GRY
 
 

Nie zaszczepili, bo nikt im o tej szczepionce nie powiedział. Oto skutki!

„Nie chcemy, żeby ktokolwiek przez to przechodził” - apelują rodzice. Szczepili dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień, to szczepienie nie jest jednak obowiązkowe.

Skutki braku szczepień meningokoki B
Nie każdy zna tę szczepionkę! Oni nie znali - ich dziecko omal nie przepłaciło tego życiem!

4-letnia Jazmyn obudziła się w nocy z gorączką. Rodzice początkowo sądzili, że ma objawy grypy. Następnego dnia do gorączki dołączyła bolesność całego ciała. Dziewczynka przy każdym dotyku krzyczała z bólu. Na nogach dziecka pojawiło się kilka plamek. Początkowo wyglądały jak zwykła wysypka.  Zaniepokojeni rodzice zawieźli dziewczynkę do szpitala. Dziecko natychmiast trafiło na oddział intensywnej terapii, gdyż wysypka przerodziła się w ciemne plamy, które zaczęły pojawiać się na całym ciele. Podczas swojego miesięcznego pobytu w szpitalu, dziewczynka musiał przejść 15 różnych przeszczepów skóry, aby pomóc zastąpić martwą tkankę.

Jej przerażeni rodzice z trudnością przyjęli diagnozę, ponieważ byli przekonani, że dziecko jest zaszczepione na wszystkie wymagane szczepienia. Niestety szczepionki obowiązkowe nie chronią maluchów od meningokoków typu B, a to one zaatakowały organizm dziewczynki. Rodziców  Jazmyn żaden lekarz nie poinformował wcześniej o istnieniu takiej szczepionki. Udostępnili zdjęcia chorej córki, by przestrzegać innych rodziców przed skutkami braku szczepień
"Choroba ta może kosztować życie, utratę kończyn lub spowodować poważne blizny. Czy nie jest to wystarczającym powodem, aby umieścić szczepienie przeciwko meningokokom typu B na liście szczepień obowiązkowych?" - pytają rodzice. 

W Polsce szczepionka przeciwko meningokokom typu B jest dostępna od maja 2014 roku. Jest ona rekomendowana już dla niemowląt od 2. miesiąca życia, ponieważ najwięcej zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową jest w 1. roku życia. W zależności od wieku dziecka, w którym zaczniemy je szczepić, podaje się od 2 do 4 dawek szczepionki. 

Sprawdź, jakie objawy daje zakażenie meningokokami.
 
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne? [WIDEO]
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami