
Mam synka, który skończył już 10 miesięcy i jest uczulony na białka mleka krowiego. Co podawać mu zamiennie, żeby nie miał niedoborów wapnia, skoro twarożki i jogurty z mleka są zakazane? Jaka powinna być jego dieta? Anna z Krakowa
W przypadku konieczności wprowadzenia diety eliminacyjnej należy pamiętać, iż musi ona zawierać wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. W przypadku stosowania diety bezmlecznej należy przeanalizować skład dostępnych mieszanek mlekozastępczych, zwracając szczególną uwagę na zawartość wapnia i stosunek wapnia do fosforu. Zapotrzebowanie dobowe na wapń u niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia wynosi 600 mg dziennie. Dzieci na diecie bezmlecznej, które piją nie mniej niż 500 ml mieszanki mlekozastępczej na dobę, otrzymują 300–450 mg wapnia. Jeśli porcja jest mniejsza, warto rozważyć suplementację wapnia. Ilość dostarczonego wapnia można policzyć, sprawdzając ilość wapnia (w mg) w 100 ml preparatu mlekozastępczego podaną na etykiecie. Zatem należy obliczyć objętość mieszanki, którą spożywa Pani dziecko w ciągu całej doby, a następnie według wartości podanych na opakowaniu wyliczyć ilość otrzymywanego wapnia. Dopiero wówczas można zdecydować o konieczności (lub braku) suplementacji.
Odpowiada: prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog. Od 35 lat leczy małych pacjentów z alergią i problemami związanymi z żywieniem. Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, wiceprezes zarządu PTP. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.