GRY
 
 

Modlitwa wspomaga leczenie raka. Co jeszcze? Potwierdzają onkolodzy!

Ponad połowa osób, które chorują na raka w Polsce, stosuje alternatywne terapie. Niektóre z nich mogą pomóc, ale trzeba je odróżnić od tych, które są nieskuteczne, a nawet szkodliwe. W USA co roku przeznacza się ponad 100 mln USD na badania nad alternatywnymi terapiami. Powstał polski serwis z rzetelnymi informacjami o niekonwencjonalnym leczeniu raka.

Rak
fot. Fotolia
Coraz więcej osób w Polsce choruje na nowotwory, a jeszcze więcej zachoruje w przyszłości – jak pokazują prognozy. Coraz więcej chorych na raka korzysta z niekonwencjonalnych terapii. Zdaniem lekarzy, niektóre z nich mogą wspomagać leczenie choroby nowotworowej, łagodzić jej objawy, poprawiać jakość życia. Niektóre niekonwencjonalne terapie mogą zapobiegać pojawieniu się nowotworu. Ale są również takie, które mogą szkodzić.

- Chorzy zwykle nie przyznają się lekarzom, że stosują niekonwencjonalne terapie. Wstydzą się, bo wiedzą, że lekarze mają do nich negatywny stosunek lub niewiele o nich wiedzą. Ja szacuję, że około połowa moich pacjentów korzysta z alternatywnych terapii - mówi prof. Sergiusz Nawrocki, radioterapeuta i onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Liga Walki z Rakiem stworzyła nowy serwis internetowy poświęcony nowym terapiom - dla chorych oraz dla lekarzy, żeby wiedzieli, jak działają alternatywne terapie. 
Czytaj też: Nowotwory u dzieci są wyleczalne

Witamina B17 leczy raka?

"Bardzo dużo czytałem na temat tej witaminy i coś w tym jest" - to tylko jeden z wielu wpisów w Internecie mówiących o cudownych właściwościach witaminy B17, czyli amigdaliny. Pojawiają się wręcz głosy, że to firmy farmaceutyczne robią wszystko, by utajnić wiedzę na temat witaminy B17 po to, by sprzedawać bardzo drogo swoje leki.

– Od 1940 roku Narodowy Instytut Raka prowadzi w USA badania nad tzw. alternatywnymi terapiami. Był ogromy nacisk pacjentów na prowadzenie tego tupu badań. Badano też w ten sposób witaminę B17. W 1991 roku Narodowy Instytut Raka poprosił o zgłaszanie się osób, którym pomogło leczenie witaminą B17 - dodaje prof. Nawrocki.

Badania nie potwierdziły, by jakakolwiek osoba wyleczyła się z raka dzięki stosowaniu witaminy B17. Podobne badania przeprowadzono np. na chrząstce rekina, czosnku.

Zgłoś się do testowania i zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!
Redakcja poleca: Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować zmiany w wyglądzie, urodzić dziecko i znowu normalnie żyć? Fundacja Rak'n'Roll podsumowała pilotażowy program wsparcia dla osób po chorobie onkologicznej.

Zielona herbata, modlitwa, medytacja

- Niestety, badania nie wykazały, że chrząstka rekina czy witamina B17 leczą raka. Są natomiast pewne badania pokazujące, że np. picie zielonej herbaty może zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory - dodaje prof. Nawrocki. Okazuje się, że dobrze wspomaga leczenie – choć nigdy go nie zastąpi – oddziaływanie na sferę psychiki – np. modlitwa, medytacja, joga. Są one stosowane jako terapie wspomagające w wielu ośrodkach onkologicznych w Europie Zachodniej, a także w USA. – W 70 proc. ośrodków onkologicznych w USA korzysta się z metod medycyny alternatywnej - dodaje prof. Nawrocki.

Serwis Polskiej Ligi Walki z Rakiem poświęcony terapiom niekonwencjonalnym jest tłumaczeniem amerykańskiego serwisu Narodowego Instytutu Raka. Znajdują się tam tylko informacje potwierdzone badaniami naukowymi.

Czytaj też: Gdy odchodzi dziecko, kończy się świat
Doładuj
Przeładuj