dziecko, dziewczynka, mama, uśmiech

Skąd się bierze niechęć do przedszkola?

Niektóre dzieci szybko i bez problemów przyzwyczajają się do przedszkola. Inne każdego ranka płaczą i robią wszystko, by zostać w domu z mamą.
dziecko, dziewczynka, mama, uśmiech

Do przedszkola przyjmuje się dzieci, które skończyły trzy lata, jednak nie zawsze taki malec jest gotowy do rozstania z mamą. To, że trzylatek mocno przeżywa rozstanie, jest zupełnie normalne.

Udana akcja „Przedszkole” zależy m.in. od tego, czy dziecko jest samodzielne i czy było już kiedyś pod opieką kogoś innego niż mama. Psychologowie są przekonani, że debiut przedszkolny jest o wiele łatwiejszy, gdy malec już bez problemów:

  • samodzielnie korzysta z toalety,
  • sprawnie ubiera się, posługuje sztućcami,
  • umie bawić się z innymi dziećmi i potrafi wtedy czerpać radość ze wspólnego działania.
Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym czuje się pewniej w nowych warunkach.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Aby trzyletni malec wszedł możliwie najłagodniej w rytm przedszkolnego życia, powinien wcześniej poznać miejsce, w którym będzie przez najbliższe lata spędzał większą część dnia. Warto, aby wcześniej odwiedził przedszkole, razem z rodzicami zapoznał się z placem zabaw, dowiedział się, jak wygląda przedszkolne życie – właśnie temu służą przedwakacyjne zajęcia adaptacyjne. Idealnie byłoby, gdyby znał choć jedno dziecko, z którym będzie w przedszkolnej grupie.
Nie trzeba zrażać się pierwszymi trudnościami. Dzieci szybko przekonują się, że w przedszkolu można się wspaniale bawić, uczyć się nowych piosenek i robić ciekawe rzeczy, których nigdy dotąd nie robiło się w domu.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?

Dlaczego po kilku dniach zachwytu przychodzi załamanie i trzylatek nie chce chodzić do przedszkola?
Tak zachowują się dzieci, których wyobrażenia o przedszkolu nie zgadzają się z rzeczywistością. Rodzice zwykle upatrują przyczyny niechęci w niemiłej pani albo niesmacznych obiadkach. Tymczasem powód jest całkiem inny. Trzyletni malec silnie przeżywa rozłąkę z mamą lub inną osobą, która się nim dotychczas opiekowała. Jeśli dziecko przez wiele dni przy rozstaniu z rodzicami płacze, trzeba mu pomóc. Warto np. przez jakiś czas zabierać malca tuż po obiedzie. Bywa, że pomaga zabrana z domu ulubiona przytulanka. Ważne, by pomimo trudności wyrażać się o przedszkolu pozytywnie, wspominać własne doświadczenia. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch problem znika.

Zobacz też: Dziecko nie chce do przedszkola.

Sposoby na niechęć dziecka do przedszkola

Od tego, co myślą i czują rodzice, zależy wiele, trzeba więc zadbać, by w niełatwym okresie adaptacji nie przekazywać dziecku swoich lęków. Czego zatem lepiej unikać?
  • nie posyłaj do przedszkola dziecka, które dotąd nigdy nie rozstawało się z mamą,
  • nie spóźniaj się, jeśli obiecałaś np., że odbierzesz malucha zaraz po obiadku, tak musi być,
  • nie pytaj codziennie, co dziś jadł i czy wszystko zostało zjedzone,
  • nie popędzaj dziecka, mówiąc: „Przez ciebie spóźnię się do pracy”,
  • nie strasz przedszkolem, powtarzając np.: „Nie chcesz posprzątać zabawek? W przedszkolu będziesz musiał to robić”,
  • nie ubieraj malca w ciasne ubranka albo takie, które trudno włożyć i zdjąć,
  • nie zaglądaj do sali już po pożegnaniu się z dzieckiem. Gdy malec zauważy mamę lub tatę, znów zacznie płakać.
Dyskutuj na forum: Jak wyglądały pierwsze dni waszych pociech w przedszkolu?

Konsultacja: Joanna Białobrzeska, pedagog, dyrektorka przedszkola Didasko, które jest prowadzone według jej autorskiego programu.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy