fot. Fotolia.pl

Zabawiając niemowlę tabletem czy smartfonem szkodzisz mu. Sprawdź dlaczego!

Przerażające wyniki badań: co trzecie dziecko korzysta ze smartfona i tabletu zanim zacznie chodzić i mówić. Zobacz, jakie może mieć to negatywne skutki dla twojego malucha.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Ankietę przeprowadzono wśród 370 rodziców maluchów w wieku od 6. miesięcy do 4 lat. Eksperci chcieli sprawdzić,  jak wygląda i kiedy następuje pierwszy kontakt dzieci z urządzeniami mobilnymi. Wyniki ich przeraziły.
- Nie spodziewaliśmy się, że dzieci będą ich używać mając zaledwie pół roku. Niektóre siedziały przed monitorem już pół godziny – mówi Hilda Kabali główna autorka badań z Wydziału Pediatrycznego w Einstein Healthcare Network  w Filadelfii.
Okazało się, że niemowlaki zanim skończyły pierwszy rok życia bawiły się tabletami i smatfonami przewijając obrazy  samodzielnie na wyświetlaczu (36 proc.) dzwoniły (24.proc.) używały aplikacji (15 proc.) grało w gry (12 proc.). Co czwarty dwulatek bawił się smartfonem co najmniej godzinę dziennie. A rodzice w tym czasie – jak deklarowali – zajmowali się domem, robili zakupy, albo traktowali to jako formę relaksu dziecka przed snem.
 

Dlaczego wyniki badań tak bardzo przerażają?

Już pojawiają się pierwszy symptomy tego, jak używanie smartfonów nie służy dzieciom. W ubiegłym roku brytyjscy nauczyciele zwrócili uwagę, że trzylatki w grach dla dzieci na tablet potrafią sprawnie przesuwać palcem po ekranie monitora a nie potrafią sprawnie łączyć klocków. Z ich obserwacji wynika, że dzieci te gorzej się odnajdują w grupie, trudniej im przychodzi zapamiętywanie wierszyków, nauka pisania, łatwiej się irytują.
Potwierdzają to inne statystyki. 6 tys. matek pięciolatków (losowo wybranych z Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Niemiec, USA i Kanady) zapytanych o to, co potrafią ich dzieci, odpowiedziało, że grać na smartfonie, natomiast na pytanie, czy potrafią wiązać sznurowadła odpowiedziało negatywnie. W Polsce podczas debaty związanej z posłaniem do szkół dzieci pięcioletnich eksperci mieli podobne wnioski. Dzieci, które mają problem z prawidłowym trzymaniem ołówka, kredki bez problemu  sprawnie posługują się komputerową myszką.

Czytaj też: Najpierw klocki, potem tablet - radzi psycholog
 
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Tablet i smartfon nie dla niemowlaka

Tymczasem amerykańska akademia pediatrii alarmuje: dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinno bawić się urządzeniami przenośnymi. Nie powinny spędzać również czasu przed monitorem  wszystko jedno czy komputerowym, czy telewizyjnym. Ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia maluchów. Negatywnie wpływa na wzrok i rozwój manualny, ale i społeczny. Według lekarzy trzylatek może spędzać przed ekranem maksymalnie pół godziny dziennie, starszy przedszkolak godzinę.

Polecamy: Jak skutecznie odciągnąć dziecko od komputera

Źródło: Metro/PAP
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi!

Wzmacniamy odporność