GRY
 
 

Jak szybko wyleczyć niemowlę z kataru?

Krople na katar czy sprej? Nawilżania czy inhalacje? Jakie są najlepsze sposoby na katar u niemowlęcia? I czy każdy "katar" trzeba leczyć?

katar, czyszczenie noska
fot. Materiały prasowe: Cleebo

Katar dla noworodka i niemowlęcia jest ciężką chorobą: nie można go lekceważyć. Utrudnia spanie, jedzenie, oddychanie. W dodatku może przejść w zapalenie ucha, oskrzeli lub płuc.

Katar utrudnia niemowlęciu życie

Zdrowe niemowlę oddycha przez nos. Gdy ma katar, nie może tego robić. Kiedy w nosie pojawia się wydzielina, przeszkadza w jedzeniu – niemowlę dopiero uczy się ssać pierś, połykać mleko i jednocześnie oddychać (a to naprawdę nie jest łatwą sprawą). Katar, jak również obrzęk śluzówki, utrudnia także spanie, ponieważ niemowlę nie umie jeszcze oddychać przez buzię.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Nie myl kataru z sapką

Zanim zaczniesz myśleć o leczeniu kataru, wróć uwagę, czy dziecko rzeczywiście ma katar. U noworodka kanaliki nosowe są jeszcze bardzo wąskie. Gdy w pokoju jest sucho, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Dziecku trudno wtedy oddychać, nie ma kataru, tylko sapkę, czasem nawet z lekka pochrapuje, ale nie jest przeziębione.
Objawy sapki Objawy kataru
świstanie głośny oddech
furkotanie kichanie
chrumkanie wydzielina z nosa
chrapanie niepokój i płaczliwość
problemy ze ssaniem piersi/smoczka problemy ze ssaniem piersi/smoczka
kłopoty ze snem kłopoty ze snem

Zadbaj, by w pokoju było odpowiednio dużo wilgoci – jesienią i zimą, w sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniu mocno się wysusza.
 • Zawieś nawilżacz na kaloryfer. Systematycznie nalewaj do niego wody.
 • Na łóżeczku powieś mokry ręcznik lub pieluchę tetrową. W takim miejscu, by niemowlę nie mogło ich na siebie ściągnąć nawet w czasie snu!
 • Włącz elektryczny nawilżacz, ale używaj go rozsądnie, by nie przesadzić z wilgocią i nie zamienić pokoju w saunę.
 • Jesienią i zimą przykręcaj kaloryfery. Tak, by w pokoju nie było zbyt gorąco (temperatura nie powinna przekraczać 22°C).
 • Często wietrz dziecinny pokój. Pamiętaj, że zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę, która narażona jest wtedy na atak drobnoustrojów.
Zobacz także: Domowe sposoby na katar u niemowlęcia
 

Jak pomóc niemowlęciu, które ma katar

Niemowlę nie potrafi samo wydmuchać nosa, trzeba mu w tym pomóc (zwłaszcza przed karmieniem i spaniem).
 • Nawilżaj nos. Do każdej dziurki wlej po kropelce soli fizjologicznej (do kupienia w aptece). Możesz również urządzić noskowi „prysznic” z  soli morskiej w spreju.
 • Udrażniaj nos. Jeśli jest nadal zatkany, odessij wydzielinę aspiratorem (kupisz w aptece). Nos trzeba oczyszczać kilka razy dziennie, koniecznie przed karmieniem i snem. Końcówki aspiratora myj dokładnie.
 • Posmaruj maścią. Skórę pod nozdrzami posmaruj cieniutką warstwą maści majerankowej – pomaga w oddychaniu. Smaruj cienko, by gęsta maź nie dostała się do dziurek. Możesz także zrobić inhalację: na poduszeczkę wlej kropelkę olejku miętowego lub eukaliptusowego. Dziecko będzie go wdychać, co ułatwi mu pozbycie się wydzieliny.
 • Odpowiednio układaj. Gdy dziecko nie śpi, a ty jesteś w pobliżu, kładź dziecko na brzuchu, by wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. Noś niemowlę na rękach, wtedy łatwiej mu oddychać. Na noc układaj dziecko z uniesioną głową lub na boku.
 • Krople do nosa stosuj ostrożnie. Zmniejszają obrzęk śluzówki, ale w wypadku niemowląt można je stosować tylko na polecenie lekarza – nie dłużej niż 1-2 dni. Mogą niszczyć śluzówkę.
Jeśli sama masz katar, staraj się nie chuchać na dziecko. Możesz osłonić twarz maseczką (kupisz ją w aptece). Ale nie rezygnuj z karmienia piersią, bo w twoim mleku są przeciwciała, które pomogą dziecku zwalczyć infekcję.
Zobacz, jak twój pokarm wpływa na zdrowie dziecka.

Kiedy iść niemowlęciem do lekarza

W przypadku kataru u noworodka, najlepiej skontaktować się z lekarzem, niezależnie od innych objawów. Jeśli niemowlę ma niewielki katar, ale poza tym dobrze się czuje, w miarę normalnie je, nie ma gorączki, możesz go leczyć w domu. Gdy jednak po 3-4 dniach katar nie minie, poradź się pediatry.
Szybko skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko oprócz kataru:
 • ma gorączkę,
 • nie chce ssać piersi,
 • zaczyna kasłać,
 • znacznie rzadziej oddaje mocz,
 • stało się senne, "leje się przez ręce",
 • ma biegunkę lub wymioty.
Niemowlęta mają słabo rozwinięty układ odpornościowy, dlatego infekcja może szybko się rozprzestrzenić. Katar łatwo przechodzi w zapalenie ucha, oskrzeli lub czasem nawet zapalenie płuc.

Konsultacja tekstu: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog.

Dyskutuj na forum: Co na katarek?
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!