dziecko, niemowlę, śmiech, łąka, lato
fot. drubig-photo - Fotolia.com

15 najważniejszych zasad letniej pielęgnacji dziecka

Czy wiesz dlaczego latem warto zmienić godziny posiłków dziecka? Dlaczego lepiej wychodzić z nim na spacer rano albo wieczorem? Jakie kłopoty zdrowotne pojawiają się latem? Sprawdź.
Sylwia Niemczyk
dziecko, niemowlę, śmiech, łąka, lato
fot. drubig-photo - Fotolia.com
Potówki. Odwodnienie. Oparzenia słoneczne albo z innej beczki: zapalenie gardła – to wszystko są jak najbardziej realne letnie dolegliwości niemowląt i małych dzieci. Jak możesz uniknąć takich kłopotów? Przestrzegaj tych zasad:

1. Często podawaj niemowlęciu picie

Jeśli karmisz piersią, nie musisz dopajać dziecka wodą. Wystarczy częściej przystawiać je do piersi: pierwsze łyki pokarmu są bardzo wodniste i idealnie zaspokajają pragnienie malucha. Inaczej niemowlęta karmione mieszanką – one w upał powinny być między posiłkami dopajane wodą (źródlaną i niskosodową). Gdy dziecko skończy pół roku, możesz też podawać mu soki owocowe, ale nie więcej niż 150 ml dziennie (większa ilość może sprzyjać otyłości).
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

2. Zmień godziny posiłków dziecka

Obiadek z mięsem niemowlę chętniej zje nie w środku gorącego dnia, ale po południu, gdy upał zelżeje. Przygotuj się także na to, że dziecko w upały może mieć mniejszy apetyt. Pamiętaj, że w gorące dni żywność łatwo się psuje, dlatego przechowuj ją bardzo krótko. Jeżeli karmisz dziecko zupkami ze słoiczka, podgrzewaj jednorazowo tylko tyle, ile dziecko zje, a resztę tuż po otwarciu włóż do lodówki. Nie przechowuj niedojedzonej porcji.

3. Nie odstawiaj witaminy D

Obiegowa opinia jest taka, że w lecie wskazane jest odstawienie kropli z witaminą D – ale to nieprawda. Niemowlę powinno przyjmować wit. D codziennie, bez względu na porę roku. Samowolnie nigdy nie rezygnuj z witaminowej suplementacji ani nie zmniejszaj ustalonej przez lekarza dawki witaminy D. Mogłabyś narazić malucha na zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej, co w dłuższej perspektywie skutkować może nawet tak poważnymi dolegliwościami jak krzywica.
Co wiesz o dawkowaniu wit. D u niemowlęcia? – rozwiąż nasz test.

4. Codziennie kąp dziecko

W gorące dni dzieci mocno się pocą (np. na główce czy pleckach), a pot przyczynia się do świądu rozgrzanej skóry, sprzyja powstawaniu ciemieniuchy i stanowi pożywkę dla bakterii bytujących na skórze.

5. Uważaj na potówki u niemowlaka

Kiedy maluch będzie przegrzewany, pod jego paszkami, w pachwinach, fałdkach, na karku albo na plecach pojawią się drobne czerwone kropki albo jasne pęcherzyki. To potówki. Zwykle nie są groźne, ale nieleczone mogą zacząć ropieć. Aby potówki zniknęły, za zgodą lekarza kąp malucha w letniej wodzie z dodatkiem 2-3 kryształków nadmanganianu potasu (tak aby woda była tylko lekko różowa). Potówek niczym się nie smaruje, bo to może pogorszyć sprawę. Jedynie ropne krostki dezynfekuje się punktowo spirytusem raz dziennie.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka