względu na to, że coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci, choroby o których zapomnieliśmy – powracają!  

szczepienia dzieci
fot. Fotolia
Dlaczego rodzice odchodzą od obowiązkowych szczepień? Czy "antyszczepionkowcy" są aż tak przekonujący? Szkoda tylko, że rezygnują także ze szczepionek obowiązkowych.
Można spierać się jaką szczepionką szczepić dziecko. 5 w 1, 6 w 1, różne firmy, marki – jest w czym wybierać. Ale trudno zrozumieć rezygnację ze wszystkich szczepień, bo takie decyzje nie tylko wpływają na konkretne dziecko, ale na całe społeczeństwo.

Ustawowe kary

Rodzice uchylający się od szczepienia dzieci dostawali najpierw ostrzeżenia – tłumaczy Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. – Ponieważ nie przynosiły one rezultatów, decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, rodzice będą otrzymywać ustawowe kary. – dodaje. 

W całej Polsce włodarze miast coraz prężniej egzekwują od rodziców obowiązek szczepienia dzieci. Z danych GUS wynika, że od 2009 r. o blisko 20 proc. wzrosła liczba nieszczepionych dzieci. Niestety w dużej mierze jest to efekt powstania grup "antyszczepionkowców", którzy twierdzą, że szczepienia są groźne dla dzieci i wiążą się w wieloma powikłaniami. Nie do końca jest to prawdą, co potwierdza wielu lekarzy. 
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Dwa najbardziej niepotwierdzone argumenty

- Szczepienia powodują autyzm. Nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby te rewelacje. Dane, którymi posługują się przeciwnicy szczepień, według lekarzy są zmanipulowane i niepotwierdzone. Okres pojawiania się pierwszych oznak autyzmu, zbiega się w czasie ze szczepieniami, stąd niektórzy szukają powiązań.

- Drugim mitem, który krąży wśród rodziców jest obawa przed rtęcią, niebezpieczną dla zdrowia dziecka. W badaniach potwierdzono, że tiomersal (składnik szczepionek) nie jest niebezpieczny dla niemowląt. 

Rezygnacja ze szczepień ze względu na to, że wiele chorób nie ma już w Polsce, jest ogromnym błędem. Nie ma tych chorób właśnie dlatego, że szczepimy dzieci obowiązkowo od wielu lat. Już dziś wiemy, że w niektórych krajach powraca ospa, odra i krztusiec ze względu na brak obowiązkowego szczepienia dzieci. Polskę może spotkać to samo. 

Czy karanie rodziców i zmuszanie do szczepień wbrew ich woli stanie się normą w całym kraju, czy też po informacji o tym jak ten pomysł sprawdził się na Śląsku, zostanie zaniechany? Na pewno będziemy was o tym informować!

Przeczytaj także: Rodzice zmarłego na krztusiec dziecka apelują!

źródło: gazeta.pl

Doładuj
Przeładuj