dziecko, dziewczynka, mama, uśmiech

Skąd się bierze niechęć do przedszkola?

Niektóre dzieci szybko i bez problemów przyzwyczajają się do przedszkola. Inne każdego ranka płaczą i robią wszystko, by zostać w domu z mamą.
dziecko, dziewczynka, mama, uśmiech

Do przedszkola przyjmuje się dzieci, które skończyły trzy lata, jednak nie zawsze taki malec jest gotowy do rozstania z mamą. To, że trzylatek mocno przeżywa rozstanie, jest zupełnie normalne.

Udana akcja „Przedszkole” zależy m.in. od tego, czy dziecko jest samodzielne i czy było już kiedyś pod opieką kogoś innego niż mama. Psychologowie są przekonani, że debiut przedszkolny jest o wiele łatwiejszy, gdy malec już bez problemów:

  • samodzielnie korzysta z toalety,
  • sprawnie ubiera się, posługuje sztućcami,
  • umie bawić się z innymi dziećmi i potrafi wtedy czerpać radość ze wspólnego działania.
Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym czuje się pewniej w nowych warunkach.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Aby trzyletni malec wszedł możliwie najłagodniej w rytm przedszkolnego życia, powinien wcześniej poznać miejsce, w którym będzie przez najbliższe lata spędzał większą część dnia. Warto, aby wcześniej odwiedził przedszkole, razem z rodzicami zapoznał się z placem zabaw, dowiedział się, jak wygląda przedszkolne życie – właśnie temu służą przedwakacyjne zajęcia adaptacyjne. Idealnie byłoby, gdyby znał choć jedno dziecko, z którym będzie w przedszkolnej grupie.
Nie trzeba zrażać się pierwszymi trudnościami. Dzieci szybko przekonują się, że w przedszkolu można się wspaniale bawić, uczyć się nowych piosenek i robić ciekawe rzeczy, których nigdy dotąd nie robiło się w domu.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?

Dlaczego po kilku dniach zachwytu przychodzi załamanie i trzylatek nie chce chodzić do przedszkola?
Tak zachowują się dzieci, których wyobrażenia o przedszkolu nie zgadzają się z rzeczywistością. Rodzice zwykle upatrują przyczyny niechęci w niemiłej pani albo niesmacznych obiadkach. Tymczasem powód jest całkiem inny. Trzyletni malec silnie przeżywa rozłąkę z mamą lub inną osobą, która się nim dotychczas opiekowała. Jeśli dziecko przez wiele dni przy rozstaniu z rodzicami płacze, trzeba mu pomóc. Warto np. przez jakiś czas zabierać malca tuż po obiedzie. Bywa, że pomaga zabrana z domu ulubiona przytulanka. Ważne, by pomimo trudności wyrażać się o przedszkolu pozytywnie, wspominać własne doświadczenia. Zazwyczaj po miesiącu lub dwóch problem znika.

Zobacz też: Dziecko nie chce do przedszkola.

Sposoby na niechęć dziecka do przedszkola

Od tego, co myślą i czują rodzice, zależy wiele, trzeba więc zadbać, by w niełatwym okresie adaptacji nie przekazywać dziecku swoich lęków. Czego zatem lepiej unikać?
  • nie posyłaj do przedszkola dziecka, które dotąd nigdy nie rozstawało się z mamą,
  • nie spóźniaj się, jeśli obiecałaś np., że odbierzesz malucha zaraz po obiadku, tak musi być,
  • nie pytaj codziennie, co dziś jadł i czy wszystko zostało zjedzone,
  • nie popędzaj dziecka, mówiąc: „Przez ciebie spóźnię się do pracy”,
  • nie strasz przedszkolem, powtarzając np.: „Nie chcesz posprzątać zabawek? W przedszkolu będziesz musiał to robić”,
  • nie ubieraj malca w ciasne ubranka albo takie, które trudno włożyć i zdjąć,
  • nie zaglądaj do sali już po pożegnaniu się z dzieckiem. Gdy malec zauważy mamę lub tatę, znów zacznie płakać.
Dyskutuj na forum: Jak wyglądały pierwsze dni waszych pociech w przedszkolu?

Konsultacja: Joanna Białobrzeska, pedagog, dyrektorka przedszkola Didasko, które jest prowadzone według jej autorskiego programu.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy