tata podnosi dziecko
fot. Fotolia

Śmieszne ale niebezpieczne, czyli jak się NIE bawić z dzieckiem

To nie jest tak, że przewrażliwione mamusie nie pozwalają tatusiom na fajną zabawę. To są zabawy, na które nie zgadzają się lekarze. Bo mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Sylwia Niemczyk
tata podnosi dziecko
fot. Fotolia
Dynamiczne huśtanie albo karuzela za rączki z niemowlakiem (czyli dzieckiem, które nie obchodziło jeszcze pierwszych urodzin) są absolutnie zakzane. To nie opinia babć – takie jest zdanie neurologów!
 1. Podrzucanie dziecka
  Podczas gwałtownych zabaw, np. podrzucania, dziecku grozi naciągnięcie, a nawet zerwanie mięśni kręgosłupa albo ścięgien (nasze babcie nazywały te przypadłości „przełamaniem” dziecka). Do tego zarówno podrzucanie, jak i łapanie narażają organizm dziecka na ogromne przeciążenia, takie same jak przy gwałtownym hamowaniu samochodu i mogą skutkować obrażeniami narządów wewnętrznych.
  Chcesz uniknąć kłopotów? Przeczytaj: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia
 2. Zbyt mocne kołysanie
  Jeżdżenie wózkiem np. po rozsypanych w przedpokoju butach to według wielu rodziców świetny pomysł na usypianie dziecka. Czy jednak bezwładne obijanie się po dnie wózka może być naprawdę przyjemne dla dziecka? Owszem, gwałtowne kołysanie może pozornie działać na bobasa usypiająco, pamiętaj jednak, że spływająca na niego wtedy senność (a raczej otępienie) może być objawem mikrouszkodzeń w mózgu.
 3. Przedwczesne sadzanie
  Dziecko już garnie się do siedzenia? W takim razie niech sam się trochę wysili, bo kiedy ty zechcesz mu „pomóc”, możesz wyrządzić mu sporo szkody. Jeżeli dziecko nie umie jeszcze samo podciągnąć się do siadu, to znaczy, że ma za słabe mięśnie pleców, by siedzieć. Jeśli zostanie posadzone przez ciebie i np. podparte poduszkami, jego kręgosłup może się zacząć krzywić, a żebra – deformować.
  Przeczytaj koniecznie: Kamienie milowe w rozwoju dziecka w 1. roku życia
 4. Stawianie, wkładanie do chodzika
  Niepożądane skutki przedwczesnego stawiania dziecka można byłoby wyliczać długo. Będą to m.in. koślawe nóżki, krzywe plecki, zdeformowana miednica…
  Przeczytaj: Gdy dziecko zaczyna chodzić
 5. Bardzo energiczny rowerek
  Jeżeli zaczniesz kręcić nóżkami bobasa za szybko i nieostrożnie, możesz doprowadzić do zwichnięcia jego stawu biodrowego. Zwichnięcie bioderek grozi też wtedy, kiedy podczas przewijania odruchowo podnosisz i ciągniesz malucha za stopy.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy