mama, niemowlę, basen

Niemowlę na basenie

Już czteromiesięcznego bobasa możesz zabrać na basen i rozpocząć z nim naukę pływania! Dzięki temu w następnym roku pojedziesz na wakacje z małym pływakiem.
mama, niemowlę, basen
Niemowlak jest doskonałym nurkiem, bo zanurzony w wodzie odruchowo zamyka buzię i wstrzymuje oddech. Wiele ośrodków prowadzi specjalne szkółki dla niemowląt, gdzie pod okiem fachowca szkrab oswaja się z wodą. Możesz jednak sama zabawić się w trenera swojego malca. Oto ćwiczenia, dzięki którym smyk zamieni się w małego pływaka.

Oswajanie z wodą
Malec musi się poczuć w wodzie bezpiecznie. Dlatego zacznij od... waszej łazienki. Początkiem nauki pływania może być bowiem codzienna kąpiel, jeśli nie ograniczysz jej do niezbędnych zabiegów higienicznych. Pozwól malcowi nacieszyć się wodą, układaj go raz na brzuchu, raz na plecach, delikatnie ochlapuj jego ciałko. Takie doświadczenia przydają się podczas późniejszej nauki pływania.
Uwaga! Ochlapuj maluszka bardzo ostrożnie, by się nie przestraszył (bo wtedy uprzedzi się nie tylko do basenu, ale także do cowieczornych kąpieli).

Pluskanie w brodziku
Usiądź w płytkiej wodzie basenowego brodzika i bezpiecznie ułóż malca na klatce piersiowej. Dziecko blisko ciebie będzie się czuło pewnie. Ta pozycja pozwoli mu oswoić się nie tylko z wodą, ale też z nowym miejscem, odgłosami, osobami. Niemowlę może się bowiem przestraszyć tego, co dla dorosłego nie jest problemem, np. gwizdka ratownika.
Uwaga! Zwróć uwagę, by malec miał zamkniętą buzię (odruch wstrzymywania powietrza w wodzie zanika po szóstym miesiącu życia). Jeżeli dziecko ma z tym problemy, możesz podać mu smoczek (podczas kolejnych wizyt na basenie powoli z niego zrezygnuj).

Delikatne podrzucanie

Kiedy maluch przyzwyczai się już do wody, możesz przejść z nim na głębszy basen. Chodź w wodzie, przytulając maluszka do piersi. Co jakiś czas przykucaj nieco, by smyk bardziej się zanurzał. Kiedy maluszek troszkę podrośnie, możesz go również delikatnie podrzucać. Bądź jednak ostrożna, by mokre ciałko malca nie wyślizgnęło ci się z rąk. Chwyć go więc mocno i pewnie pod paszkami. Dzięki temu ćwiczeniu pobyt na basenie będzie mu się kojarzył przede wszystkim z zabawą.
Uwaga! Przez cały czas musisz kontrolować główkę, by maluch nie zanurzył jej niespodziewanie pod wodę. Może się wtedy przestraszyć i zniechęcić do pływania.


A teraz czas na plecki
Pora nauczyć malca pływania na pleckach. Ułóż go na wodzie, przez cały czas podtrzymując jego główkę ręką, tak by woda nie zalała mu buzi.
Uwaga! Niektóre maluchy boją się takiego ćwiczenia. Nie rób nic na siłę! Jeżeli dziecko przestraszy się i zacznie płakać, podnieś je i przytul, by się uspokoiło.
 
Pływanie na brzuszku
To ćwiczenie możesz wykonywać dopiero, gdy malec będzie umiał trzymać główkę nad wodą. Chwyć smyka za rączki i przeciągaj go po wodzie. Uśmiechaj się do dziecka, zagaduj – to doda mu pewności siebie. Staraj się, by mały pływak swobodnie poruszał nóżkami.
Uwaga! Koordynacja pracy rąk i nóg rocznego maluszka staje się już bardziej świadoma. Dlatego właśnie teraz przychodzi czas na naukę samodzielnego pływania i skorzystanie z pomocy doświadczonego instruktora.

Wodne przykazania

Pamiętaj o nich, jeśli chcesz, by pływanie dla twojego maluszka było świetną zabawą i nie zakończyło się chorobą.
1. Odwiedź pediatrę. Maluszek przed pierwszymi zajęciami powinien zostać przebadany przez lekarza, który oceni, czy dziecko może pluskać się w wodzie.           
2. Wybierz dobry basen. Powinien mieć ozonowaną wodę i być dostosowany do zajęć z tak małymi dziećmi (mnóstwo zabawek i odpowiedni sprzęt do ćwiczeń). Temperatura wody powinna wynosić około 32°C, a temperatura powietrza 28°C.
3. Ustal odpowiednią porę. Terminy zajęć tak ustal, by nie przypadały na pory drzemki malca. Posiłek podaj mu na godzinę przed pływaniem (przy mniejszych dzieciach dopuszczalne jest karmienie tuż przed zajęciami). Niemowlę może przebywać w wodzie nie dłużej niż pół godziny.


Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy