niedoczynność tarczycy u dzieci
fot. adobe stock

Niedoczynność tarczycy u dzieci: objawy, TSH, choroby tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci podobnie jak u dorosłych wynika najczęściej z niedoboru hormonów tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci to m.in. brak apetytu, łamliwe i wypadające włosy, przybieranie na wadze czy nadmierna senność. Nie wolno tego lekceważyć, gdyż chora tarczyca może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka.
Katarzyna Gałązkiewicz
niedoczynność tarczycy u dzieci
fot. adobe stock
Niedoczynność tarczycy u dzieci jest chorobą przewlekłą. Może trwać całe życie. Szybka reakcja oraz odpowiednie leczenie mogą jednak wyeliminować objawy niedoczynności i pomóc dziecku zdrowo funkcjonować.

Spis treści:

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci dzielimy na:
 • pierwotną - spowodowaną innymi chorobami
 • wtórną - w której występuje niedobór TSH
 • wrodzoną - wywołaną m.in. przez wady wrodzone lub leki
 • nabytą - m.in. przy chorobie Hashimoto, niedoborach jodu
Redakcja poleca: Masz problemy z wagą? Zbadaj tarczycę! - film
Tycie bez powodu, senność, wypadanie włosów.... to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. Zrób odpowiednie badania i sprawdź, jak możesz pomóc sobie dietą.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci są zależne od wieku dziecka.
Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy u noworodków są:
 

Niedoczynność tarczycy u niemowląt:


Niedoczynność tarczycy u starszych dzieci:
 • trudności z wypowiadaniem
 • kłopoty z koncentracją
 • przybieranie na wadze mimo braku apetytu
 • wypadające włosy
 • zahamowanie wzrastania
 • opóźnione dojrzewanie płciowe
 • opóźniony wiek zębowy

Pamiętaj, aby nie lekceważyć objawów niedoczynności tarczycy u dzieci, ponieważ powikłania po niej mogą być bardzo poważne. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do nadciśnienia, wad serca czy nawet bezpłodności.
Ważne więc, by jak najwcześniej skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w leczeniu niedoczynności tarczycy u dzieci.

TSH u dzieci

TSH to hormon, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Sygnalizuje on tarczycy potrzebę uwalniania dwóch hormonów – fT3 i fT4. Hormony tarczycy pomagają organizmowi w wykorzystaniu energii. Ich znaczenie jest fundamentalne dla prawidłowego rozwoju mózgu u dzieci.
Normy TSH zależą od wieku dziecka. Dla przykładu norma TSH dla dziecka:
 • 2-miesięcznego wynosi 0,6–10 mIU/L,
 • 5-latka 0,4–6,0 mIU/L.

Pamiętajcie jednak, że TSH to nie wszystko. Jeżeli jego stężenie jest poza normą albo jeśli klinicznie zaobserwujecie coś niepokojącego, zróbcie szersze badania (przede wszystkim: FT3, FT4, USG tarczycy czy przeciwciała). W takim przypadku warto przede wszystkim wybrać się na konsultację do doświadczonego lekarza w celu fachowej interpretacji wyników hormonalnych.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu zastępczego hormonu tarczycy. Pacjentowi podaje się syntetyczny preparat sodowej soli lewoskrętnej tyroksyny, której dawkę dobiera się indywidualnie w zależności od wieku dziecka.

Inne choroby tarczycy u dzieci

Choroby tarczycy u dzieci, jeśli są nierozpoznane i nieleczone, zaburzają funkcjonowanie wielu narządów i układów oraz mają negatywny wpływ na stan psychofizyczny dzieci. Tarczyca jest gruczołem, który produkuje hormony, mające duże znaczenie zarówno dla zachowania równowagi organizmu, jak i zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Hormonami tarczycy są tyroksyna (T4), trójjodotyronina (T3) i kalcytonina. Ich wydzielanie jest kontrolowane przez, czyli przysadkę mózgową i podwzgórze.

Najczęstszymi chorobami tarczycy u dzieci, oprócz niedoczynności tarczycy są:
 
 • Nadczynność tarczycy, która jest spowodowana nadmierną aktywnością narządu i zbyt dużą ilością hormonów T3 i T4.
 • Ostre zapalenie tarczycy, które ma podłoże bakteryjne i może wywoływać powiększenie oraz bolesność tarczycy. Najczęściej wymaga też leczenia antybiotykiem.
 • Podostre zapalenie tarczycy, które prawdopodobnie wywoływane jest przez wirusy, lecz u dzieci występuje rzadziej niż u dorosłych.
 • Przewlekłe zapalenie tarczycy zwane chorobą Hashimoto, które jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy wywołaną przez autoprzeciwciała. W pierwszej fazie choroba przebiega z nadczynnością tarczycy, która później przechodzi w niedoczynność. Leczenie polega na podawaniu syntetycznej tyroksyny.
 • Torbiele, gruczolaki, nowotwory, są także zaliczane do chorób tarczycy u dzieci. Leczy się je farmakologicznie lub chirurgicznie. Najniebezpieczniejsze dla zdrowia i życia dziecka są nowotwory złośliwe tarczycy, których leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz rozmiaru zmiany nowotworowej.

Pamiętaj, że leczenie chorób tarczycy ma ogromne znaczenie dla zdrowia i prawidłowego rozwoju twojego dziecka, dlatego, jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, nie lekceważ ich!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy