Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Co zamiast mleka?

Mam synka, który skończył już 10 miesięcy i jest uczulony na białka mleka krowiego. Co podawać mu zamiennie, żeby nie miał niedoborów wapnia, skoro twarożki i jogurty z mleka są zakazane? Jaka powinna być jego dieta? Anna z Krakowa

W przypadku konieczności wprowadzenia diety eliminacyjnej należy pamiętać, iż musi ona zawierać wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. W przypadku stosowania diety  bezmlecznej należy przeanalizować skład dostępnych mieszanek mlekozastępczych, zwracając szczególną uwagę na zawartość wapnia i stosunek wapnia do fosforu. Zapotrzebowanie dobowe na wapń u niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia wynosi 600 mg dziennie. Dzieci na diecie bezmlecznej, które piją nie mniej niż 500 ml mieszanki mlekozastępczej na dobę, otrzymują 300–450 mg wapnia. Jeśli porcja jest mniejsza, warto rozważyć suplementację wapnia. Ilość dostarczonego wapnia można policzyć, sprawdzając ilość wapnia (w mg) w 100 ml preparatu mlekozastępczego podaną na etykiecie. Zatem należy obliczyć objętość mieszanki, którą spożywa Pani dziecko w ciągu całej doby, a następnie według wartości podanych na opakowaniu wyliczyć ilość otrzymywanego wapnia. Dopiero wówczas można zdecydować o konieczności (lub braku) suplementacji.


Odpowiada: prof. dr n. med. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog. Od 35 lat leczy małych pacjentów z alergią i problemami związanymi z żywieniem. Konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii, wiceprezes zarządu PTP. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

zapytajnik3.jpg
Pielęgnacja
Jak skutecznie wyleczyć u malca ciemieniuchę?

Ciemieniucha, czyli żółte tłuste łuski na główce niemowlęcia, najczęściej jest objawem alergii na białka mleka krowiego lub inne alergeny. W przypadku dziecka karmionego piersią, poza codzienną pielęgnacją chorej skóry oliwką, pomaga, gdy mama przez pewien czas (np. miesiąc) przestrzega diety bezmlecznej. Jeśli objawy wyprysku alergicznego nie chcą ustąpić, należy zasięgnąć porady alergologa. Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Żywienie
Wapń obowiązkowo
Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.

Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych). Dlaczego łączy się go często z witaminą D? By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie). Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko? Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia . Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego. Czy twarożek jest dobrym jego źródłem? Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt. Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka? Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle...

niemowlę, jedzenie
Dieta
3 najczęstsze alergeny pokarmowe: mleko, gluten, jajka
Jeśli masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że wasze dziecko również będzie alergikiem, jest dość duże. Jednak nie przejmuj się, bo alergia pokarmowa u małych dzieci mija, zwykle do 3–5. roku życia.

Jedno jest pewne – nie musisz nic robić na zapas. Alergikom należy rozszerzać dietę tak jak zdrowym dzieciom. Dopiero gdy okaże się, że dziecko ma alergię na jakiś produkt, wyłącza się go z diety. Aby to sprawdzić, nowości wprowadzaj pojedynczo, co kilka dni, i obserwuj dziecko. Gdy okaże się, że dziecko ma reakcję alergiczną na jakiś produkt, zacznij przygotowywać dania bez niego – to jedyny sposób leczenia alergii pokarmowej . Kiedy już wiesz, że twoje dziecko nie może pić mleka, jeść jajek czy produktów z glutenem (to najczęstsze uczulenia u małych dzieci), możesz odetchnąć z ulgą. Teraz wiesz, co masz robić. 1. Mleko krowie Choć mleko zawiera tak potrzebne dzieciom białko i wapń, jest najczęstszą przyczyną uczuleń pokarmowych . W pierwszym roku życia dzieci powinny pić mleko mamy lub modyfikowane dostosowane do wieku. Objawem uczulenia na białka mleka krowiego jest wysypka, biegunka, obfite ulewanie , bóle brzuszka. W przypadku alergii na mleko trzeba też unikać w diecie masła, jogurtu, kefiru, maślanki. Kiedy wprowadzać mleko krowie do diety? Pod koniec pierwszego roku życia (w 11. miesiącu spróbuj podać przetwory mleczne: jogurt, kefir, maślankę, zsiadłe mleko). Czym zastąpić mleko w diecie? Dzieci uczulone na białka mleka krowiego powinny pić mieszanki lecznicze , w których białka są rozłożone na drobniejsze cząsteczki o znikomych lub niemal żadnych właściwościach uczulających . Dzieci w pierwszym roku życia nie powinny dostawać mieszanek sojowych – okazało się, że białka soi są nawet silniejszym alergenem niż białka mleka krowiego. Zamiast masła możesz używać masła klarowanego (rozpuść masło na małym ogniu, zbieraj szumowiny – białka mleka opadną na dno, a na górze zbierze się czysty tłuszcz; przelej go do słoika, wstaw do lodówki), miękkiej margaryny bezmlecznej lub oliwy z oliwek (wlej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak