O czym świadczy kolor mleka matki
fot. Fotolia

Niebieski, zielony, pomarańczowy – o czym świadczy kolor pokarmu?

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Nie tylko dopasowuje się do potrzeb dziecka, ale także zmienia kolor. Czy błękitny albo pomarańczowy kolor mleka powinien niepokoić?
Hanna Szczesiak
O czym świadczy kolor mleka matki
fot. Fotolia
Kobiece mleko nie zawsze jest białe. Na jego kolor, tak jak na jego smak, wpływa dieta mamy. Nic dziwnego, że mleko często zmienia kolor pod wpływem produktów, które je mama. Jeśli jesteś zaniepokojona kolorem pokarm, skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. W większości przypadków nietypowy kolor mleka nie jest powodem do obaw!

Jaki kolor ma mleko?

1. Niebieski lub przezroczysty

W pierwszej fazie karmienia mleko ma najmniej tłuszczu, jest przezroczyste lub niebieskawe. Taki kolor nie powinien martwić – po kilku minutach ssania mleko zmienia kolor i przejrzystość.
Redakcja poleca: Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]
Mleko mamy: wiadomo, że odżywia, wiemy, że chroni przed chorobami, zwiększa IQ dziecka... Teraz naukowcom udało się odkryć jeszcze jedną ważną rzecz dotyczącą pokarmu kobiecego - pełniący niezwykle istotną funkcję składnik - HMO.

2. Zielony

Zielonkawy odcień pokarmu nie powinien niepokoić. Taki kolor mleka świadczy jedynie o tym, że twoja dieta jest bogata w warzywa zawierające duże ilości chlorofilu, np. szpinak, jarmuż, natka pietruszki czy brokuły.

3. Pomarańczowy lub żółty

Podobnie jak w przypadku zielonego mleka – pomarańczowy kolor pokarmu to znak, że w twojej diecie znajduje się dużo produktów bogatych w karoten, takich jak marchewka czy dynia. Zamrożony pokarm często zmienia kolor na żółty. Siara, pierwsze mleko po porodzie, również jest żółtawe.

4. Rudawy, z krwią.

Niewielkie ilości krwi w mleku są normalne i nieszkodliwe dla dziecka. Może ona pojawić się z powodu pękniętych naczynek krwionośnych, popękanych sutków lub bakterii zwanej pałeczką krwawą. Jeśli jesteś zaniepokojona kolorem mleka, skonsultuj się z lekarzem,

5. Czarny

Choć mleko o czarnym kolorze może wzbudzać niepokój, nie ma powodów do obaw. Powodem zabarwienia mleka na czarno może być zażywanie lekarstw (na przykład specyfików przeciw trądzikowi) lub występowanie pozostałości po krwi. Dla pewności porozmawiaj jednak ze swoim lekarzem.

Czytaj także: Mleko mamy jak trucizna?! Co na ten temat mówią specjaliści?

źródło:  romper.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy