Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kuchnia dla malca, danie ze słoiczka, karmienie dziecka, łyżeczeka
Dieta

Słoiczku otwórz się

Kupując warzywa w sklepie, nie wiesz tak do końca, skąd pochodzą i czy nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi i pestycydami. W takiej sytuacji lepiej i zdrowiej jest sięgnąć po zupki, obiadki i desery w słoiczkach.

Gotowe dania mają tę wyższość nad domową kuchnią, że na etykiecie jest podany dokładny skład potrawy. Dzięki temu wiesz, co dziecko zjadło: ile białka, ile tłuszczu, ile witamin, ile kalorii. Kiedy gotujesz domową zupę, nie masz nawet jak sprawdzić, ile kalorii w niej pływa. Każdy producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu informację o tym, co znajdziesz w środku. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o słoikach?

ETYKIETA
Jest po to, żeby ją przeczytać. I warto to robić, bo kupując jedzenie dla maluszka, nie wystarczy kierować się tylko wyglądem opakowania. Kolorowe nie znaczy, że dla niemowlęcia. Na etykiecie powinien być umieszczony np. wiek, od którego można dziecku podawać produkt.

OPAKOWANIE
Gdy otwierasz słoiczek, powinnaś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. To znak, że pojemnik był dobrze zamknięty i danie się nie zepsuło. Nigdy nie sięgaj po słoik, którego wieczko jest wypukłe. To znak, że już się rozszczelnił, a jego zawartości nie można jeść.

POJEMNOŚĆ
Dania ze słoiczków zawierają porcje odpowiednie do wieku dziecka. Dla najmłodszych można kupić już 80-gramowe opakowania, dla starszych niemowląt 120–190 g. A dla dzieci powyżej roku nawet 250-gramowe.

WIEK DZIECKA
Uważnie czytaj etykiety. Jedni producenci piszą np. „od piątego miesiąca“ (co znaczy, że możesz danie podać, gdy maluch skończy czwarty), inni: „po piątym miesiącu“ (zatem podaj je dziecku, które zaczęło szósty miesiąc życia).

SMAK
Producenci żywności dla dzieci (zgodnie z rekomendacjami) ograniczają dodatek soli, cukru i przypraw w gotowych daniach. I dlatego ich smak jest bardziej delikatny, wręcz mdły. Maluchom „na domowej kuchni“ może nie pasować.

TERMIN PRZYDATNOŚCI
Zupy, dania z mięskiem lub rybą, przeciery warzywne mają nawet kilkumiesięczną datę przydatności do spożycia, bo są sterylizowane. Fabrycznie zamknięte słoiczki przechowuj w temperaturze pokojowej, np. w szafce. Nie powinny stać na słońcu.

Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film

bezpieczna żywność
Fotolia
Żywienie
Gotowane w domu czy gotowe ze sklepu - jakie jedzenie jest lepsze dla dzieci?
Coraz więcej mówi się, że żywienie może wpływać - dobrze lub źle - na rozwój i zdrowie dzieci. Nic więc dziwnego, że starasz się wybierać dla malucha jak najlepsze, bezpieczne produkty. Bezpieczne – to znaczy jakie?

Eksperci zapewniają, że żywność dostępna w sklepach jest bezpieczna, bo dopuszczono ją do sprzedaży. Czuwają nad tym instytucje kontrolujące rynek. Ale nie da się zaprzeczyć, że w sklepach są produkty, które bardziej nadają się dla niemowląt i małych dzieci , i te, które nadają się mniej.  Co to znaczy bezpieczna żywność? To produkty, które nie tylko zawierają składniki odżywcze i dostarczają energię, ale też nie zawierają składników (lub zawierają je w dopuszczalnej przez prawo ilości), które mogłyby być jakimkolwiek zagrożeniem dla zdrowia. Chodzi głównie o substancje dodatkowe , ale też o zanieczyszczenia bakteryjne, pozostałości środków ochrony roślin, metale ciężkie czy związki, które powstają podczas przetwarzania. Żywność w sklepach powinna być bezpieczna pod każdym względem. Gwarantują to producenci, którzy muszą przestrzegać prawa. Normy dla żywnośc i dla niemowląt i małych dzieci są dużo bardziej restrykcyjne niż te dla dorosłych.  Zobacz też: Czy warto kupować ekologiczne jedzenie dla dzieci? Dlaczego maluchy powinny jeść dobre produkty? Dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie substancji zawartych w jedzeniu. Ich układ pokarmowy w pierwszych latach życia, tak jak cały organizm, nie jest w pełni dojrzały. Silniej reaguje na nadmiar i niedobór składników odżywczych i na zanieczyszczenia żywności. Poza tym w przeliczeniu na kilogram masy ciała małe dzieci potrzebują dużo więcej energii i składników odżywczych niż dorośli, więc żywność podawana im powinna być możliwie najbardziej wartościowa. Większe potrzeby organizmu wynikają z bardzo szybkiego tempa wzrostu i rozwoju – z jednej strony dzieci mają szybszy metabolizm, a z drugiej słabszą obronę przed szkodliwymi związkami , które mogą trafiać do przewodu pokarmowego także z nieodpowiednią żywnością. Czego nie wolno dodawać do...

słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci
W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków. Spis treści: Czy podawać dziecku słoiczki? Po czym poznać dobre słoiczki dla dzieci? Słoiczki dla niemowląt: RANKING Czy dieta dziecka może się opierać na słoiczkach? Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy? Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt? Czy słoiczki trzeba przechowywać w lodówce? Czy najprościej karmić dziecko wprost ze słoiczka? Czy dania ze słoiczków trzeba dosalać? Czy podawać dziecku słoiczki? Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej. Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt? Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na: Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre...

Zakupy
Rybna nowość dla najmłodszych
BoboVita wprowadza nowy obiadek z rybą do niemowlęcego menu.

BoboVita poszerzyła ofertę obiadków dla najmłodszych niemowląt o nowe danie z rybą. Obiadek BoboVita Cukinia z łososiem i ziemniaczkami to odpowiedź na oczekiwania mam i potrzeby niemowląt, którym pierwsze rybne danie można podać już po 5. miesiącu życia. Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, ryby powinny pojawić się w menu dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym po 5. miesiącu życia, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki – po 6. miesiącu. Specjaliści zalecają, by podawać dziecku 
ok. 10 g ryby 1–2 razy w tygodniu, zamiast posiłków z mięsem. Receptura nowego obiadku BoboVita została przygotowana tak, by spełniać wymagania schematu żywienia. Obiadek ma właściwe proporcje składników i idealnie gładką konsystencję. Wszystkie składniki dania pochodzą z kontrolowanych hodowli i upraw i są bezpieczne dla dziecka. Obiadek nie zawiera konserwantów, barwników i dodatków aromatycznych. Nie zawiera również glutenu, może więc pojawić się w menu niemowląt będących na diecie bezglutenowej. Nowy obiadek BoboVita Cukinia z łososiem i ziemniaczkami jest dostępny na rynku od listopada 2010 w cenie ok. 2,8–3 zł za 125 g. Słoiczek wyróżnia się na półce dzięki niebieskiej etykiecie i nakrętce, które – zgodnie z kodem kolorystycznym BoboVita – informują o zawartości ryby w daniu. Na etykiecie mamy znajdą ciekawostkę „Czy wiesz, że…?”, dotyczącą żywienia dzieci.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak