dziecko pozostawione w samochodzie na mrozie
fot. via Doba.pl

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie - auto na mrozie jest jak lodówka!

Niemowlę zostawione na mrozie w samochodzie, a mama na zakupach - to się mogło skończyć tragicznie!
Beata Turska
dziecko pozostawione w samochodzie na mrozie
fot. via Doba.pl
Świdnica, parking marketu budowlanego, 11 stopni poniżej zera. Klient zauważa śpiące w  samochodzie niemowlę i natychmiast alarmuje obsługę sklepu. Mama zostaje wywołana przez intercom. Po jakimś czasie przychodzi.  Jest zdziwiona, skąd to zamieszanie. No przecież zostawiła dziecko "tylko na chwilę".... (źródło: dkl.doba.pl).
Na szczęście tym razem wszystko skończyło  się dobrze, jednak strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nikt nie zauważył śpiącego  bobasa, a przy kasie była kolejka...
To tylko jedna z takich historii. Podobna wydarzyła się m.in. w połowie grudnia  w Ciechanowcu.
 

Co się dzieje w zaparkowanym samochodzie na mrozie?

W mroźny dzień wnętrze zaparkowanego auta szybko zaczyna przypominać lodówkę (a w czasie upału - pisaliśmy o tym wielokrotnie - błyskawicznie zamienia się w piekarnik).
Unieruchomione w foteliku dziecko nie ma szans, by się rozgrzać. Jego organizm  się wychładza. Maluch może się przeziębić, dostać zapalenia płuc
W skrajnych przypadkach  może dojść do zagrażającej zdrowiu i życiu hipotermii. 

Uwaga!
Organizm  dziecka wychładza się o wiele szybciej niż organizm dorosłego!

Przeczytaj: Dlaczego dziecko marznie szybciej niż ty
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Co się dzieje z organizmem człowieka,  gdy dochodzi do hipotermii?

Wychłodzenie organizmu zaburza jego pracę.

Gdy temperatura ciała człowieka spada 
  •  poniżej 36 stopni, pojawiają się dreszcze, sinieją wargi, tętno i oddech przyśpieszają, człowiek słabnie, ma zawroty głowy, jest zdezorientowany.
  • poniżej 34 stopni wszystkie te objawy nasilają się.  Pojawia się także ból, skurcze mięśni, utrata poczucia czasu, apatia, zaburzenia świadomości. 
  • poniżej 30 stopni człowiek traci przytomność
  • poniżej 28 stopni zwalnia puls i oddech, człowiek ma niedotleniony mózg. Może dojść do zatrzymania krążenia

Reaguj!

Nie mijaj obojętnie dziecka pozostawionego w samochodzie na mrozie.  To może być sprawa życia i śmierci. 
– Zawsze trzeba reagować! To może ocalić komuś życie - mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej Policji. – Życie ludzkie jest najważniejsze, więc jeśli widzimy, że dziecko jest w złym stanie i nie ma czasu do stracenia, wybijamy szybę  (Uwaga na odłamki szkła! Sprawdź, jak bezpiecznie wybić szybę w samochodzie ). Gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, lepiej poszukać właściciela auta np. poprzez zgłoszenie się do obsługi sklepu. 

Dziecka nie wolno zostawiać w samochodzie o żadnej porze roku!

– To zawsze wiąże się z ryzykiem, a przecież rodzic zobowiązany jest do opieki nad dzieckiem – mówi asp. szt, Paweł Petrykowski. –  Podczas mrozów i upałów w grę wchodzi dodatkowe niebezpieczeństwo: malec może po prostu umrzeć. W świetle Kodeksu Karnego każdemu, kto naraża człowieka, którym powinien się opiekować na utratę zdrowia lub życia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przeczytaj także: Wysiadasz z samochodu, zabierz dziecko ze sobą!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy