GRY
 
 

Nie zgub mnie, mamo! - Dzień Dziecka Zaginionego (26 maja)

Wystarczy chwila, by maluch zniknął nam z oczu. Żeby zwrócić uwagę na ten problem, Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych organizuje w najbliższą sobotę (25 maja) Dzień Dziecka Zaginionego.

dziecko, przedszkolak, ssie palec
fot. fotolia
Pracownicy i wolontariusze Fundacji wezmą udział w piknikach organizowanych w Warszawie i okolicach. Będą rozdawać dzieciom opaski na rękę, na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Tworzywo z którego są wykonane opaski uniemożliwiają dziecku samodzielne zdjęcie jej z rączki
 
Fundacja przypomina także, że  przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas: pierwsze godziny po zaginięciu.
Malucha trzeba szukać NATYCHMIAST przy pomocy wszelkich dostępnych metod (policja, pomoc innych ludzi media), bo czyha na niego wiele zagrożeń. 
 
Od 2009 roku Fundacja ITAKA o prowadzi numer 116 000 - Telefon w sprawie zaginionego dziecka 
i nastolatka. Całodobowy bezpłatny numer skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, a także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci.
 
Dzień Dziecka Zaginionego  ma także zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci. Najczęściej takich sytuacji można  uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad. Dlatego: 
 
  • Nie pozostawiaj  do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej.
  • Nie pozostawiaj dziecka do lat 7 samego na podwórku.
  • Ucz dziecko, jak powinno zachowywać się   wobec zaczepiającej je osoby dorosłej.
  • Jak najwcześniej naucz dziecko jak się nazywa i gdzie mieszka. 
  • Pilnuj malucha.  To my, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci i to my powinniśmy ich pilnować.
 
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy 15 - 36 kg?
Ekspert radzi, czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego.
Doładuj
Przeładuj