Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia dla malca, jeść, fotelik
Dieta

Aby smyk był szczupły

Kiedyś pucułowate policzki bobasa wprawiały w zachwyt. Dziś coraz częściej mówi się o otyłości jako o chorobie XXI wieku. Musisz oprócz zdrowia malca, zadbać także o jego sylwetkę.

Mała pyza, gdy tylko zaczyna raczkować, a później chodzić i biegać, zazwyczaj szybko traci swoje krągłości. Coraz częściej jednak maluszki nie wyrastają z niemowlęcej pulchności. Dzieci z nadwagą częściej chorują, mają problemy ze stawami. Z małych grubasków najczęściej też wyrastają osoby otyłe. Już dziś zadbaj więc o to, by twój maluch nie miał w przyszłości takich problemów.

Karm maluszka piersią
Dzieci karmione piersią są znacznie mniej narażone na otyłość niż karmione butelką. Bo zazwyczaj jedzą tylko tyle, ile rzeczywiście potrzebują, a mleko z piersi ma skład, który doskonale zaspokaja wszystkie ich potrzeby. Sztucznie karmione dzieci dostają z góry ustalone i odmierzone porcje, dlatego dość często jedzą więcej, niż potrzebują. W mieszance jest więcej białka niż w mleku kobiecym, a jego nadmiar sprzyja powstawaniu w organizmie komórek tłuszczowych.

Nie zmuszaj do jedzenia
Nawet jeśli w butelce została jeszcze połowa mieszanki, ale malec wyraźnie nie ma już ochoty na więcej – nie zmuszaj go. Nie powiększaj dziury w smoczku, by malec szybciej przełykał, nie podtykaj butelki, gdy śpi. Starszego smyka nie zagaduj i nie zabawiaj, by mimochodem przełknął kolejną łyżkę zupki. Nie biegaj za ruchliwym brzdącem z jedzeniem. Zdrowy maluch zjada dokładnie tyle, ile mu potrzeba. Gorszy apetyt powinien niepokoić cię tylko wówczas, gdy towarzyszy mu słaby przyrost masy ciała i wolniejszy rozwój dziecka.

Nie przekarmiaj smyka
Nie zagęszczaj mieszanki i nie dosładzaj jej, by była bardziej sycąca. Nie wsypuj do mleka tyle kaszki, by w misce stawała łyżka. Kiedy organizm otrzymuje za dużo kalorii, zamienia je na tkankę tłuszczową. A liczba komórek tłuszczowych, które powstaną we wczesnym dzieciństwie, już się nie zmieni – mogą zmniejszać swoją objętość (wtedy się chudnie), ale nie giną.

Nie dawaj za długo papek
Ośmiomiesięczny maluch powinien zacząć się uczyć wolnego i dokładnego przeżuwania pokarmów. Dzięki temu jedzenie trafiające do żołądka będzie lepiej rozdrobnione, z większą zawartością śliny, która wstępnie przygotowuje pokarmy do trawienia. Takie jedzenie łatwiej zostaje przez organizm spalone. A to przeciwdziała otyłości.

Wprowadź pięć posiłków
Roczniak powinien jeść pięć razy dziennie. Posiłki muszą być niewielkie, by dziecko do następnego zdążyło zgłodnieć. Duże porcje rozciągają żołądek, a im jest on większy, tym większe jest również łaknienie. Poza tym częstsze jedzenie niewielkich porcji pozwala organizmowi na lepsze przyswojenie wartościowych substancji i szybsze spalenie kalorii. Pamiętaj także, by ostatni posiłek podawać dziecku przynajmniej na dwie godziny przed snem. Kiedy malec położy się z pełnym brzuszkiem, będzie miał problemy z trawieniem, a to sprzyja odkładaniu się tłuszczyku.

Nie pozwalaj podjadać
Między posiłkami maluch nie powinien dostawać przekąsek ani słodzonych gazowanych napojów. Uczucie głodu sprawia, że szukamy smakołyków, które mają dużą zawartość cukru. Wynika to z faktu, że organizm chce jak najszybciej podnieść poziom insuliny we krwi. Jednak takie przekąski są bardzo kaloryczne, a podjadanie sprawia, że maluch w porze głównego posiłku nie jest już głodny, więc nie chce zjeść całej porcji. Ponieważ nie zjada jej, znów nie potrafi dotrwać do kolejnego posiłku, więc łapie kilka ciastek i... koło się zamyka. Jeśli szkrab twierdzi, że nie dotrwa do obiadu, zaproponuj mu coś na „oszukanie” głodu: kilka suszonych owoców czy mały jogurt.

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Żywienie
Nic mi nie smakuje
To często przydarza się maluchom, które przebyły chorobę. Odzyskanie apetytu trochę trwa.

To często przydarza się maluchom, które przebyły chorobę. Odzyskanie apetytu trochę trwa. Przemyśl też, czy pory posiłków są prawidłowo ustawione. Może Twoja pociecha, która nie tknęła obiadu o drugiej, pół godziny później wypija kubek słodzonego soku i zjada kawałek ciasta? – Wybierz kolorowy, duży talerz. Skoro chcesz, by dziecko zjadło wszystko, podaj mu posiłek na większym talerzu (porcja wygląda na mniejszą). Wybieraj barwną zastawę. Czerwony czy pomarańczowy talerz zaostrza apetyt. Unikaj niebieskiego, który zmniejsza łaknienie. – Ułóż obrazek. Zrób z kanapek łódkę, z warzyw domek, z sadzonego jajka słońce z serowymi promieniami. W ten sposób skierujesz uwagę dziecka na coś miłego. – Podawaj mniejsze porcje. Być może oczekujesz, że dziecko będzie jadło więcej, niż może. Przymuszane, odmawia nie tylko dokończenia posiłku, ale z czasem w ogóle przystąpienia do niego. – Wspólnie ucztujcie. Staraj się, by dziecko jadło w towarzystwie innych, np. kolegi, który ma apetyt, a przy tym jest dla Twojego smyka wzorem do naśladowania. – Nie kuś łakociami. Staraj się nie trzymać na widoku ciasteczek, chipsów, napojów gazowanych i słodkich soków. Wydaje Ci się, że maluch nic nie je. Ale gdybyś spisała wszystko, co podjada, zdziwiłabyś się, ile tego jest! – Pozwól wybierać. Jeśli dziecko pracowicie odsuwa na brzeg talerza jeden ze składników, np. zielony groszek, nie protestuj. Ważne, by zjadł pozostałe potrawy. A te nielubiane podawaj mu w większych porcjach, lecz pozwól zjeść tylko połowę. Ewa Sawicka Konsultacja: dr n. med. Daniel Witkowski, pediatra II stopnia, Centrum Zdrowia Dziecka

lizaki, słodycze
Panthermedia
Żywienie
Dlaczego cukier szkodzi dzieciom?
Czy wiesz, ile cukru dziennie w przeliczeniu na łyżeczki zjada twoje dziecko? Może się okazać, że dużo więcej niż ci się wydaje. Bo cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów, które zjada twoje dziecko. A to wcale nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia dziecka.

Czytając w sklepie etykiety, sprawdzasz, czy j edzenie dla dziecka ma konserwanty. To bardzo dobrze. Ale czy patrzysz również na zawartość cukru w produktach ? Pewnie nieczęsto. A szkoda. Cukier na łyżeczki Czy dałabyś dziecku na drugie śniadanie cztery batoniki i nic więcej? Z pewnością nie. Ale kromka pełnoziarnistego chleba z kremem czekoladowym, szklanka napoju jabłkowego i owoc to nic złego. Niekoniecznie. Oczywiście maluch dostaje sporo składników odżywczych, ale także... kilka lub kilkanaście łyżeczek cukru . I to tylko w tym jednym posiłku! Tak naprawdę większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, ile cukru jedzą ich dzieci . I to w produktach uważanych za zdrowe. Do nich także producenci często dodają cukier, żeby... lepiej smakowały dzieciom. Może się nawet zdarzyć, że twój kilkulatek zjada w ciągu dnia więcej cukru niż ty! Ono lubi słodki smak Większość dzieci uwielbia słodki smak . Dlaczego? Ostatnie badania dowiodły, że już w łonie mamy maleństwo odróżnia smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Rodzi się jednak z upodobaniem do słodkiego. A ponieważ coraz więcej produktów jest dosładzanych, dzieciaki od małego przyzwyczajają się do tego smaku i trudno jest im zaakceptować inne, np. kwaskowy smak świeżych owoców. Nie każdy cukier jest zły. Owoce, warzywa i mleko, oprócz innych cennych składników, zawierają naturalne cukry . Ale kilkulatki nie jedzą ich zbyt wiele. Natomiast supersłodkie przetworzone produkty to głównie źródło cukrów niepolecanych. Ich nadmiar zamieniany jest w organizmie w tłuszcz, który magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka? Cukier – wasz groźny wróg Przesłodzone jedzenie może być końcem prawidłowego jadłospisu twojego dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że im więcej cukru miały dzieci w swojej diecie, tym mniej...

Zdrowie
Uwaga! Odwodnienie!
Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.

Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie. Maluch potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Co nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc w owocach, warzywach, zupach itp. Organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną: kiedy potrzebuje płynów, po prostu wysyła sygnał, że chce pić. Woda potrzebna jak powietrze Organizmowi woda jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów. Jeśli wody brakuje, organizm zaczyna szwankować: następuje groźny niedobór potasu, magnezu, sodu, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi... Na szczęście poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają często. Z drugiej jednak strony czasem odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Kiedy tak się dzieje? I co wtedy możesz zrobić? Nie tylko winny brzuszek Odwodnienie najczęściej kojarzone jest z biegunką i wymiotami. Rzeczywiście, podczas kłopotów z brzuszkiem wody w organizmie ubywa najszybciej. A to dlatego, że jest ona „ściągana” z całego organizmu do jelit i wydalana razem z kupą (stąd biegunka). Podczas torsji woda nie ma szansy dostać się do jelit i zostać wchłonięta do organizmu, bo malec wymiotuje ją razem z pozostałą treścią żołądka. Jednak do odwodnienia może dojść także z innych powodów: np. przez bardzo wysoką gorączkę. Maluch poci się przy niej i organizm traci sporo płynów oraz soli mineralnych. Do odwodnienia może dojść także podczas dużych upałów, szczególnie jeśli dziecko mało pije, długo przebywa na słońcu, a przy tym biega lub bawi się bardzo żywiołowo. Jak to wygląda? Pierwszym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak