dziecko pozostawione w samochodzie na mrozie
fot. via Doba.pl

Nie zostawiaj dziecka w samochodzie - auto na mrozie jest jak lodówka!

Niemowlę zostawione na mrozie w samochodzie, a mama na zakupach - to się mogło skończyć tragicznie!
Beata Turska
dziecko pozostawione w samochodzie na mrozie
fot. via Doba.pl
Świdnica, parking marketu budowlanego, 11 stopni poniżej zera. Klient zauważa śpiące w  samochodzie niemowlę i natychmiast alarmuje obsługę sklepu. Mama zostaje wywołana przez intercom. Po jakimś czasie przychodzi.  Jest zdziwiona, skąd to zamieszanie. No przecież zostawiła dziecko "tylko na chwilę".... (źródło: dkl.doba.pl).
Na szczęście tym razem wszystko skończyło  się dobrze, jednak strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nikt nie zauważył śpiącego  bobasa, a przy kasie była kolejka...
To tylko jedna z takich historii. Podobna wydarzyła się m.in. w połowie grudnia  w Ciechanowcu.
 

Co się dzieje w zaparkowanym samochodzie na mrozie?

W mroźny dzień wnętrze zaparkowanego auta szybko zaczyna przypominać lodówkę (a w czasie upału - pisaliśmy o tym wielokrotnie - błyskawicznie zamienia się w piekarnik).
Unieruchomione w foteliku dziecko nie ma szans, by się rozgrzać. Jego organizm  się wychładza. Maluch może się przeziębić, dostać zapalenia płuc
W skrajnych przypadkach  może dojść do zagrażającej zdrowiu i życiu hipotermii. 

Uwaga!
Organizm  dziecka wychładza się o wiele szybciej niż organizm dorosłego!

Przeczytaj: Dlaczego dziecko marznie szybciej niż ty
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Co się dzieje z organizmem człowieka,  gdy dochodzi do hipotermii?

Wychłodzenie organizmu zaburza jego pracę.

Gdy temperatura ciała człowieka spada 
  •  poniżej 36 stopni, pojawiają się dreszcze, sinieją wargi, tętno i oddech przyśpieszają, człowiek słabnie, ma zawroty głowy, jest zdezorientowany.
  • poniżej 34 stopni wszystkie te objawy nasilają się.  Pojawia się także ból, skurcze mięśni, utrata poczucia czasu, apatia, zaburzenia świadomości. 
  • poniżej 30 stopni człowiek traci przytomność
  • poniżej 28 stopni zwalnia puls i oddech, człowiek ma niedotleniony mózg. Może dojść do zatrzymania krążenia

Reaguj!

Nie mijaj obojętnie dziecka pozostawionego w samochodzie na mrozie.  To może być sprawa życia i śmierci. 
– Zawsze trzeba reagować! To może ocalić komuś życie - mówi asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej Policji. – Życie ludzkie jest najważniejsze, więc jeśli widzimy, że dziecko jest w złym stanie i nie ma czasu do stracenia, wybijamy szybę  (Uwaga na odłamki szkła! Sprawdź, jak bezpiecznie wybić szybę w samochodzie ). Gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, lepiej poszukać właściciela auta np. poprzez zgłoszenie się do obsługi sklepu. 

Dziecka nie wolno zostawiać w samochodzie o żadnej porze roku!

– To zawsze wiąże się z ryzykiem, a przecież rodzic zobowiązany jest do opieki nad dzieckiem – mówi asp. szt, Paweł Petrykowski. –  Podczas mrozów i upałów w grę wchodzi dodatkowe niebezpieczeństwo: malec może po prostu umrzeć. W świetle Kodeksu Karnego każdemu, kto naraża człowieka, którym powinien się opiekować na utratę zdrowia lub życia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przeczytaj także: Wysiadasz z samochodu, zabierz dziecko ze sobą!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy