APAP gorączka u dziecka
fot. Adobe Stock

Niemowlę z gorączką: co robić?

Podwyższona temperatura u malucha zawsze budzi niepokój rodziców. Jednak świadomość tego, jak z nią walczyć oraz odpowiednie zaplecze w postaci dobrze zaopatrzonej apteczki, to nie tylko efektywna pomoc maluszkowi, ale również… rodzicielski spokój. Jak przygotować się na okoliczność ewentualnej gorączki u malucha?
APAP gorączka u dziecka
fot. Adobe Stock
Prawidłowa temperatura ciała, zarówno w przypadku dorosłych, jak i maluchów to zwykle 36,6 stopni Celsjusza. Gdy temperatura przekroczy 38 stopni możemy mówić gorączce – wcześniej to stan podgorączkowy*.

Czym jest gorączka?

Wzrost temperatury ciała świadczy najczęściej o mobilizacji organizmu do walki z chorobą. Może być to infekcja lub stan zapalny, które organizm próbuje zwalczyć. Wiele drobnoustrojów chorobotwórczych ginie (lub wolniej się namnaża), kiedy temperatura ciała ulega podwyższeniu, co stanowi naturalny mechanizm walki z mikroorganizmami. W ten sposób istnieje szansa na zahamowanie rozwoju choroby, zanim ta tak naprawdę na dobre się zacznie. Niezwykle ważna jest jednak obserwacja maluszka i uważność na inne objawy, które pojawiają się lub wystąpią dopiero po jakimś czasie od momentu, w którym dziecko zaczęło gorączkować.
Sama podwyższona temperatura nie musi jeszcze świadczyć o żadnym konkretnym zagrożeniu dla organizmu. Zdarza się bowiem, że stan podgorączkowy jest konsekwencją intensywnego wysiłku fizycznego lub przegrzania organizmu na skutek zbyt ciepłego ubrania. Nie należy więc aplikować leków przeciwgorączkowych od razu.

Kiedy podać leki?

Jeśli stan podgorączkowy utrzymuje się lub zamienia się w gorączkę, a dziecko źle się czuje, to jasny sygnał, że warto pomóc małemu, dziecięcemu organizmowi. Jak wesprzeć walczącego z temperaturą malucha?
Po pierwsze: odpowiednio go nawadniać. Najczęściej chory maluch nie ma ochoty na jedzenie i jest to naturalne, że apetyt w czasie infekcji może być mniejszy. Należy jednak zadbać o podawanie płynów. Najlepsza będzie woda wypijana częściej, w małych ilościach – nawet po kilka łyżeczek.
Po drugie: należy zapewnić maluszkowi spokój. Sen jest dużym wsparciem podczas walki z infekcją.
I wreszcie po trzecie: maluchowi można podać preparat na obniżenie temperatury ciała, np. APAP dla dzieci FORTE. To lek w postaci zawiesiny, którego substancją czynną jest paracetamol, działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Można podawać go, między innymi, w celu krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki.

Formuła FORTE oznacza większe stężenie leku. To rozwiązanie wygodne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Maluchy często mają bowiem problem z zażywaniem leków – dostają je, kiedy im coś dolega, często więc są bardziej rozdrażnione i nie chcą współpracować przy przyjmowaniu nawet preparatów w postaci płynnej. Dzięki zastosowaniu leku APAP dla dzieci FORTE maluch ma do połknięcia mniejszą ilość leku. Preparat jest o smaku pomarańczowym, który smakuje dzieciom**.
APAP dla dzieci FORTE można stosować od urodzenia, jednak przed ukończeniem przez niemowlę 3. miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu przez lekarza.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kluczowe w podawaniu każdego produktu przeciwgorączkowego jest dawkowanie. Należy pamiętać, aby dostosować dawkę do aktualnej wagi dziecka. W celu ułatwienia dawkowania można wykorzystać kalkulator dawkowania leku APAP dla dzieci Forte, który wylicza ilość leku do podania po wpisaniu wagi dziecka.
Jeśli jednak podwyższona temperatura u dziecka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może się okazać przeprowadzenie badań diagnostycznych lub podanie bardziej specjalistycznych leków.

* Zbigniew S. Pawłowski, Gorączka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
** Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie marek, N=864, 77% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się, ze stwierdzeniem „APAP dla dzieci FORTE smakuje dziecku” Q1-Q4 2019, IQS
APAP dla dzieci FORTE, paracetamol, 40 mg/ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania:
Lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia gorączki lub/i bólu o małym i umiarkowanym nasileniu (np. bólu głowy, bólu gardła, bólu lub/i gorączki w przebiegu grypy lub przeziębienia, bólu związanego z zapaleniem ucha środkowego, bólu zęba, bolesnego ząbkowania, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i kości, bólu lub/i gorączki związanych z odczynem poszczepiennym, gorączki w przebiegu ospy wietrznej lub biegunki wirusowej, bólu po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych). Lek stosowany jest u dzieci od 0 do 12 lat, młodzieży oraz dorosłych (włączając osoby w wieku podeszłym).  U dzieci poniżej 3 miesiąca życia lek stosuje się tylko po zaleceniu lekarza. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł powstał z udziałem marki APAP
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy