GRY

11 sposobów, by niemowlę spało dłużej

Twoje dziecko budzi się o 5 rano i zrywa na nogi cały dom? Poznaj 11 prostych sztuczek, dzięki którym niemowlę będzie wreszcie spało dłużej.
dziecko, niemowlę, uśmiech
fot. famveldman - Fotolia.com

Według psychologów tylko jedno dziecko na dziesięć jest z natury „skowronkiem”, którego nie da się przestawić na późniejsze godziny wstawania. Taki prawdziwy ranny ptaszek będzie budził się o świcie bez względu na to, o jakiej porze poszedł spać dzień wcześniej. Na szczęście na resztę budzących się nad ranem niemowląt podziałają proste sztuczki.

Wiele dzieci budzi się przed świtem, ale często już po chwili znów zapadają w sen.

1. Gdy dziecko się obudzi, poczekaj chwilę

Nie biegnij do łóżeczka od razu, gdy usłyszysz pierwsze kwilenie dziecka. Pozwól mu chwilę pomarudzić. Być może (dzieje się tak bardzo często!) uda mu się zasnąć bez twojej pomocy.

Redakcja poleca: Sposób na usypianie dziecka – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma problemy z zasypianiem? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na usypianie dziecka. Sprawdź, która zadziała w przypadku twojego dziecka.

2. Zmień dziecku pieluszkę

Jeżeli zamiast cichnąć, niemowlę kwęka coraz głośniej, być może nie udaje mu się zasnąć z powodu pełnej pieluszki. Trudno, trzeba wstać. Przewijaj go jednak w półmroku i ciszy. Jeżeli używasz podczas przewijania chusteczek nawilżanych, ogrzej je w dłoniach. Zimny dotyk na pewno definitywnie rozbudzi dziecko.

3. Nie rozbawiaj dziecka

Trudno ci się powstrzymać od uśmiechu na widok małego słodziaka? Uważaj, dla niego nawet lekkie uniesienie kącików ust to zaproszenie do zabawy. Podczas przewijania czy karmienia nad ranem unikaj kontaktu wzrokowego. Inaczej dziecko nie zrozumie, że nadal trzeba spać, a nie się bawić.

Sprawdź, ile snu potrzebuje twoje dziecko.

4. Podaj mleko

Jeżeli karmisz mieszanką modyfikowaną, już wieczorem przegotuj wodę i wstaw ją do podgrzewacza, aby rankiem przyrządzenie mleka przebiegło błyskawicznie. Od 10. miesiąca życia dziecka podawaj mu nocą i nad ranem już tylko kilka łyków wody, a z prawdziwym śniadaniem poczekaj przynajmniej do 7 rano. Dzięki temu jego układ trawienny powoli przyzwyczai się do nowych godzin jedzenia i głodowy alert przestanie odzywać się zbyt wcześnie.

5. Weź dziecko do swojego łóżka

Jeżeli dziecko każdego dnia nad ranem płacze i domaga się twojego towarzystwa, pomyśl o wspólnym spaniu. Wiele niemowląt śpi spokojniej, czując przez sen ciepło i zapach mamy.

Sprawdź 7 szkodliwych mitów o spaniu razem z dzieckiem.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt