GRY
 
 

Niedoparki - premiera książki dla dzieci

Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki.

Niedoparki, książka dla dzieci
fot. materiały prasowe
Czy tobie również giną skarpetki? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary?

Już 22 października 2012 PREMIERA książki NIEDOPARKI!

Niedoparki to domowe stworki żywiące się twoimi skarpetkami. Zawsze biorą tylko po jednej sztuce, zostawiając ci drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu. Twoim także. Bo chyba nie chcesz powiedzieć, że nigdy w życiu nie zginęła ci skarpetka?

Autor, Pavel Šrut, oraz ilustratorka, Galina Miklínová, w książce Niedoparki nie tylko odkrywają odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiadają również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.
    
Pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody niedoparków szturmem zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im m.in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży. W Czechach książka doczekała się już drugiej części, w roku 2013 pojawi się trzecia. Na podstawie Niedoparków powstaje animowany film 3D, którego producentem jest Ondřej Trojan, reżyser m. in. nominowanego do Oscara filmu Żelary.

Wraz z książką do Polski trafia pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

Niedoparki to pierwsza książka z serii wydawniczej Czeska Bajka, w której będą wychodzić najciekawsze czeskie pozycje dla dzieci i młodzieży ostatnich lat.

www.niedoparki.pl

AUTOR

Pavel Šrut (ur. 1940); czeski poeta, tłumacz, autor tekstów piosenek, felietonów oraz książek dla dzieci i młodzieży (m.in. kontynuacji popularnych także w Polsce przygód Boba i Bobka – dwóch królików z kapelusza). Laureat m.in. nagrody Jaroslava Seiferta (nagroda przyznawana wybitnej beletrystyce) oraz nagrody Karela Čapka przyznawanej przez czeski PEN Club.

AUTORKA ILUSTRACJI

Galina Miklínová (ur. 1970); reżyserka, twórczyni filmów animowanych, jedna z czołowych czeskich ilustratorek. Ilustratorka m.in. czeskiego przekładu cyklu Harry Potter, twórczyni logotypu największej czeskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci Rosteme s knihou(odpowiednik Cała Polska czyta dzieciom). Jej filmy animowane pokazywano na festiwalach w Stuttgarcie, Annecy, Rio de Janeiro, Tampere, São Paulo.

Książka Niedoparki otrzymała w Czechach następujące wyróżnienia:
  • Cena Magnesia Litera 2008 – Nagroda Magnesia Litera – czeski odpowiednik NIKE;
  • Nejkrásnější česká kniha roku 2008 – 3. místo – Najpiękniejsza Czeska Książka Roku 2008, miejsce 3.;
  • Cena noci s Andersenem 2008 – Nagroda Nocy z Hansem Christianem Andersenem;
  • Cena Magnesia Litera Kniha desetiletí 2011 – Książka Dziesięciolecia – nagroda przyznawana co 10 lat przez jury Magnesia Litera dla najlepszej książki ostatniej dekady.
O książce:
Tytuł książki: Niedoparki
Autor: Pavel Šrut
Ilustracje: Galina Miklínová
Tytuł oryginału: Lichožrouti
Cena brutto: 39,99

Przekład: Julia Różewicz

Liczba stron: 232

Format: 165 x 235

Oprawa: twarda, szyta, oklejana

Wydanie: pierwsze, Wrocław 2012, wydawnictwo Afera
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Doładuj
Przeładuj