skatowane niemowlę
fot. AdobeStock

Mazowieckie: skatowane 2-miesięczne niemowlę

Maleństwo przeszło niewyobrażalne cierpienie, ma połamane żebra, kość łonową, kości czaszki, a także zasinienia całego ciała. Wszystko to zrobił mu jego ojciec.
Agnieszka Majchrzak
skatowane niemowlę
fot. AdobeStock
Policja aresztowała 29-letniego mężczyznę. Ojciec chłopca częściowo przyznał się do winy. Już wcześniej był karany, a rodzina była pod kontrolą opieki społecznej.

Rodzina była objęta opieką społeczną

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce we wsi Chotomowa, położonej w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim. Matka dziecka ma 19 lat, ojciec jest o 10 lat od niej starszy. 1 lipca na świat przyszło ich dziecko – chłopczyk.

Ale w tej rodzinie musiało dziać się niedobrze już od jakiegoś czasu. Objęta była opieką ośrodka pomocy społecznej. I tym razem instytucja wyłapała wcześniej dramat maleństwa. Na początku września, podczas jednej z wizyt, pracownik ośrodka zauważył obrażenia na ciele chłopca. Były drastyczne, maleństwo cierpiało. Pracownik wezwał pogotowie.
Redakcja poleca: Zmiana zachowania dziecka - to może być sygnał, że jest ofiarą przemocy [WIDEO]
Jeżeli pogodne dziecko nagle staje się smutne, niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy - mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać, że dziecko może być ofiarą przemocy.

Rozlegle obrażenia

- Pracownicy pogotowia oraz lekarz nie mieli wątpliwości, że wobec niemowlęcia była stosowana przemoc fizyczna – powiedział wprost rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga Marcin Saduś.
  [content:0_18312,0_25329,2_1151,1_2847:GALGallery]

Potwierdziły to badania szpitalne. - Badania przeprowadzone w szpitalu oraz opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej potwierdziły liczne obrażenia ciała dziecka w postaci złamań żeber, kości łonowej, kości czaszki, a także zasinienia w obrębie całego ciała – poinformował rzecznik. Dziecko wciąż przebywa w szpitalu.

3-miesięczny areszt dla ojca dziecka, czy zarzuty usłyszy matka?

Wezwano policję, która jeszcze tego samego dnia zatrzymała ojca dziecka. Usłyszał zarzut "znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą nieporadną ze względu na wiek". Decyzją sądu trafił do aresztu na 3 miesiące.

- Daniel G. częściowo przyznał się do popełniania zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia – powiedział rzecznik prokuratury. Niewykluczone, że nie tylko ojciec jest odpowiedzialny za znęcanie się nad dzieckiem. Jak mówi prokuratura, zeznania mężczyzny są także analizowane w kontekście odpowiedzialności karnej innych osób. Prokuratura przesłuchała też matkę, w charakterze świadka. Nie wykluczone, że jej rola w sprawie może się zmienić – mówi Marcin Saduś.

Masz obowiązek reagować

Piszemy o tej tragedii nie bez powodu. Nagłaśniając ją nie gonimy za tanią sensacją, ale chcemy w ten sposób przypomnieć, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci, a zwłaszcza tak bezbronnych istot, jak niemowlęta. Skala zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce jest niepokojąca. Ale tylko dzięki mówieniu, pisaniu o tym, a także kampaniom społecznym możemy wyrobić w nas samych odruch nieprzechodzenia obojętnie obok krzywdy dzieci.

Jeżeli słyszysz krzyk dziecka za ścianą, w domu obok, czy na ulicy, nie bój się reagować. Możesz powiadomić Lokalny Ośrodek Pomocy Społecznej, szkołę lub przedszkole lub zadzwonić pod Dziecięcy Telefon Zaufania działający przy Rzeczniku Praw Dziecka – 800 12 12 12.

Nie bój się, że wkraczasz w czyjeś życie. Prawo stoi po twojej stronie. W myśl przepisów obowiązujących od 2017 roku zawiadomienie policji lub prokuratury o poważnych przestępstwach wobec dzieci (ciężki uszczerbek na zdrowiu, zgwałcenie, wykorzystanie seksualne bezradności, wykorzystywanie seksualne) jest obowiązkiem prawnym każdego, kto ma wiarygodną informację o ich popełnieniu, przygotowaniu lub usiłowaniu popełnienia. Zgodnie z art. 240 kodeksu karnego niezłożenie zawiadomienia grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.

Dzieci nie są w stanie obronić się same. Potrzebują naszej pomocy.

Czy reagujecie na przemoc wobec dzieci? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: tvnwarszawa. tvn24.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy