Mama patrzy na śpiącego niemowlaka
fot. Fotolia

Wiemy, co może być przyczyną autyzmu u dzieci!

Nie, szczepienia nie wywołują autyzmu. Zobacz, co może być przyczyną występowania zaburzeń rozwojowych u dzieci.
Hanna Szczesiak
Mama patrzy na śpiącego niemowlaka
fot. Fotolia
Badanie przeprowadzone przez Queensland Brain Institute na ponad 4000 ciężarnych i dzieci wykazało, że dzieci kobiet, które nie dostarczają organizmowi odpowiednich dawek witaminy D, mają większe ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu.

Witamina D zmniejsza ryzyko autyzmu

Prowadzący badanie, profesor John McGrath, wykazał, że kobiety, które miały niski poziom witaminy D w ciąży, częściej rodzą dzieci, u których występują objawy autyzmu przed 6. rokiem życia. "Badanie wykazało, że branie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko rozszczepu kręgosłupa, natomiast suplementowanie witaminy D zmniejsza zagrożenie wystąpienia autyzmu u dziecka. Witamina D jest bezpieczna i tania, w łatwy sposób można uzupełnić jej braki. Być może uda nam się zapobiec zaburzeniem rozwojowym takim jak autyzm, jeśli upewnimy się, że ciężarne dostarczają organizmowi optymalnych dawek witaminy D" – powiedział McGrath.
Redakcja poleca: Witamina D i kwasy omega: tego brakuje w diecie dzieci
Dzieci nie powinny łykać dodatkowych witamin ani suplementów diety. Ale są dwa wyjątki: witamina D i kwasy omega3. Skąd je brać? Wyjaśnia gastrolog, prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, „Profesor Zdrówko” z programu „Wiem co jem” w TVN Style.

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witamina D jest potrzebna do prawidłowego rozwoju organizmu – odpowiada za rozwój kości, zębów i mięśni, wzmacnia odporność.

Witamina D nazywana jest "witaminą słońca", bo jednym ze sposobów jej pozyskiwania jest ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu i odpowiednia dieta to jednak za mało, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przy dużych niedoborach suplementacja okazuje się niezbędna. Rekomendowane dawki witaminy D dla kobiet ciężarnych to 1500-2000 j.m. na dobę. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D u ciężarnej to niedobór witaminy D u rozwijającego się dziecka!

Wiedziałyście, że witamina D ma aż tak duże znaczenie dla organizmu kobiety i dziecka? Jakie suplementy przyjmowałyście w ciąży?

Czytaj także: Czy szczepienia wywołują autyzm?

źródło: babyology.com.au, abc.net.au
Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy