zapytajnik5.jpg

Kłopoty z tarczycą - czy mogę zajść w ciążę?

Leczę się na niedoczynność tarczycy, którą wykrył lekarz podczas badań przed planowaną ciążą - pisze nasza czytelniczka i pyta, kiedy może zajść w kolejną ciążę?
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
zapytajnik5.jpg
Leczę się na niedoczynność tarczycy, którą wykrył lekarz podczas badań przed planowaną ciążą. Po urodzeniu dziecka, w trzecim miesiącu, przy karmieniu piersią hormony skakały jak szalone, a wynik TSH wahał się od niskiego do bardzo wysokiego, dużo ponad normą. Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarskie cięcie. Czy na kolejne powinnam zdecydować się później niż zalecają to lekarze (1,5–2 lata od urodzenia pierwszego dziecka) ze względu na moją chorobę, czy nie ma to znaczenia? Ewa z Krakowa

Niedoczynność tarczycy może być przyczyną poważnych powikłań w przebiegu ciąży (poronienia nawykowe), może też niekorzystnie wpływać na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Przed zajściem w następną ciążę konieczne jest wyregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Wydaje się, że zalecany czas planowania następnej ciąży powinien być wystarczający zarówno pod względem położniczym, jak i endokrynologicznym. Decyzję należy podjąć wspólnie z lekarzem położnikiem i endokrynologiem.

Polecamy: Choroby tarczycy a płodność i antykoncepcja
Redakcja poleca: Masz problemy z wagą? Zbadaj tarczycę! - film
Tycie bez powodu, senność, wypadanie włosów.... to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Zrób odpowiednie badania i sprawdź, jak możesz pomóc sobie dietą.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy