niemowlę, sen, dziecko, fotelik
fot. fotolia

Niebezpieczne metody usypiania niemowląt!

Większość z nas to robi! Sprawdź, gdzie nie powinno spać twoje dziecko.
Marta Kabulska
niemowlę, sen, dziecko, fotelik
fot. fotolia

Niemowlęta potrzebują od 12 do 16 godzin snu dziennie w zależności od ich wieku. Starsze dzieci nieco mniej (Sprawdź, ile snu potrzebuje dziecko). Ważna jest nie tylko długość dziecięcego snu, ale również to, gdzie śpi dziecko. Oczywistym jest, że najczęstszym miejscem snu niemowląt jest ich łóżeczko, ale ile razy zdarzyło się, że twoje dziecko zasnęło w samochodzie bądź nosidełku?
Najnowsze badania opublikowane przez "The Journal of Pediatrics" wykazały, że spanie niemowląt w fotelikach samochodowych czy dziecięcych huśtawkach może prowadzić do obrażeń, a nawet śmierci!

Spanie niemowląt w fotelikach samochodowych może być groźne!

Naukowcy zbadali śmierci 47 dzieci w wieku do dwóch lat, z których wszystkie miały miejsce, gdy dziecko spało w urządzeniu wykonanym do siedzenia lub przenoszenia. 2/3 tych zgonów nastąpiło w fotelikach samochodowych.

Niedotlenienie było przyczyną śmierci w 46 przypadkach. 52 % zgonów spowodowanych było  uduszeniem przez ramiączka urządzeń, w których spały dzieci.

Zgony podczas snu są najczęstszą przyczyną śmierci u dzieci między 1 i 12 miesiącem życia. Eksperci alarmują, aby uniknąć obrażeń lub śmierci dziecka, pamiętaj by:
  1. Nigdy, pod żadnym pozorem nie zostawiać niemowląt i małych dzieci bez nadzoru w urządzeniach typu foteliki samochodowe czy huśtawki (niezależnie czy dziecko śpi, czy nie);
  2. Nie wolno pozostawiać dzieci w fotelikach z odpiętymi lub częściowo zapiętymi pasami;
  3. Foteliki samochodowe nigdy nie powinny być umieszczane na miękkim, niestabilnym podłożu, a wszelkie klamry należy mocować poprawnie;
  4. Pamiętać, że niemowlęta w leżaczkach, wózkach i huśtawkach mogą być w stanie przyjąć pozycje, które mogą zagrozić ich swobodnemu oddychaniu.
Najlepsze miejsce do snu dla twojego dziecka to łóżeczko z odpowiednio dobranym materacem.

Zobacz też: Niespokojny sen dziecka.....
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy