niemowlę nie chce pić wody
fot. Adobe Stock

Niemowlę nie chce pić wody? Wiemy, jak je do tego zachęcić

Niemowlę czasem nie chce pić wody, ale warto zrobić wszystko, by ją polubiło. Woda to najzdrowszy napój dla dzieci (i dorosłych zresztą też) i najlepiej zaspokaja pragnienie. Zatem jak zachęcić niemowlę do picia wody? Poznaj najskuteczniejsze sposoby.
Joanna  Biegaj
niemowlę nie chce pić wody
fot. Adobe Stock
Picie wody to dobry nawyk, który należy zaszczepić w dziecku już od najmłodszych lat. Co jednak, jeśli niemowlę nie chce pić wody? Przede wszystkim warto podawać mu ją kilka razy w ciągu dnia w małych ilościach, a nie zmuszać, by wypiło jej więcej na jeden raz.

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, który powinien być dostarczany codziennie. Niemowlę do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem (podawanie wody nie jest wtedy konieczne), jednak po tym czasie, czyli od momentu rozszerzenia diety malucha – należy dbać o to, by dziecko piło odpowiednią ilość wody. Koniecznie też powinnaś sprawdzić, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza

Pamiętaj, że niemowlak nie do końca potrafi jeszcze sygnalizować swoje potrzeby, dlatego to rodzic powinien zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka.

Dlaczego niemowlę nie chce pić wody?

Być może niemowlę nie chce pić wody, ponieważ poznało już wcześniej smak soczków lub dosładzanych herbatek. Przyzwyczajone do słodkiego smaku rzeczywiście wody może początkowo nie akceptować. Kolejnym powodem może okazać się fakt, że dziecko nie jest w danym momencie spragnione. A może nie odpowiada mu forma podania picia (np. niewygodny kubeczek)? Warto się przyjrzeć niemowlęciu i spróbować odnaleźć przyczynę jego niechęci do picia wody.

Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Oto sposoby, które pozwolą ci przekonać dziecko do picia wody.
  • Zacznij jak najwcześniej. Jeśli zaczniesz budować w dziecku nawyk już od małego, zaprocentuje to w przyszłości. Najlepiej jako pierwszy napój w życiu podać niemowlęciu właśnie wodę.
  • Stopniowo oswajaj dziecko ze smakiem wody. Nie zmuszaj niemowlęcia do picia wody, ale cierpliwie go do jej picia zachęcaj. Na początku możesz podawać mu nawet bardzo małe ilości wody, np. łyżeczkę. 
  • Podawaj wodę w pierwszej kolejności. Bardzo ważne jest podawanie dziecku wody w odpowiednim momencie. Po intensywnej zabawie lub gdy jest gorąco, dziecko z pewnością chętnie napije się wody (nawet jeśli woda nie będzie tym napojem, o którym marzyło). Proponuj mu wodę przed podaniem np. soku. 
  • Daj dobry przykład. Jeśli dziecko zobaczy, że regularnie pijesz wodę – będzie chciało powtarzać twoje zachowania. Butelka lub kubek z wodą powinny znajdować się też w zasięgu wzroku dziecka. Będzie miało wtedy możliwość, by w każdej chwili sięgnąć po nią lub zasygnalizować pragnienie.
  • „Udekoruj” wodę. Dzieci są wzrokowcami – na pewno chętniej sięgną po wodę, które będzie np. z dodatkiem owoców lub listkiem mięty. Kolory wzbudzają w dzieciach ciekawość, a przezroczysty napój jest dla nich zazwyczaj mało atrakcyjny. Nie powinien być to jednak sposób na regularne podawanie wody.
  • Zadbaj o odpowiedni kubek. Jeśli kubek będzie dla dziecka atrakcyjny – łatwiej będzie w nim zbudować nawyk picia wody. Wybierz kubek ozdobiony np. postaciami z bajki – dziecko chętniej po niego sięgnie. Dobrze sprawdzą się też kolorowe słomki, które dzieci wprost uwielbiają. Pamiętaj też o tym, że kubek ma być wygodny, dostosowany do wieku i możliwości malucha. 
  • Opowiadaj dziecku o wodzie. Rozmawiaj z dzieckiem o roli wody: wyjaśnij, jak ważna jest dla naszego organizmu i co się dzieje, gdy mamy jej za mało.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy