Encyklopedia zdrowia dziecka

Niedrożność jelit

Niedrożność jelit to jedna z tych chorób, których szybkie i prawidłowe rozpoznanie może decydować nawet o życiu dziecka. Polega na częściowym lub całkowitym zatrzymaniu przechodzenia treści jelitowej do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego.

Spis treści:
1. Przyczyny niedrożności jelit
2. Objawy niedrożności jelit
3. Kiedy do lekarza?
4. Jak się leczy niedrożność jelit?

Przyczyny niedrożności jelit

Niedrożność jelit może być wynikiem zamknięcia światła jelita przez różnego rodzaju przeszkody (tak zwana niedrożność mechaniczna) lub zahamowanie prawidłowej czynności jelit zwanej perystaltyką (tak zwana niedrożność porażenna).
Na początku dochodzi do niedokrwienia jelit, potem do martwicy. O ile to pierwsze jest stanem odwracalnym, to drugie już nie.
W przypadku martwicy szansę daje jedynie szybka operacja.

Objawy niedrożności jelit

  • Silny ból brzucha.  To podstawowy objaw, ból spoowodowany niedrożnością jelit w praktyce trudno odróżnić od tego, który powoduje kolka lub inna niegroźna dolegliwość np. od zatrucie pokarmowe. Dlatego dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.
Na ogół ból spowodowany niedrożnością jelit jest bardzo silny, dziecko może być blade, pocić się, wymiotować, mieć wzdęty, napięty brzuch, trudności z oddaniem gazów i stolca.
Wyżej wymienionym objawom towarzyszy zwykle brak apetytu i narastające osłabienie chorego.
Pojawienie się krwi w stolcu jest wskazaniem do natychmiastowego przewiezienia malca do szpitala.

Zobacz także: Co to za choroba? Diagnoza online

Kiedy do lekarza?

Przy podejrzeniu niedrożności jelit lub w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast udać się do szpitala (najlepiej na izbę przyjęć oddziału chirurgicznego), gdyż w krótkim czasie może dojść do obumarcia jelita.

Jak się leczy niedrożność jelit?

Zabieg operacyjny jest podstawową metodą leczenia mechanicznej niedrożności przewodu pokarmowego. Wykonywany zabieg ma na celu usunięcie przeszkody zamykającej światło jelita.

Zobacz także: Czy znasz Kartę Praw Dziecka-Pacjenta?

Opr. BT
Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra