Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, butelka, picie
Dieta

Czy dziecko trzeba dopajać?

Kiedyś maluszki karmiło się co trzy godziny i nawet te na piersi dostawały latem słodkie herbatki. A jak robić dziś? Czy wystarczy mleczko podawane na żądanie?

Kobiece mleko (modyfikowane zresztą także) w ponad 70 proc. składa się z wody. Maleństwo może więc nim łatwo zaspokoić pragnienie. Jednak w mleku oprócz wody są też białka, tłuszcze i węglowodany. To wszystko sprawia, że jest ono pokarmem kalorycznym. Tymczasem w gorące dni maluszkowi może chcieć się pić, a nie jeść. Czy (i kiedy) podawać mu dodatkowo napoje? Nie zawsze jest to konieczne!

Smyk „na piersi”
Gdy karmisz malca naturalnie, nie musisz dawać mu żadnych dodatkowych napojów. Wystarczy, jeśli będziesz proponować mu pierś tak często, jak on ma ochotę ssać. Na początku każdego karmienia twoje mleko jest bowiem wodniste, znajduje się w nim niewiele tłuszczu, dlatego świetnie zaspokaja pragnienie. Nie dziw się zatem, jeśli twój malec wypije tylko kilka łyków mleka, a potem nie będzie już miał ochoty na ssanie piersi. Po prostu nie był głodny.
Maluch „na piersi” dodatkowo pić nie musi, ale... czasem może. Gdy wychodzicie na spacer albo wybieracie się na dłuższą wycieczkę, zabierz dla niego wodę w zamykanym kubku lub w butelce. Nie zawsze będziesz mogła podać pierś, gdy tylko smyk zapłacze. Oczywiście picie musi też dać mu tata, gdy zostawiasz go z malcem na wiele godzin.

Butelkowy ssak
Skład mleka modyfikowanego jest zbliżony do pokarmu mamy. Dlatego maluszka w zasadzie nie musisz dopajać. Nie musisz, ale możesz. Jeśli jest gorąco, sama pijesz wodę szklankami, podaj także maleństwu picie. Pamiętaj, by użyć smoczek z najmniejszą dziurką.

Numer 1: woda
Co podać do picia? Oczywiście najlepiej wodę! I to bez dodatków, nieposłodzoną glukozą, cukrem czy miodem. Po pierwsze, słodkie napoje zaspokoją również głód i malec nie będzie miał potem ochoty na jedzenie. Po drugie, przyzwyczajony do picia słodkiego nie zechce wody, a tymczasem to ona najszybciej gasi pragnienie.
Niemowlęciu najlepiej podawaj wodę butelkowaną (masz wtedy pewność co do jej jakości), koniecznie niskozmineralizowaną, niegazowaną, niskosodową (czyli tzw. źródlaną). Powinna być niegazowana. Zagotuj ją (na pewno wtedy nie będzie w niej żadnych bakterii) i wystudź.
A herbatki? Dla maleństwa bardzo dobre są owocowe (np. z dzikiej róży) albo ziołowe (np. koperkową). Możesz je zaparzać sama, a od czasu do czasu korzystać też z gotowych, dla niemowląt. Jednak nie codziennie, gdyż zawierają cukier. Nie podawaj natomiast niemowlęciu herbaty czarnej ani zielonej. Jest w nich teina, która ma działanie pobudzające. Tak małe dzieci nie powinny ich pić.

Numer 2: sok
Jeżeli malec skończył cztery miesiące (karmiony piersią – sześć), zacznij podawać mu soki. Na początek 2–3 łyżeczki, potem zaproponuj więcej – maksymalnie 100–120 ml dziennie.
Soki dla dziecka możesz przygotować w domu. Kupując, wybieraj te przeznaczone dla niemowląt. Wartościowe są przecierowe (zawierają więcej błonnika i witamin). Jednak w ciepłe dni podawaj też klarowne – lepiej zaspokoją pragnienie. Wybieraj te bez dodatkowo cukru. Soki możesz też rozcieńczać wodą.

Uwaga na odwodnienie
Łatwo o nie w gorące dni, gdyż malec mocno się poci. Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?
1. Dziecko jest senne, osłabione.
2. Ma suche wargi, płacze bez łez, cicho, marudnie.
3. Rzadko siusia (pieluszka długo pozostaje sucha).
3. Gdy lekko uszczypniesz mu skórę na brzuchu, fałd od razu nie opada.
4. Widać, że ciemiączko jest zapadnięte.
Pamiętaj! Im młodsze dziecko, tym odwodnienie jest dla niego groźniejsze! Szybko skontaktuj się z lekarzem.


Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, Centrum Zdrowia Dziecka.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

mama, tata, niemowlę, karmienie piersią, lato
Karmienie
Letnie karmienie
W upalne dni często nie chce ci się nawet myśleć o jedzeniu. Nie zdziw się więc, gdy i smyk nie będzie miał ochoty na ssanie. Spokojnie, jego organizm wie, co robi.

Gdy z nieba leje się żar, musisz karmić maluszka inaczej niż zwykle. Czasem nawet go trochę przechytrzyć. Mleko z piersi W upał dziecko ssie krócej, mniej chętnie. Zwykle wypija wtedy tylko tzw. mleko pierwszej fazy , które pojawia się na początku karmienia. Zawiera ono więcej wody, szybko zaspokaja pragnienie. Na bardziej kaloryczny pokarm smyk nie ma ochoty. Staraj się podawać maluszkowi pierś częściej wtedy, kiedy jeszcze nie jest gorąco: rano, po powrocie ze spaceru, wieczorem. Nie zapominaj też o nocnym ssaniu. Twój pokarm jest wtedy najbardziej tłusty i kaloryczny – dziecko, pijąc go, najszybciej rośnie. Wtedy też łatwiej wydziela się prolaktyna, czyli hormon, od którego zależy ilość mleka w piersiach – zatem nocne karmienia są ważne dla prawidłowej laktacji. Jeśli będziecie dłużej na spacerze, maluszkowi może zachcieć się jeść lub pić. Możesz szybko wracać do domu, ale możesz też  karmić na dworze . Poszukaj spokojnego miejsca. Pamiętaj, że w gorące dni ty też musisz więcej pić. Pocisz się, a więc tracisz wodę, a jest ona niezbędna do „wyprodukowania” mleka. Pij 2–3 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda średniozmineralizowana, butelkowana, domowy kompot lub sok. Mleko z butelki Rano, po południu i wieczorem, gdy jest chłodniej, dziecko ma dobry  apetyt. W ciągu dnia, kiedy temperatura przekroczy 25ŻC, może już nie chcieć jeść. Zaplanuj więc dzień tak, by chodzić na spacer pomiędzy porami karmienia. Dla noworodka najlepsze jest świeżo przygotowane mleko, więc będzie ci wygodniej podawać je w domu. Trzy-, czteromiesięczne niemowlę możesz też nakarmić na dworze. Nie zabieraj jednak rozrobionego mleka w butelce (mogą się w nim mnożyć bakterie). Weź tylko butelkę z przegotowaną, lekko ostudzoną wodą (wstaw ją do termosu) i osobno mleko w proszku (odpowiednią ilość wsyp do pojemniczka lub...

niemowlę, butelka, karmienie butelką
Karmienie
Czy niemowlę trzeba dopajać? A jeśli tak, to czym dopajać? Sprawdziliśmy!
Czy można dopajać niemowlę, a jeśli tak, to czym i jak często? Wszystko zależy, czy karmisz dziecko piersią, czy podajesz mu mleko modyfikowane.

Niemowlęciu może chcieć się pić: szczególnie w upalne dni, gdy zostało ubrane za grubo, w mieszkaniu jest duszno i gorąco. Również wtedy, gdy niemowlę ma biegunkę lub gorączkę, powinno więcej pić, gdyż traci wodę.  Czym dopajać niemowlę karmione piersią Niemowlę karmione piersią, najlepiej dopajać... podając mu pierś! Kobiecy pokarm zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Jeśli widzisz, że chce mu się pić, ma gorączkę, biegunkę, najlepiej na chwilę przystawić je do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest mało kaloryczne i bardzo wodniste: zaspokaja pragnienie. Niemowlęciu wystarczy kilka łyków, żeby się napiło.    Czym dopajać niemowlę karmione butelką Zdrowe niemowlę karmione butelką: mlekiem modyfikowanym lub leczniczą mieszanką nie musi być dodatkowo dopajane. Mleko modyfikowane zawiera w składzie (po przygotowaniu) mniej więcej tyle samo wody co kobiecy pokarm.  Jednak w gorące dni, a także wtedy, gdy dziecko ma gorączkę czy biegunkę, najlepiej podać mu wodę dobrej jakości. Najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną.       Czym dopajać niemowlę karmione piersią i butelką Jeśli karmisz niemowlę sposobem mieszanym, czyli zarówno piersią, jak i butelką, to gdy chce mu się pić, najlepiej podać mu pierś. Jeśli to nie wystarcza, możesz podać mu wodę.       Jaka woda nadaje się dla niemowląt Podawaj wodę dobrą jakościowo, która zawiera mało substancji mineralnych (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3) oraz mało sodu (do 20 mg Na+ na litr). Te warunki spełniają niektóre naturalne wody źródlane i mineralne. Nieodpowiednia dla niemowląt jest woda ze zwykłych studni przydomowych. Może zawierać zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe: wypłukane z gleby azotany, środki ochrony roślin czy nawozy....

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak