Niektóre zabawki dla dzieci mogą być niebezpieczne
fot. Fotolia

Tej zabawki boją się Niemcy! My też powinniśmy?

Niemiecki urząd regulacyjny wycofał z rynku jedną z ulubionych zabawek dzieci, interaktywną lalkę. Lalka może nagrywać dzieci bez wiedzy rodziców.
Hanna Szczesiak
Niektóre zabawki dla dzieci mogą być niebezpieczne
fot. Fotolia
"My Friend Cayla" to ulubiona zabawka niejednego dziecka. Po podłączeniu do smartfona lub tabletu lalka rozmawia z dzieckiem, odpowiada na zadawane pytania, potrafi powiedzieć, co znajduje się na wyświetlanym zdjęciu. Przez swoje niezwykłe umiejętności Cayla może być niebezpieczna. Niemiecki rząd uznał, że lalka jest urządzeniem szpiegowskim i zaapelował do rodziców, by jak najszybciej się jej pozbyli.

Niebezpieczna lalka

Niemiecki urząd regulacyjny, Bundesnetzagentur (BNetzA), wycofał lalkę ze sprzedaży i nakazał rodzicom odebranie jej dzieciom i zniszczenie. Według prezesa BnetzA Jochena Homanna, "My Firend Cayla" może nagrywać rozmowy dziecka i innych osób oraz transmitować je bez wiedzy rodziców. "To naruszenie prywatności. Chodzi o to, aby ochronić najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa" – powiedział Homann.

Europejskie i amerykańskie agencje ochrony praw konsumentów już wcześniej informowały, że Cayla może być wykorzystywana w celach szpiegowskich. BnetzA planuje sprawdzenie innych zabawek interaktywnych dostępnych na niemieckim rynku, jednak informuje rodziców, że nie ma możliwości sprawdzenia, kto kupił daną zabawkę i jedyne, co może zrobić, to ostrzec o potencjalnym zagrożeniu.
Redakcja poleca: Zabawki interaktywne kontra tradycyjne - film
Co wybrać - tradycyjnego pluszaka czy nowoczesną zabawkę, która wydaje dźwięki i mieni się kolorami? Jakie zalety mają zabawki interaktywne?

(Nie)Bezpieczeństwo w Internecie

O tym, że jesteśmy nieustannie śledzeni w Internecie, słyszał już niemal każdy. Sam Mark Zuckerberg (założyciel Facebooka) zakleił w swoim laptopie kamerę i mikrofon. Niebezpieczna może być nawet elektroniczna niania – jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczona, hakerzy mogą włamać się do jej systemu i podglądać lub podsłuchiwać dziecko. Nawet smartfon, którego każdy z nas ma przy sobie, może być urządzeniem szpiegującym! Czy rodzice powinni zniszczyć lalki? Być może. To jednak nie uchroni maluchów przed innymi niebezpieczeństwami.

Czy według was zabawki interaktywne powinny być wycofywane ze sprzedaży?

Czytaj także: Twoje dziecko śpi w pokoju obok? Ktoś może je podglądać!
 

Źródło: wp.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy