Kiedy do neurologa? Porażenie mózgowe i inne problemy

Wcześniaki albo dzieci, które dostały mniej niż 7 punktów w skali Apgar, zwykle są kierowane do neurologa jeszcze w szpitalu. Porada specjalisty będzie potrzebna także w innych przypadkach.
Sylwia Niemczyk
lekarz, dzieci, niemowlę, zdrowie
fot. Panthermedia
Nie wszystkie zaskakujące zachowania dziecka można złożyć na karb jego „urody” albo fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego. Niektóre zachowania są oznaką problemów. Co zatem jest normą, a co już nie? 

Asymetryczne ułożenie dziecka

To, że noworodek wygina się w lekkie C, nie powinno niepokoić. U dzieci poniżej 3. miesiąca życia takie objawy jak lekka asymetria w ułożeniu ciała albo układanie główki w jedną stronę, występują bardzo często. Aby się nie utrwaliły, przekładaj po prostu główkę dziecka raz na lewo, raz na prawo, zarówno gdy leży na brzuszku, jak i na pleckach. Jeśli jednak takie noworodkowe nawyki utrzymają się dłużej i np. 4-miesięczny maluch nadal będzie wyginał się w jedną stroną albo gdy półroczne dziecko wciąż będzie sięgało po zabawki tylko jedną rączką, może to świadczyć o tym, że w mózgu dziecka brakuje dostępu do instrukcji prawidłowych ruchów ciała. Na szczęście można je wypracować poprzez odpowiednią rehabilitację i pielęgnację.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Niezanikanie odruchów

Dziecko rodzi się z mimowolnymi odruchami, jednak niektóre z nich powinny zanikać już w 2. miesiącu życia, ustępując miejsca ruchom, którymi dziecko świadomie kieruje. Kalendarz zanikania odruchów jest taki sam u wszystkich dzieci: najpierw powinien zniknąć odruch chodu automatycznego, potem (około 4. miesiąca) odruch Moro i szukania sutka mamy, wreszcie pod koniec 1. roku życia – odruch chwytny palców stopy, kiedy chodzące dziecko stawia już stopę na podłożu. Jeśli odruchy utrzymują się dłużej niż zwykle lub gdy ich brak (odruch chwytny stopy dziecko powinno mieć od urodzenia), może to świadczyć o problemach z układem nerwowym.

Sprawdź, jak rozwijają się wcześniaki

Nieukojony płacz

Masz wrażenie, że dziecko nie robi nic innego, tylko płacze? Powiedz o tym pediatrze. Choć nawet długotrwały płacz, jeśli występuje bez innych niepokojących objawów, nie jest powodem do zmartwienia, to jednak jeśli towarzyszą mu np. drżenie nóżek i rąk, prężenie się, zbyt krótki sen, wtedy istotnie przyda się konsultacja u specjalisty.

Poznaj skuteczne sposoby na płacz dziecka


Spokój ponad normę

Zachowaj czujność także wtedy, kiedy niemowlę jest za spokojne: nie płacze, śpi prawie przez całą dobę, a kiedy już się obudzi, leży cicho i nie wygląda na to, aby chciało mu się jeść. Takie idealnie grzeczne dziecko może mieć niedosłuch albo kłopot ze zbyt niskim napięciem mięśni.

Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem