fot. Fotolia.pl

Nie zostawiaj malucha samego. Nawet na chwilę

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w domu, samochodzie, ani w wózku przed sklepem. Nawet na chwilę. Policja przypomina, że na dziecko pozostawione bez opieki czyha wiele niebezpieczeństw. Psychoterapeuta ostrzega: dziecko może mieć potem lęki i wpadać w histerie.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Wystarczy chwila pośpiechu, roztargnienia i nieszczęście gotowe. Dziecku pozostawionemu w samochodzie, czy domu zwyczajnie może stać się krzywda. Samochód może skraść złodziej, malec może sam uruchomić silnik, zwolnić hamulec ręczny, uwięzić głowę między szybą a górną krawędzią okna, przyciąć paluszki drzwiami, zatrzasnąć się. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Czasem do nieszczęścia niewiele potrzeba.

- Pozostawienie dziecka w nagrzanym aucie  zaledwie na kwadrans może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka a nawet jego śmierć – mówi asp. Robert Opas z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji. - W pełnym słońcu samochód nagrzewa się błyskawicznie. Przy 32 stopniach w ciągu 10 minut temperatura wewnątrz samochodu wzrasta o 10 stopni.

Czytaj także: Wysiadasz z samochodu zabierz ze sobą dziecko

Dziecko samo w domu = ryzyko

Pozostawiając dziecko w mieszkaniu też powinniśmy uruchomić swoją wyobraźnię. Zagrażać mogą mu rzeczy pozornie niegroźne dla innych domowników: otwarte okno, pozostawiony nóż, tabletki na stole. Kilkulatek może zjeść coś trującego, skaleczyć się, oparzyć lub spaść.
- Noworodki podczas snu, mogą się zachłysnąć, a to z kolei bez natychmiastowej pomocy rodzica może prowadzić do śmierci - dodaje policjant ze stołecznej komendy policji. - Zostawienie dzieci w domu bez opieki to prawdziwe niebezpieczeństwo dla ich zdrowia.
Redakcja poleca: Szczepienia skojarzone – co to takiego? [WIDEO]
Czy wiesz, czym są szczepienia wysokoskojarzone? Tak określa się nowoczesne szczepionki 4-, 5- lub 6-składnikowe. Dlaczego są popularne? Ich zaletą jest przede wszystkim to, że wymagają tylko jednego wkłucia, a chronią przed odpowiednio 4, 5 lub 6 różnymi chorobami zakaźnymi. Tym samym to doskonały sposób, by zmniejszyć ból podczas szczepienia u dziecka i związany z nim... stres u rodziców.

Wyszłam tylko na chwilę, bo spał…

Mamom, które pozostawiły swoje dzieci w samochodzie czy domu wydaje się, że pójście do sklepu zajmie tylko krótką chwilę. Krótka chwila zamienia się w dłuższą, bo kolejka na poczcie, bo wpadłam na znajomego, bo zadzwonił telefon.  Dla nas dorosłych, czas szybko płynie, dla dziecko samotnie pozostawionego każda minuta to wieczność…
- Pozostawienie dziecka samego może być sytuacją traumatyczną dla niego. Zwłaszcza podczas snu, kiedy dziecko może obudzić się samo, w nowej, nieznanej sobie sytuacji - mówi Marlena Zasadzka-Moskwa, psychoterapeuta  z warszawskiego ośrodka terapeutycznego Ko-relacje. - Uderza to w poczucie bezpieczeństwa dziecka, co ma duże znaczenie, zwłaszcza do 6. roku życia, kiedy to buduje swój charakter, w zależności od przeżytych doświadczeń. W bliższych konsekwencjach może to zaowocować lękami nocnymi, wybudzaniem się w nocy bądź histerią przed kolejną rozłąką z rodzicem.

Polecamy: Od kiedy dziecko może zostawać samo w domu?

Co robić, gdy jesteś sama z dzieckiem i musisz nagle wyjść:

  • Idąc na zakupy wybierz  galerie handlową, w której można zostawić dziecko w sali zabaw, lub klubie malucha, który działa również w systemie godzinowym,
  • Wybiegając do sklepu osiedlowego lub na pocztę poproś sąsiadkę, czy nie popilnowałaby malucha przez 20 minut,
  • Tankując samochód, nie wstydź się poprosić pracownika stacji benzynowej, by zerknął  przez chwilę na śpiącego w aucie szkraba, gdy ty idziesz do kasy,
  • Widzisz, że w Twoim bloku mieszka również zabiegana mama, nawiążcie współpracę w opiece nad swoimi pociechami.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy