Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Philips Avent
Dieta

Kochaj każdy moment karmienia piersią [ALE NIE POPEŁNIAJ TYCH BŁĘDÓW]

Spróbuj pomyśleć o swoim ulubionym zdjęciu w rodzinnym albumie. Takim, które jest dla ciebie ważne. Uśmiechasz się, prawda? Bo przecież to nie tylko uchwycone w kadrze osoby i miejsca, ale przede wszystkim emocje. Za kilka lat tym zdjęciem może być uchwycona w obiektywie bliskość i czułość, z jaką karmisz maluszka piersią.

Nikt nie ma wątpliwości, że najlepszym pokarmem dla niemowlaka jest mleko mamy. Korzyści z karmienia naturalnego przeważają nad karmieniem sztucznym. Karmienie piersią to jednak również więź, która tworzy się między mamą a maluszkiem. Jest niezwykła i niepowtarzalna. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i stymuluje jego rozwój. Wtulony w mamę maluch, jego oczy pełne miłości, zaufania, to chyba jedna z najbardziej magicznych scen macierzyństwa.

Jednak każdej z nas zdarzają się pomyłki i wątpliwości. Warto uświadomić sobie te najczęstsze po to, by więcej ich nie popełnić!

Po pierwsze: Karmisz w równych odstępach czasu

Istniała teoria, że karmić piersią należy „co trzy godziny”. Na szczęście dawno odeszła do lamusa. Zaufaj sobie i dziecku i przystawiaj je do piersi wtedy, kiedy to zasygnalizuje. Być może twoje dziecko zrobi się głodne po godzinie. Ma może po 3,5? Nie ma w tym nic dziwnego! Karmienie na żądanie to najlepsze, co możesz dać maluchowi.

Po drugie: Karmisz na zawołanie

Karmienie na żądanie nie oznacza przystawiania do piersi za każdym razem, gdy maluch zapłacze. Płaczem maluch sygnalizuje bowiem nie tylko głód. W ten sposób niemowlak mówi ci też o wielu innych rzeczach, które mu się nie podobają: ma mokrą pieluszkę, jest mu niewygodnie, boli go brzuch... A może po prostu chciałby się trochę przytulić do mamy? Podejdź do tematu ze spokojem i wyrozumiałością, a na pewno poradzisz sobie z rozszyfrowaniem potrzeb malucha.

Po trzecie: Eliminujesz z diety pewne pokarmy…

Dieta mamy karmiącej ma w tym okresie ogromne znaczenie. Powinna składać się z substancji dostarczających energii, czyli węglowodanów i tłuszczy, substancji budulcowych, czyli białek i soli mineralnych, oraz witamin. Po prostu, mama powinna jeść lekko i zdrowo. Nie oznacza to jednak, że istnieje lista produktów zakazanych – takich, których zjedzenie przez mamę wyrządzi krzywdę dziecku. Profilaktyczne stosowanie przez kobietę karmiącą piersią diety antyalergicznej nie chroni dziecka przed alergią pokarmową, może za to wywołać poważne braki składników odżywczych w organizmie mamy i zaszkodzić jej zdrowiu. Jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z potraw wzdymających czy uczulających. Zdrowo się odżywiaj i pamiętaj, że pokarm tworzy się z krwi, a nie w jelitach, z pokarmów, które jadła karmiąca mama… Uwaga! Jeżeli jest to konieczne, poza zdrową dietą mamy należy stosować preparat do początkowego żywienia niemowląt. 

Po czwarte: …a inne do niej włączasz

Gdy karmisz noworodka piersią, nie musisz pić mleka ani bawarki – to nieprawda, że bawarka wzmaga laktację. Mleko i nabiał są potrzebne (jeśli ty lub twoje dziecko nie macie alergii pokarmowej na mleko), ale we wszystkim konieczny jest umiar. Za duża ilość nabiału może u wrażliwego malca spowodować objawy alergii lub nietolerancji. A tobie pokarmu wcale nie przybędzie! Podobnie jest z piciem naparów z ziół zwiększających laktację, takich jak anyż, koper włoski czy czarnuszka. Nie przesadzaj z ich ilością. Pij je tylko w zalecanych ilościach. Zioła mlekopędne pite zbyt długo i w zbyt dużych ilościach po prostu przestają działać!

Philips Avent
Redakcja/mat. pras.

Po piąte: Za szybko rezygnujesz z karmienia piersią

Nie ma chyba na świecie mamy, która na jakimś etapie karmienia piersią nie przechodziłaby kryzysu. Jednak gorszy moment nie oznacza konieczności rezygnowania z karmienia piersią! Miej w tyle głowy, że to tylko przejściowe i pamiętaj, że karmienie naturalne to coś więcej, niż tylko „napełnianie małego brzuszka”. Karmienie piersią:

  • wzmacnia odporność malucha. zmniejsza liczbę infekcji układu oddechowego, moczowego oraz ucha środkowego (a więc zmniejsza ryzyko hospitalizacji),
  • zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej,
  • aż o 1/3 zmniejsza ryzyko otyłości i cukrzycy typu 1 oraz 2,
  • u wcześniaków zmniejsza ryzyko wystąpienia takich powikłań po chorobach, jak np. SEPSA.  

To także korzystne rozwiązanie dla mamy. Karmienie piersią bowiem:

  • powoduje szybsze obkurczanie się macicy po porodzie,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka, jajników czy osteoporozy w przyszłości.

Wydzielanie oksytocyny podczas karmienia sprzyja nawiązywaniu prawidłowych relacji z dzieckiem oraz zmniejszenie napięcia i stresu.

Po szóste: Wszystko sama

Karmienie maluszka piersią w pewnym sensie zarezerwowane tylko dla mam. Do piersi przystawi malucha tylko matka. Nie oznacza to jednak, że ojcowie nie mogą zbudować innej, ale też bliskiej relacji z dzieckiem podczas karmienia, a ty, że nie możesz rozstawać się z maleństwem ani na godzinę. Tatusiowie podkreślają, że chcą być zaangażowani i uczestniczyć w posiłkach malucha. Dlatego zastanów się, czy nie warto nauczyć się odciągać pokarm i podzielić karmieniem z partnerem lub mamą. Możesz także całkowicie przejść na karmienie sztuczne, jeśli jednak chciałabyś powrócić do karmienia piersią, mogą wystąpić problemy. Również negatywne skutki mogą wystąpić przy karmieniu butelką połączonym z karmieniem piersią. Warto więc odciągać swój pokarm, aby można było nakarmić nim maluszka. Wystarczy zaopatrzyć się w laktator ręczny lub elektryczny od Philips Avent. Być może dzięki temu będziesz karmić dłużej?

Po siódme: Unikasz karmienia w miejscach publicznych

Jeśli twój brzdąc jest głodny, a ty akurat wyszłaś z nim na spacer, nie oznacza to, że musisz pędem i w stresie wracać do domu, by spokojnie nakarmić dzieciątko. Rzeczywiście, warto znaleźć ustronne miejsce, nie chowaj się jednak „po krzakach” czy też w publicznej toalecie. Karmienie piersią jest naturalne i piękne. Aby jednak czuć się swobodniej, możesz użyć tetrowej pieluszki lub ustawić wózek tak, aby nieco „osłonić” się przed światem, zapewniając w ten sposób maluszkowi spokojny posiłek.

Po ósme: Niepokoisz się

Dzieci wyczuwają emocje rodziców. Dlatego twój spokój jest tak ważny. Zapewne zdarzają ci się słabsze dni, to naturalne. Ale nie pozwól swoim myślom wybiegać za daleko. Twoje mleko nie jest słabej jakości i nie szkodzi dziecku! Jeśli niemowlę wierci się i popłakuje, to nie znaczy, że cię nie kocha albo że masz „zwarzone” mleko. Spróbuj je przytulić, uśmiechnąć się, a jeśli potrzebujesz chwili oddechu – poproś o pomoc. Zostaw tacie odciągnięte mleko i weź długą kąpiel albo idź na spacer. Daj sobie przestrzeń na regenerację. Twoja rodzina również na tym skorzysta.

Ważna informacja: Informujemy o wyższości karmienia piersią nad karmieniem sztucznym oraz zalecamy stosowanie preparatów do początkowego żywienia niemowląt wyłącznie po zasięgnięciu porady osób posiadających kwalifikacje z zakresu medycyny, żywienia lub farmacji, w tym przede wszystkim lekarzy pediatrów, farmaceutów lub dietetyków albo innych osób profesjonalnie odpowiedzialnych za opiekę nad matką i dzieckiem.

Artykuł powstał z udziałem marki Philips Avent

Karmienie
Karmienie naturalne bliźniąt, wieloraczków i wcześniaków
Jeśli jesteś matką bliźniąt, wieloraczków lub wcześniaka, problem karmienia piersią wymaga większej uwagi. W jaki sposób usprawnić karmienie?

Bliźnięta lub wieloraczki Natura jest hojna i dlatego większość kobiet będzie miała wystarczającą ilość mleka, by wykarmić bliźnięta lub trojaczki. Jeśli dzieci będą dobrze jadły, mleka wystarczy dla nich wszystkich. Zacznij od karmienia każdego dziecka osobno, by spokojnie rozwiązać problemy, które mogą się pojawić w tym pierwszym okresie. Później możesz kontynuować karmienie osobno lub karmić swoje maleństwa jednocześnie. Jeśli odciągasz mleko, Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ może pomóc Ci odciągać Twój pokarm szybciej. Wcześniaki Wcześniaki odczuwają szczególną potrzebę bliskiego kontaktu ze swoją mamą, jak również zapotrzebowanie na jej pokarm. Niekiedy jednak nie jest możliwe bezpośrednie karmienie wcześniaka. Laktacja musi być wtedy stymulowana i utrzymywana przez laktator.[CMS_PAGE_BREAK] Laktator Elektroniczny Philips AVENT iQ pomoże Ci zwiększyć ilość mleka, szczególnie jeśli Twoje dziecko urodziło się bardzo wcześnie lub jest bardzo małe. Początkowo Twoje odciągnięte mleko może być podawane dziecku przez cienką rurkę, aż stanie się ono na tyle silne, by podjąć samodzielne ssanie. Ważne, by odciągać mleko regularnie, przynajmniej 6-8 razy na dobę, także w nocy, dzięki czemu wzrośnie ilość pokarmu wytwarzanego przez Twoje piersi. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, który pomoże Ci przezwyciężyć pojawiające się trudności.     Laktator Elektroniczny Philips AVENT ISIS iQ      

mama, niemowlę, karmienie piersią
Karmienie
Powrót do pracy a karmienie piersią
Czy warto karmić piersią, jeśli wkrótce planujesz powrót do pracy? Otóż tak! Nowoczesne akcesoria do karmienia piersią ułatwią Ci to zadanie.

Im więcej czasu możesz spędzić z dzieckiem, tym lepiej dla Was obojga. Nawet jeśli wr—cisz do pracy, możesz w dalszym ciągu karmić dziecko rano, wieczorem oraz w weekendy, a podczas Twojej nieobecności maleństwo może być karmione odciągniętym mlekiem. Laktator Philips AVENT ISIS (fot.1) pozwoli Ci odciągać mleko bezpośrednio do butelki AVENT lub pojemnika VIA . Laktator został zaprojektowany w sposób, w jaki Twoje dziecko ssie pierś, a dodatkowo jest łatwy i wygodny w użyciu. Butelka i smoczek AVENT naśladują kształt i funkcje piersi, pomagając łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką.     Dla mam pracujących bardzo przydatny będzie Zestaw Businesswoman (fot. 2), który zawiera wszystko czego potrzebujesz, by odciągać i przechowywać mleko, kiedy jesteś z dala od dziecka. Możesz także używać Laktatora Philips AVENT ISIS z systemem VIA (fot. 3), by przechowywać i przenosić pokarm oraz karmić swoje maleństwo.[CMS_PAGE_BREAK] Jeśli pragniesz komfortu, który zapewnia Laktator Philips ISIS , ale jednocześnie wybierasz łatwość użycia laktatora elektrycznego, powinnaś wypróóbować Laktator Elektroniczny Philips AVENT iQ (fot. 4), to inteligentne urządzenie, które uczy się i powtarzaja Twój własny rytm odciągania pokarmu, podczas gdy Ty możesz się zrelaksować.                      

Światowy tydzień karmienia piersią - rady
materiały prasowe
Karmienie
Światowy Tydzień Karmienia Piersią: jak przedłużyć karmienie naturalne?
Mleko mamy podczas karmienia piersią chroni maluszka przed infekcjami, a w późniejszych etapach przed chorobami takimi jak cukrzyca czy astma. Przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent przypomina, jak ważne dla dziecka jest mleko matki i radzi jak przedłużyć naturalne karmienie.

WHO zaleca karmienie piersią jako jedyny sposób żywienia dziecka począwszy od urodzenia aż do końca szóstego miesiąca i potem w trakcie rozszerzania diety nawet do drugiego roku życia. Nic dziwnego, gdyż mleko mamy zapewnia dziecku naturalną ochronę przed infekcjami i pomaga zdrowo się rozwijać. Mleko mamy najlepsze dla dziecka Niestety wiele mam zbyt wcześnie przestaje karmić dziecko mlekiem własnym, mimo że wcale tego nie chce. W badaniu przeprowadzonym przez Philips Avent okazało się, że niemalże połowa mam, które przestały karmić w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia dziecka, zrobiła to, gdyż czuła, że nie ma odpowiedniej ilości mleka. Inne powody, dla których mamy przestają karmić to: bolesność, problemy medyczne i powrót do pracy. Warto jednak wypróbować sprawdzone metody, które mogą przedłużyć karmienie mlekiem własnym. Problemy z karmieniem piersią Gdy masz problem z ilością pokarmu, przede wszystkim postaraj się zrelaksować. Zostało udowodnione, że ilość pokarmu i jego przepływ jest ściśle związany z Twoim samopoczuciem i poziomem stresu. Znajdź więc spokojne miejsce i przed karmieniem spróbuj przez 10-15 minut wykonywać ćwiczenia oddechowe i włącz relaksującą muzykę. Jeśli jednak karmienie dziecka jest dla Ciebie zbyt bolesne, pomyśl o odciąganiu pokarmu i skorzystaniu z laktatora. Aby ułatwić karmienie mlekiem własnym i ułatwić łączenie karmienia piersią i butelką, Philips Avent stworzył linię butelek i komfortowych laktatorów z serii Natural. Dostępne są dwa modele: laktator manualny i elektryczny. Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Z kolei laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Dzięki j wyjątkowej konstrukcji laktatorów mleko z piersi trafia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz