GRY
 
 

Niemowlę na basenie

Już czteromiesięcznego bobasa możesz zabrać na basen i rozpocząć z nim naukę pływania! Dzięki temu w następnym roku pojedziesz na wakacje z małym pływakiem.

mama, niemowlę, basen
Niemowlak jest doskonałym nurkiem, bo zanurzony w wodzie odruchowo zamyka buzię i wstrzymuje oddech. Wiele ośrodków prowadzi specjalne szkółki dla niemowląt, gdzie pod okiem fachowca szkrab oswaja się z wodą. Możesz jednak sama zabawić się w trenera swojego malca. Oto ćwiczenia, dzięki którym smyk zamieni się w małego pływaka.

Oswajanie z wodą
Malec musi się poczuć w wodzie bezpiecznie. Dlatego zacznij od... waszej łazienki. Początkiem nauki pływania może być bowiem codzienna kąpiel, jeśli nie ograniczysz jej do niezbędnych zabiegów higienicznych. Pozwól malcowi nacieszyć się wodą, układaj go raz na brzuchu, raz na plecach, delikatnie ochlapuj jego ciałko. Takie doświadczenia przydają się podczas późniejszej nauki pływania.
Uwaga! Ochlapuj maluszka bardzo ostrożnie, by się nie przestraszył (bo wtedy uprzedzi się nie tylko do basenu, ale także do cowieczornych kąpieli).

Pluskanie w brodziku
Usiądź w płytkiej wodzie basenowego brodzika i bezpiecznie ułóż malca na klatce piersiowej. Dziecko blisko ciebie będzie się czuło pewnie. Ta pozycja pozwoli mu oswoić się nie tylko z wodą, ale też z nowym miejscem, odgłosami, osobami. Niemowlę może się bowiem przestraszyć tego, co dla dorosłego nie jest problemem, np. gwizdka ratownika.
Uwaga! Zwróć uwagę, by malec miał zamkniętą buzię (odruch wstrzymywania powietrza w wodzie zanika po szóstym miesiącu życia). Jeżeli dziecko ma z tym problemy, możesz podać mu smoczek (podczas kolejnych wizyt na basenie powoli z niego zrezygnuj).

Delikatne podrzucanie

Kiedy maluch przyzwyczai się już do wody, możesz przejść z nim na głębszy basen. Chodź w wodzie, przytulając maluszka do piersi. Co jakiś czas przykucaj nieco, by smyk bardziej się zanurzał. Kiedy maluszek troszkę podrośnie, możesz go również delikatnie podrzucać. Bądź jednak ostrożna, by mokre ciałko malca nie wyślizgnęło ci się z rąk. Chwyć go więc mocno i pewnie pod paszkami. Dzięki temu ćwiczeniu pobyt na basenie będzie mu się kojarzył przede wszystkim z zabawą.
Uwaga! Przez cały czas musisz kontrolować główkę, by maluch nie zanurzył jej niespodziewanie pod wodę. Może się wtedy przestraszyć i zniechęcić do pływania.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj