niemowlę a upały
fot. Adobe Stock

Upał a niemowlę: jak pomóc dziecku w domu, samochodzie i na spacerze?

Upał może być niebezpieczny dla niemowlaka, bo grozi odwodnieniem lub przegrzaniem organizmu. Dlatego w bardzo gorące dni trzeba niemowlę odpowiednio ubierać, ograniczać nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń. Sprawdź, co jest ważne zarówno w domu, jak i na spacerze z niemowlakiem w upał. Czy szczepienie w upał jest bezpieczne?
Beata Turska
Konsultacja: lek. med. Elżbieta Jasiak
niemowlę a upały
fot. Adobe Stock

Upały są trudne do przetrwania także dla niemowląt, które nie potrafią wyraźnie sygnalizować, że jest im za gorąco. Wysoka temperatura może powodować brak apetytu, apatię i rozdrażnienie u niemowlaka. Dlatego na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o to, by dziecko przetrwało upał w dobrej formie. Najważniejsze jest odpowiednie ubieranie niemowlęcia w upał – w domu i na spacer. To jednak niejedyna rzecz, o którą trzeba zadbać, by nie dopuścić do odwodnienia i przegrzania niemowlęcia w czasie upału.

Niemowlę a upały:

Niemowlę a upały – zagrożenia

Podczas upałów na malutkie dzieci trzeba chuchać i dmuchać. A wszystko po to, żeby nie dopuścić do problemów, które mogą wyniknąć z przegrzania organizmu, np. do odwodnienia dziecka. Co grozi niemowlęciu w gorące dni?

Upał a odwodnienie dziecka

Objawy: Dziecko staje się apatyczne, ospałe, ma suchą, rozgrzaną i mniej elastyczną skórę, a także wysuszone śluzówki (w jego ustach brakuje śliny), nie siusia albo siusia dużo mniej niż zwykle. Ciemiączko jest zapadnięte.

Co robić: Odwodnienie jest bardzo groźne dla niemowlaka, więc jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić pojenie malca Gastrolitem albo skierować go do szpitala. Obniżenie zawartości wody w organizmie spowalnia pracę nerek i układu trawiennego.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Upał a udar cieplny u dziecka

Objawy: Rozpalona, wilgotna, a potem sucha skóra. Dziecko jest rozdrażnione, masz wrażenie, że przelewa ci się przez ręce. Rośnie mu temperatura.

Co robić: Jeśli podejrzewasz, że dziecko ma udar słoneczny, zmocz ręcznik chłodną wodą i owiń nim niemowlę. Wezwij pogotowie.
Uwaga! Wbrew mitom szczepienie niemowlaka w upał jest bezpieczne. Wysokie temperatury nie są przeciwwskazaniem do szczepień niemowląt, starszych dzieci ani dorosłych.
 

Jak ubierać niemowlę w upał?

W czasie upałów łatwo o przegrzanie niemowlęcia, dlatego zwracaj szczególną uwagę na to, w co jest ubrane. A w pierwszej kolejności:
 • Chroń główkę. Podczas spaceru dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę. Najlepiej białą z przewiewnego, cieniutkiego materiału (np. z bawełny), z daszkiem (a jeszcze lepiej kapelusik z rondem, który ochroni także kark) osłaniającym oczy i buzię malucha.
 
 • Rozbieraj, nie ubieraj. Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek itd. Niemowlę ubrane w jednorazową pieluszkę przykryj jedynie pieluchą tetrową.
 • Schowaj kołdrę. W upalne letnie noce wystarczy flanelowa pieluszka, prześcieradło albo poszewka na kołdrę.

Upał a spacer z niemowlakiem

Lejący się z nieba żar najdotkliwiej odczuwają najsłabsi, a więc także niemowlęta, u których system termoregulacji dopiero się rozwija. Dlatego w upał:
 • Zmień godziny spacerów. Niemowlęta potrzebują stałego rozkładu dnia, jednak nie dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Wychodziłaś z maluszkiem na spacer zawsze o 13? Nie rób tego, jeżeli na dworze jest gorąco – spacer w taki skwar nie będzie dla malca przyjemnością. W upały najlepiej wychodzić rankiem, zanim zrobi się gorąco, albo późnym popołudniem, gdy słońce przestaje już prażyć.
 • Szukaj cienia... Przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne dla niemowląt nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale także z powodu zagrożenia udarem słonecznym.
 • ... i chłodu. Rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wtedy, gdy słońce przestaje świecić. Między blokami jest cieplej niż w parku, dlatego staraj się spacerować z niemowlakiem tam, gdzie jest dużo zieleni.
 • Rozsądnie korzystaj z budki wózka. Pamiętaj, że pod budką głębokiego wózeczka może się zrobić naprawdę gorąco i duszno. Sprawdź, być może lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką?
 • Miej pod ręką napój dla dziecka. Częste nawadnianie niemowlęcia (mlekiem mamy, wodą) zapobiega odwodnieniu, o które wcale nie trudno, gdy dziecko obficie się poci.
 

Upał z niemowlakiem w domu

Gdy na dworze panuje upał, także mieszkanie może przypominać saunę, zwłaszcza jeśli macie okna wychodzące na południe i zachód. Staraj się, by w domu było świeże powietrze, ale:
 • Zasłoń okna. Weź przykład z mieszkańców południowej Europy i zasłoń okna albo opuść żaluzje. Jeśli upały zapowiadane są na dłużej, warto także pomyśleć o zmianie zasłon na jaśniejsze i gęściej tkane – zwłaszcza w oknach od południa i zachodu. Będą lepiej odbijać promienie słoneczne. Masz balkon? Sprawdź, czy nie dałoby się na nim zamontować czegoś w rodzaju markizy (choćby z rozpiętego na sznurkach do suszenia prześcieradła) – dzięki temu „zmagazynujesz” odrobinę cienia, co sprawi, że w pokoju przylegającym do balkonu zrobi się chłodniej.
 
 • Zmień pokój. W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka wpadają właśnie gorące promienie słoneczne, przenieś maluszka do innego pomieszczenia. Zrób to od razu, zanim w pokoju zrobi się skwar. Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem, bo uwięzionym w ten sposób powietrzem trudno będzie dziecku oddychać.
 • Uważaj na przeciągi... Mieszkanie trzeba oczywiście jak najczęściej wietrzyć (w upał warto otwierać okna po mniej nasłonecznionej stronie), ale należy unikać przeciągów. Przenoś maleństwo do pomieszczeń, w których aktualnie nie ma otwartych okien.
 • ... i wentylator. Jeśli go używasz, koniecznie zadbaj o to, aby ochłodzone powietrze nie owiewało bezpośrednio niemowlęcia.
 • Ochładzaj dziecko. Jeśli mimo tych wszystkich działań widzisz, że maluszkowi nadal jest gorąco, możesz wykąpać go w letniej wodzie. Dobrym rozwiązaniem jest też przemywanie mu czółka, karczku i skroni nawilżoną gąbką.

Sprawdź, jak jeszcze można ochłodzić pokój w upał.

Upał a niemowlę w samochodzie

Gdy na dworze jest gorąco, stojący na słońcu samochód błyskawicznie przeobraża się w rozpalony piec. Temperatura w jego wnętrzu może dojść do 60°C (lub więcej!). Dlatego:
 • Parkuj w cieniu. Jeśli jest taka możliwość, korzystaj z garaży i parkingów pod dachem. Możesz także osłonić przednią szybę odbijającą promienie tkaniną, ale taka sztuczka zmienia sytuację tylko w niewielkim stopniu.
 • Przewietrz auto, zanim posadzisz w foteliku niemowlę. Ochłodzenie wnętrza potrzebne jest także kierowcy: upał, który sprawia, że kierownica parzy w ręce, a w samochodzie nie ma czym oddychać, działa także na mózg: dekoncentruje.
 • Osłoń szybę. Trochę pomagają półprzezroczyste osłony, które montuje się na przyssawkach bądź magnesach do szyb. 
 
 • Nie przesadzaj z klimatyzacją. Dla niemowlęcia szok związany z nagłym skokiem temperatury jest znacznie bardziej dotkliwy. Dlatego jeśli używasz klimatyzacji, ustaw ją tak, by temperatura w aucie była tylko trochę niższa niż temperatura otoczenia. Wyłącz ją, zanim się zatrzymasz. 
Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie! Nie wolno tego robić o żadnej porze roku, jednak latem taka niefrasobliwość może zakończyć się tragedią.
Zobacz też:
Konsultacja: lek. med. Elżbieta Jasiak

pediatra neonatolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu

Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy